PL EN DE FR RU

MIĘDZYNARODOWE OTWARTE MISTRZOSTWA POLSKI W BADMINTONIE 2014

Dodano 1 kwietnia 2014

W dniach 20-23 marca 2014 roku w hali Arena Ursynów w Warszawie odbyły się finały Yonex Polish Open 2014, Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Polski w badmintonie.

Wiosenna pogoda na zewnątrz hali Arena Ursynów wpłynęła pozytywnie na polską publiczność zgromadzoną w arenie mistrzowskich zmagań oraz emocje kibiców objawiające się gorącym dopingiem, który dodał zawodnikom energii do walki. Podczas Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Polski w Badmintonie Yonex Polish Open 2014 Polacy zdobyli trzy medale – złoto, srebro i brąz. Najwięcej razy na podium stawiali Japończycy i Rosjanie, natomiast mniej szczęścia mieli licznie przybyli na turniej Francuzi.

W finale miksta na korcie stanęli Polacy Robert Mateusiak/ Agnieszka Wojtkowska oraz wymagający zawodnicy z Rosji Vitalij Durkin/ Nina Vislova. Pomimo ogromnego dopingu kibiców, polska para przez cały pojedynek nie była w stanie zagrozić Rosjanom, którzy bardzo konsekwentnie realizowali swoją taktykę gry. Ostatecznie mecz został skreczowany z powodu kontuzji Polki. Polska jednak zdobyła srebrny medal.

Najbardziej oczekiwanym przez polską publiczność, która bardzo licznie zgromadziła się w hali Arena Ursynów, był mecz finałowy męskich debli z udziałem polskiego duetu Adam Cwalina/ Przemysław Wacha, numer 1 turnieju i rosyjskiej pary Nikita Khakimov/ Vasily Kuznetsov, turniejowej trójki. Na hali panowała niesamowita atmosfera. Każdy zwycięski punkt był nagradzany głośnymi brawami przez publiczność. Polacy bardzo szybko rozgromili przeciwników, 21-10, 21-11. Tym samym zdobywając złoty medal Yonex Polish Open 2014, obronili tytuł mistrzowski z zeszłego roku.

W grze pojedynczej mężczyzn Adrian Dziółko grając o finał zmierzył się z Francuzem Brice Leverdez, numer 2 turnieju. Rywal był bardzo wymagający i ostatecznie Polak przegrywając 13-21, 18-21 musiał uznać wyższość przeciwnika. Mimo wszystko dla Adriana turniej był udanym występem, zakończony zdobyciem brązowego medalu.

Finały Otwartych Mistrzostw Polski w badmintonie były transmitowane na żywo przez TVP Sport oraz IPLA i tym samym mogły być śledzone przez kibiców z całej Polski. Sponsorem Sportowym turnieju był Yonex, Partnerem Głównym Lotto, projekt współfinansowany był przez Miasto st. Warszawa. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Ireneusz Raś, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Promocji Badmintona Zbigniew Dolata oraz Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw i jego Prezes Bogdan Węgrzynek.

Co jest jeszcze ważne przy okazji imprezy, Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, organizacja parasolowa dla klastrów, obecnie tworzy klaster sportowy. Ma on stać się platformą współpracy podmiotów związanych ze sportem, które poprzez efekty synergii będą wykazywać potencjał jaki nie jest możliwy przy działaniu w pojedynkę. Integracja środowiska sportowego i współpraca z innymi podmiotami oraz współpraca ze środowiskiem naukowym, uczelniami oraz samorządami ma pozytywnie wpłynąć na rozwój sportu w Polsce i wszystkiego co z nim się wiąże. Budowana współpraca będzie stanowić zupełnie nową jakość. Poza organizacją wydarzeń sportowych, podjęte działania w celu integracji środowiska sportowego mają wspomóc sport w zakresach, w których obecnie występują największe problemy. Klaster wyróżniać ma się kreatywnością, będzie on także inicjował nowe, innowacyjne rozwiązania i produkty sportowe, które przy wykorzystaniu i rozwijaniu wspólnych zasobów wiedzy i kompetencji będą skutecznie tworzone.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP