13 listopada 2013 roku w bydgoskim Hotelu Holiday Inn, ZwiÄ…zek Pracodawców „Klastry Polskie” wraz z wÅ‚adzami Bydgoszczy organizuje konferencjÄ™ pod tytuÅ‚em: „Wsparcie samorzÄ…dów dla polityki klastrowej w nowej perspektywie finansowej”.
Samorządy w ostatnim czasie przykładają ogromną wagę do tematów, które będą kluczowe jeśli chodzi o możliwości korzystania z funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Jednym z najważniejszych obszarów zainteresowania władz samorządowych są klastry, ze względu na nacisk ze strony Unii Europejskiej na wspieranie powiązań pomiędzy przedsiębiorstwami i nauką, wspieranie i rozwój innowacyjności oraz wzmocnienie jakości badań. W największym stopniu właśnie dzięki powiązaniom klastrowym założenia te mogą być realizowane, a przez co również efektywnie wykorzystywane środki finansowe.
Aktywna rola samorządów to nie tylko tworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i jej promocja, ale również zwiększanie adaptacyjności lokalnej gospodarki. Działania podejmowane przez władze samorządowe powinny być prowadzone w długim horyzoncie czasowym. Kluczową sprawą dla rozwoju gospodarczego danego regionu jest wykorzystanie potencjału jaki mają funkcjonujące na danym obszarze firmy. Władze samorządowe obecnie największy nacisk kładą na promowanie idei klasteringu i idei współpracy. Zachęcanie przedsiębiorców do współpracy, szukania wspólnych pomysłów, wymiany poglądów są wyzwaniem, które będzie priorytetem dla samorządów w kontekście wejścia w życie nowej perspektywy finansowej.
DziÄ™ki klastrom możliwe bÄ™dzie tworzenie innowacji, a co za tym idzie wzrost konkurencyjnoÅ›ci i innowacyjnoÅ›ci regionów, bÄ™dÄ…ce podstawÄ… ich rozwoju. StÄ…d pomysÅ‚ podjÄ™cia dyskusji na temat wsparcia ze strony samorzÄ…dów dla polityki klastrowej w nowej perspektywie finansowej i organizacja przez „Klastry Polskie” we współpracy z wÅ‚adzami samorzÄ…dowymi konferencji w regionie kujawsko-pomorskim.
Jednym z elementów unijnej strategii Europa 2020 jest koncepcja inteligentnych specjalizacji – wyznaczenie najważniejszych kierunków rozwoju. To nowe spojrzenie na problemy innowacyjnoÅ›ci, nauki, przemysÅ‚u i rozwoju regionalnego. WÅ‚adze lokalne majÄ… wskazać wybrane, innowacyjne kierunki z szansami na korzyÅ›ci gospodarcze. Wymaga to analizy możliwoÅ›ci, uwzglÄ™dnienia specyfiki gospodarczej regionu oraz współpracy samorzÄ…dów z naukÄ… i biznesem.
Struktury klastrowe to jedna ze sprawdzonych recept rozwoju gospodarczego. Bez wypracowania mechanizmów współpracy klastrów, samorządów, przedsiębiorstw, uczelni, ośrodków naukowych i badawczych oraz określenia strategii rozwoju regionu nie można myśleć o sukcesach. Z tego powodu samorządy chcą wspierać oraz prowadzić odpowiednio skoordynowaną politykę klastrową.
Anna Figiel