PL EN DE FR RU

OKIP podpisał z Ukrainą umowę o międzynarodowej współpracy

Dodano 6 lutego 2014

Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw podpisał umowę, dzięki której będzie mógł realizować współpracę z Ukrainą na obszarze Parku Inwestycyjnego Agrogorod Ługańsk o powierzchni 125 ha.

Umowa o partnerstwie została zawarta pomiędzy Ogólnopolskim Klastrem Innowacyjnych Przedsiębiorstw a Platform of Business Integration z Ukrainy, mającą swoje przedstawicielstwa także w Polsce w Warszawie i w Rosji w Sankt Petersburgu. Sygnatariuszem umowy ze strony ukraińskiej był Vladimir Kuzin, założyciel i Dyrektor Generalny przedsięwzięcia Platform of Business Integration, a ze strony Klastra  Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny OKIP Bogdan Węgrzynek.

Wspólną strategią międzynarodowej współpracy zawartej z początkiem 2014 roku jest eksport polskich klastrów podległych OKIP na Ukrainę, a następnie do Rosji. Priorytetowymi kierunkami współpracy są:
· opracowanie i wdrożenie innowacyjnych projektów dla małych i średnich przedsiębiorstw;
· uczestnictwo w ​​projektach inwestycyjnych;
· przygotowanie i szkolenie profesjonalnych menedżerów i specjalistów;
· integracja ukraińskich i rosyjskich partnerów z uczestnikami medycznego, edukacyjnego, turystycznego i innych klastrów OKIP.

Podjęta współpraca będzie skierowana na realizację projektów na terytorium Parku Inwestycyjnego Wschodniej Współpracy Agrogorod Ługańsk – międzynarodowego programu realizowanego w obwodzie ługańskim na Ukrainie na obszarze 125 ha, którego jednym z projektantów jest wyrażający chęć współpracy z Ogólnopolskim Klastrem Innowacyjnych Przedsiębiorstw Vladimir Kuzin.

Klaster OKIP zamierza zaangażować się w międzynarodową współpracę poprzez prowadzenie projektów i współpracę pomiędzy partnerami polskimi i ukraińskimi. Na terenie Agrogorod Ługańsk mają powstać docelowo 22 hale, w których będą znajdować się przechowalnie, chłodnie, laboratoria, zakłady przetwórcze, biura, giełda hurtowa, supermarket dla farmerów, urząd celny, przedstawicielstwa, bank i firmy doradcze. Wokół samego Parku Inwestycyjnego Agrogorod znajdują się wysokiej jakości ziemie czarnoziemy, które ukraińscy rolnicy mają uprawiać wspólnie z Polakami. Know-how i maszyny dostarczaliby Polacy, a miejscowi ziemię i wiedzę w jaki sposób prowadzić biznes na Ukrainie. Produkcja na terenach ukraińskich podjęta dzięki współpracy z klastrem OKIP niosłaby za sobą wiele korzyści, ponieważ umożliwia wejście nie tylko na rynek ukraiński, ale też bez cła na rynek rosyjski. Na wydzielonym terenie ługańskim w realizacji projektów mają uczestniczyć plantatorzy warzyw, kwiatów, sadzonek, ziół, sadownicy, producenci mięsa i przetwórcy, a także budowlańcy i przedstawiciele chemiczno-maszynowego zaplecza rolniczego biznesu.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP