PL EN DE FR RU

Podsumowanie I Regat Klastrów Polskich

Dodano 22 sierpnia 2013

Zakończyły się pełne emocji I Regaty Klastrów Polskich rozgrywane 10 i 11 sierpnia 2013 r. w Sopocie. Załogi składające się z przedstawicieli klastrów z całej Polski rywalizowały w klasach Delphia 28 i Skippi.

I Regaty Klastrów Polskich można z całym przekonaniem uznać za bardzo udaną imprezę. W zawodach uczestniczyły załogi składające się z członków klastrów, którzy zaprezentowali wysoki poziom i zapewnili mnóstwo wrażeń. Wśród nich była liczna ekipa Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Pierwsze sobotnie wyścigi zostały rozegrane w rzęsistym deszczu i chłodzie, co jednak nie przeszkadzało w utrzymaniu gorących emocji. Drugi dzień regat przyniósł odmienne warunki pogodowe, uczestników przywitało słońce i silny wiatr, dochodzący do 30 węzłów. Zbyt silny wiatr uniemożliwił co prawda rozegranie wyścigów w klasie Skippi. Jednak zrekompensowała to  widowiskowość i ogromne emocje w trzech wyścigach w regatach jachtów Delphia 28. Regaty pod hasłem „Złap wiatr i wyluzuj” zostały rozegrane na akwenie Zatoki Gdańskiej po trasie Molo Orłowo – Molo Sopot – Molo Brzeżno.

Zwycięzcami w klasie Delphia 28 została reprezentująca Gdański Klaster Budowlany załoga „Oksywie” w składzie: Józef Ksielewski, Krzysztof Serafinowicz, Stefan Okurowski, Leszek Kamiński i Sławomir Saciłowski. Drugie miejsce zajął Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw na jachcie „Karwiny” z załogą: Patryk Węgrzynek, Joanna Węgrzynek, Anna Figiel oraz w drugim dniu Aleksandra Brodiuk. Podkreślić należy, że była to zdecydowanie najmłodsza i niemal jako jedyna żeńska załoga. Tym większe uznanie i podziw dla zawodników, którzy mimo opóźnień w startach w kilku wyścigach kończyli je zawsze na czołowych pozycjach, zajmowali drugą pozycję po pierwszym dniu i wygrali ostatni decydujący o ostatecznych pozycjach wyścig. Na trzecim miejscu uplasował się jacht „Chylonia” z załogą Klastra Logistyczno-Transportowego „Północ-Południe” w składzie: Joanna Gburzyńska, Beata Trochymiak, Emilia Michalska, Marzenna Kreft i Julia Pawłowska. W klasie Delphia 28 rozegrano zgodnie z planem 6 wyścigów.

W klasie Skippi zwyciężył jacht „Mechanik” z załogą mieszaną: Michał Bułkin, Jerzy Żygadło, Sławomir Pawłowski oraz Aleksandra Brodiuk z OKIP. Na drugiej pozycji uplasował się jacht „Gronowo” z załogą: Tomasz Malewski, Włodzimierz Brodiuk, Tomasz Kowalewski i Jacek Wroński. Na trzecim stopniu podium stanęła załoga Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw na jachcie „Chili Bar”: Paweł Kupczyński, Małgorzata Ligas, Izabela Okarmus i Joanna Zalewska – w tej klasie również załoga OKIP była najmłodszą i jedyną żeńska. Ze względu zbyt silny wiatr wyścigi w tej klasie drugiego dnia nie odbyły się i zakończono zawody po 3 wyścigach z soboty.

Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw wystawił jako jedyny tak młode i niemal w całości żeńskie załogi, co okazało się strzałem w dziesiątkę. OKIP najwięcej razy ze wszystkich klastrów stanął na podium – w dwóch klasach zajmując w sumie 1 miejsce, 2 miejsce i 3 miejsce co jest niepodważalnym sukcesem. Odbierać go można jako symboliczny znak, że przyszłość należy do młodych i innowacyjnych liderów. -„Bardzo cieszę się z sukcesu mojego teamu. Jak widać dziewczyny są zawodowe i profesjonalne nie tylko w pracy w naszym klastrze, ale również reprezentując go w zawodach sportowych.” – chwalił zasłużenie swój zespół Bogdan Węgrzynek, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Regaty Klastrów Polskich zostały zorganizowane z inicjatywy Pomorskiego Klastra Żeglarskiego. Organizatorami wydarzenia byli Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Akademia Marynarki Wojennej, Sopocki Klub Żeglarski, Fundacja Sport na Zdrowie, Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw i Agencja Promotorska Menu Group.

 Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP