PL EN DE FR RU

Otwarcie Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie

Dodano 18 marca 2014

Węgry ponownie otworzyły swój Konsulat Generalny w Krakowie. 14 marca 2014 jego działalność uroczyście zainaugurowali ministrowie spraw zagranicznych: Węgier – János Martonyi i Polski – Radosław Sikorski.

Nasza obecność w Krakowie stanowi potwierdzenie, że modelowe stosunki między Polską, a Węgrami wciąż są umacniane i pogłębiane – powiedział minister Radosław Sikorski 14 marca w Krakowie, gdzie wraz z ministrem Jánosem Martonyim otworzył Konsulat Generalny Węgier.

Ponownie otwarty, po czteroletniej przerwie, Konsulat Generalny w Krakowie jest, obok ambasady, drugim przedstawicielstwem zawodowym Węgier w Polsce. – Interesy Budapesztu w naszym kraju reprezentują też cztery konsulaty honorowe. Ułatwia to nawiązywanie i pogłębianie kontaktów między naszymi narodami – podkreślił szef polskiej dyplomacji. Konsulat będzie aktywny we wszystkich południowych województwach Polski.

Cieszę się, że mogłem dotrzymać danej kiedyś obietnicy, że węgierski konsulat wróci do Krakowa. – stwierdził węgierski szef dyplomacji Janos Martonyi.

Uroczystość wpisała się w obchody węgierskiego Święta Narodowego (Nemzeti ünnep) obchodzonego w rocznicę wybuchu powstania 15 marca 1848 r.

Węgierski konsulat w Krakowie istniał już przed wojną, potem zaś od 1994 do 2009 r., został zamknięty z powodów oszczędnościowych. Obecnie węgierskie MSZ ponownie otwiera część swoich placówek dyplomatycznych w ważnych dla Węgier miejscach – za takie została uznana stolica Małopolski. Siedziba Konsulatu mieści się przy ul. Lubicz 17, w odnowionym Pałacu Goetzów na terenie dawnego browaru krakowskiego. Działalność placówki obejmuje m. in. województwa: małopolskie, podkarpackie i śląskie.

Konsulem generalnym Ambasady Węgier w Krakowie została mianowana pani Adrienne Körmendi, profesor historii, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej w Pułtusku. W pracy naukowej zajmowała się m. in. rejonem Spisza, związanym zarówno w Węgrami jak i Polską. Współpracowała naukowo z prof. Istvanem Kovacsem, pierwszym powojennym konsulem węgierskim w Krakowie.

Stanowisko szefa nowego przedstawicielstwa dyplomatycznego obejmuje dr. Anna Wisniewski, dotychczasowy dyplomata ekonomiczny i radca handlowy Ambasady Węgier w Warszawie.

Dzień uroczystości związanych z otwarciem nowej placówki dyplomatycznej Węgier otworzyło Forum Gospodarcze  pt. „Razem w Europie. Polsko-Węgierskie Spotkanie Gospodarcze”, zorganizowane w godzinach przedpołudniowych w Galerii sztuki Polskiej w Sukiennicach. Spotkanie moderował prof. nadzwyczajny Dr hab. Edward Molendowski, wieloletni radca / minister pełnomocny, kierownik Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Ambasady RP w Budapeszcie, aktualnie kierownik Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W forum wzięli udział przedstawiciele polskich i węgierskich firm inwestycyjnych w towarzystwie gości honorowych – wiceminister gospodarki pani Grażyny Henclewskiej oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Narodowej Węgier – Antala Nikoletti.

W ramach dalszych wydarzeń dnia Minister Spraw Zagranicznych Węgier, János Martonyi wygłosił wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później podjął obiadem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, marszałka województwa małopolskiego Marka Sowę i wojewodę małopolskiego Jerzego Millera. Po obiedzie minister Martonyi wraz z ministrem Radosławem Sikorskim odbyli rozmowy dwustronne w siedzibie krakowskiego Urzędu Miasta. Następnie uroczyście otworzyli reaktywowany konsulat, który mieści się w Krakowie przy ul. Lubicz 17 – podczas otwarcia zaplanowano przemówienia obu ministrów.

Uroczystość otwarcia Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie zakończyła się przyjęciem w Sukiennicach poprzedzonym mową powitalną Ivana Gyurcsika -Ambasadora Węgier w Warszawie, Stanisława Dziwisza – Metropolity Krakowskiego oraz Jacka Majchrowkiego – Prezydenta Krakowa.

Spotkanie ministrów w Krakowie było także okazją do rozmów o stosunkach dwustronnych. Szefowie polskiej i węgierskiej dyplomacji rozmawiali o współpracy wyszehradzkiej i węgierskim przewodnictwie w V4. Ze szczególną uwagą i troską omówili także sytuację na Ukrainie.

W Forum Gospodarczym oraz dalszych uroczystościach uczestniczyła Anna Skarżyńska-Zientak, członek zespołu ekspertów OKIP, były dyplomata ekonomiczny Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Budapeszcie. W osobistych rozmowach z przedstawicielami rządu węgierskiego – podsekretarzem stanu Antalem Nikoletti oraz ministrem Martonyim – Anna podkreśliła ważną dla OKIP misję szeroko pojętej współpracy gospodarczej o charakterze ponadnarodowym, kontynuowaną m.in. w roboczych kontaktach branżowych z węgierskim klastrem FUTURA.

Anna Skarżyńska-Zientak

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP