PL EN DE FR RU

Porozumienie o międzynarodowej współpracy

Dodano 22 sierpnia 2013

Zdjęcie 13 (nie nasz fotograf)Na PGE Arena Gdańsk 9 sierpnia 2013 r. podpisano ważne dla rozwoju polskiej gospodarki porozumienie o międzynarodowej współpracy. Dzięki niemu Klastry Polskie i Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw staną się reprezentantami Polski w wielu projektach gospodarczych.

Wydarzenie miało miejsce w prestiżowej Sali Pucharowej stadionu piłkarskiego PGE Arena Gdańsk, gdzie odbyła się krótka konferencja oraz warsztat dotyczący wyboru kluczowych klastrów. Głównym powodem spotkania było jednak podpisanie porozumienia o międzynarodowej współpracy. To szczególny dzień nie tylko dla członków klastrów, ale również dla całej gospodarki.

Jako pierwsza głos zabrała Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Hanna Zych-Cisoń – „Bardzo cieszymy się, że w naszym województwie zostanie podpisane tak ważna umowa o zawarciu współpracy.”- powiedziała zaraz po przywitaniu prezesów klastrów mających zawrzeć porozumienie. – „Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego docenia istotę wspierania klastrów i ich rolę w rozwoju regionu.” – zaznaczała w drugiej części swojego wystąpienia Pani Marszałek.

Bardzo aktywnie wspierający tego typu inicjatywy Bartłomiej Bodio – Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej swoją obecnością uświadczył wydarzenie, przywitał gości ze Szwecji i życzył owocnych obrad. Na PGE Arena gościł także Dariusz Dziadzio – Wiceprzewodniczący Parlamentarny Zespołu ds. Polityki Klastrowej, również okazujący duże wsparcie dla działań klastrów polskich.

Jako kolejny głos zabrał Bogdan Węgrzynek, Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i jednocześnie Wiceprezes Związku Pracodawców Klastry Polskie, który w wygłoszonym z pasją merytorycznym przemówieniu opowiedział zebranym uczestnikom spotkania o korzyściach z członkostwa w Związku i idei jego istnienia. – „Chcemy zbudować platformę współpracy firm, które będą wzajemnie wspierały się, ale także konkurowały ze sobą – w pozytywny sposób.” – wyjaśniał. – „W Ogólnopolskim Klastrze Innowacyjnych Przedsiębiorstw pomagamy małym firmom, które są przedsiębiorcze i innowacyjne. Dzięki współpracy możemy wymieniać się doświadczeniami, jak i wspólnie reprezentować nasze interesy, a to jest wielka korzyść i szansa na rozwój. Porozumienie, które dziś podpiszemy będzie kolejnym, ważnym krokiem dla innowacyjnego rozwoju przedsiębiorstw i całej polskiej gospodarki.” – dodał. Następnie Prezes OKIP zaprosił do podpisania umowy. Było to najważniejszy punkt spotkania na PGE Arena.

Podpisanie porozumienia o międzynarodowej współpracy Klastra „Futura”, Klastrów Polskich i OKIP patronatem honorowym objęli m.in. Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej i Premier Węgier Viktor Orban.

Sygnatariuszami umowy byli Sarosi Zoltan Ur – Prezes Międzynarodowego Klastra Stosunków Gospodarczych „Futura”, Krzysztof Krystowski – Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie, Bogdan Węgrzynek Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw oraz inni przedstawiciele wymienionych klastrów.

W ramach międzynarodowego klastra gospodarczego po zawarciu porozumienia współpracować będą od tej pory Polska oraz m.in. Węgry, Niemcy, Bułgaria, Słowacja, Ukraina, Rosja, Serbia, Rumunia, Armenia i Stany Zjednoczone.

Zawarcie porozumienia o współpracy Klastra „Futura”, Klastrów Polskich i OKIP będzie miało swoje efekty w udziale polskich reprezentantów w tworzeniu i realizowaniu wielu, również dużych międzynarodowych projektów. Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw i Klastry Polskie jako reprezentanci naszego kraju zapewnią możliwość przeprowadzania wielu innowacyjnych przedsięwzięć na terenie Polski, które bez zawartej współpracy prawdopodobnie nigdy nie zostałyby zrealizowane. Projekty te z całą pewnością pomogą w rozwoju polskiej gospodarki.

Dzięki porozumieniu, na terytorium Polski zostanie rozszerzona międzynarodowa współpraca Klastra „Futura” przy prowadzeniu działań skierowanych na tworzenie innowacyjności, realizowaniu badań naukowych, współpraca w zakresie gospodarki, sektora rolno-spożywczego, turystyki, handlu oraz zdrowia.

Wspólne działania i prowadzone przedsięwzięcia mają istotnie wpłynąć na wspomaganie polskiej gospodarki. Współpraca Międzynarodowego Klastra Stosunków Gospodarczych „Futura”, Związku Pracodawców Klastry Polskie i Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw będzie dotyczyła między innymi opracowywania i realizowania wspólnych projektów, adaptacji istniejących technologii, prowadzenia działań na rzecz rozwoju miast i regionów, realizowania wspólnych działań marketingowych, wspólnego udziału w przetargach na terenie całej Polski i w krajach Unii Europejskiej. Jest to ogromna szansa dla naszego kraju.

– „Jak potwierdzają badania i praktyka, nic tak pięknie nie wspiera przedsiębiorczości jak współpraca. I nic tak dobrze nie służy innowacyjności, jak wzajemna wymiana informacji między przedsiębiorcami i czerpanie z dorobku nauki przez przedsiębiorców.” – mówił na zakończenie Krzysztof Krystowski.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP