PL EN DE FR RU

Klastrowy program POLSKA 3.0 – program odbudowy żeglugi śródlądowej w Polsce

Dodano 26 lutego 2017

Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego świętowało 97. rocznicę zaślubin Polski z morzem. W trakcie wydarzenia odbyła się prezentacja i omówienie programu odbudowy żeglugi śródlądowej POLSKA 3.0, programu wypracowanego poprzez klastry skupione w ramach Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego świętowało w Warszawie 97. rocznicę zaślubin Polski z morzem.

Stowarzyszenie – jak wskazuje jego prezes i wiceminister finansów Marian Banaś – wspiera rozwój i mocno angażuje się w odbudowę Polskiej gospodarki morskiej i śródlądowej.

Prelegenci podczas swoich wystąpień poruszyli temat bezpieczeństwa na morzu oraz podkreślili jak ważną rolę pełni dla Polski dostęp do Morza Bałtyckiego.

Paweł Brzezicki, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podkreślił, że Komisja Europejska nie oponowała w procesie doprowadzania polskiej żeglugi do stanu krytycznego. Zaznaczył też, że działa aktywne lobby Europy Zachodniej, które z sukcesem i owocnie korzysta z taniego transportu rzecznego, gdzie roczny zysk w samych Niemczech z użytkowania tej sieci transportu to kilkanaście miliardów euro. Podziękował także osobom związanym z programem POLSKA 3.0 za niedopuszczenie do podpisania dyrektywy wodnej (która wykluczała Polskę z transportu międzynarodowego) między Komisją Europejską a rządem Platformy Europejskiej.

Zaznaczył także, że jako wiceminister i patriota cieszy się, że program Polska 3.0, który przedstawiła Angelika Jarosławska to program klastrowy, oddolny, w ramach którego udało się zjednoczyć przedsiębiorców, specjalistów, kapitanów i prawdziwych ekspertów, którzy teraz wspólnie, czynnie pracują nad transportem rzecznym, i – co powinno cieszyć ministra środowiska – powyższe działania w ramach programu Polska 3.0 są także wspierane przez ekologów i hydrologów.

Kapitan żeglugi wielkiej, Józef Gawłowicz zaznaczył, że żegluga morska i śródlądowa są jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, ale także polskim skarbem narodowym. Szczególnie dziś, gdy rośnie rola gałęzi transportu alternatywnych dla transportu drogowego, żegluga, będąca nie tylko najbardziej ekonomiczną, ale także najbardziej ekologiczną formą przewozu towarów odgrywa ważną rolę w systemie transportowym Europy. Natomiast w Polsce, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat żegluga była zaniedbywana, co wpłynęło negatywnie na krajową gospodarkę.
Kapitan omówił także infrastrukturalny program Polska 3.0 i podkreślił, iż jest on wspierana przez środowiska kapitanów i ekspertów żeglugi śródlądowej i wielkiej.

W trakcie wydarzenia przez Angelikę Jarosławską omówiony został przez program Polska 3.0, zawierający systemowe rozwiązania dla przywrócenia żeglugi śródlądowej w Polsce. Program jest także niejako kontynuacją działań pana premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego. Polska 3.0 to spójny program rozwoju Kraju. Zakłada kompleksowe, komplementarne projekty dla żeglugi, rozwoju portów, jak i całości gospodarki.

111  unnamed (8)   Ozeon  Polska 3.0 Udział Transportu Wodnego - infografika DRUK  Ukraine

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP