PL EN DE FR RU

Indie nastawione na rozwój OZE – szansa dla Polski

Dodano 5 lutego 2015

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński z przedstawicielami polskiego biznesu był w dniach 10-14 stycznia 2015 r. na misji gospodarczej w Indiach. Wśród tematów rozmów z przedstawicielami rządu był m.in. rozwój energetyki i OZE.

Oficjalna polska misja gospodarcza z udziałem wicepremiera Janusza Piechocińskiego i przedstawicieli polskiego biznesu została zorganizowana na 7. Szczyt Globalny Vibrant Gujarat 2015 The Global Business Hub i towarzyszące mu Polsko-Indyjskie Forum Biznesu. Głównym celem wizyty wicepremiera były także spotkania z Premierem Rządu Indii Narendrą Modim oraz ministrami. Podczas rozmów omówiono możliwości rozwoju bilateralnej współpracy gospodarczej między polskimi i indyjskimi przedsiębiorstwami.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński i przedstawiciele ważnych organizacji otoczenia polskiego biznesu, m.in. Bogdan Węgrzynek, prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i prezes Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – w celu omówienia możliwości współpracy w zakresie energetyki: OZE i biomasy, odbyli ważne spotkania z przedstawicielami rządu i biznesu Indii, m.in. z ministrem węgla, energetyki, nowych i odnawialnych źródeł energii Indii Piyushem Goyalem.

Polski rząd przykłada wielką wagę do rozwoju  stosunków biznesowych pomiędzy Polską a Indiami. Przed naszymi krajami stoją duże szanse na zwiększenie współpracy gospodarczej. Szczególnie obecnie, po zmianach, które nastąpiły w tym kraju, dostrzegane są szanse na nowe otwarcie na biznes, rozwój przedsiębiorczości i współpracę z Polską.

Indie stawiają na ekologię i czystą energię. Opracowana w sierpniu 2014 roku strategia na rzecz efektywności energetycznej Indii umożliwiła wzrost wydatków na inwestycje w oparciu o OZE o ponad 65%. Zgodnie z nową polityką, rząd stara się zapewnić każdemu obywatelowi dostęp do energii. Wspieranie poszukiwania nowych rozwiązań przez władze kraju, które zapraszają do współpracy międzynarodowe spółki, korporacje i instytucje naukowe, wynika z oczekiwań społeczeństwa. Wszystko to w ramach inicjatywy Make in India, która zakłada import technologii ze świata i wytwarzanie energii na terytorium kraju.

Przed Indiami stoi szereg wyzwań. Mimo iż kraj ten czyni duże postępy we wdrażaniu długotrwałej strategii wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych to brak krajowych producentów niezbędnego sprzętu i maszyn, okres realizacji inwestycji oraz brak odpowiedniej infrastruktury szczególnie na obszarach wiejskich stanowią znaczne barykady w drodze do dalszego rozwoju tego sektora.

W produkcji maszyn i urządzeń niezbędnych dla przemysłu energii odnawialnej, szansą dla zagranicznego biznesu jest wejście na rynek indyjski poprzez otwarcie własnych oddziałów lub poprzez spółki joint venture z miejscowymi indyjskimi partnerami. Szans współpracy pomiędzy Polską i Indiami jest wiele.

Prezes Klastra OKIP Bogdan Węgrzynek mówił podczas spotkań w Indiach o współpracy klastra w obrębie OZE i biomasy. Misja do Indii była okazją do nawiązania kontaktów handlowych z reprezentantami branży OZE i w obszarze biomasy.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP