PL EN DE FR RU

PR w klastrach podczas Kongresu Profesjonalistów w Rzeszowie

Dodano 30 kwietnia 2014

Podczas Kongresu Profesjonalistów Public Relations w Rzeszowie, który odbył się w 24 i 25 kwietnia 2014 roku mówiono m.in. o sprawnej komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w klastrach.

Kongres Profesjonalistów Public Relations w Rzeszowie to miejsce spotkania najlepszych specjalistów i ekspertów PR z całej Polski, którzy dzielą się wiedzą oraz dyskutują o świecie od strony Public Relations, o metodach jego stosowania oraz  wyzwaniach stojących przed całą branżą.

Podczas tegorocznej konferencji między innymi mówiono o tym jak powinna wyglądać komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna w klastrach. W trakcie najważniejszej na kongresie debaty temat PR w klastrach szczególnie przybliżył Bogdan Węgrzynek, jeden z najbardziej rozpoznawalnych ekspertów Public Relations oraz najbardziej znany i uznawany za najlepszego PR-owca w klastrach.

– „Wyzwaniem dla specjalistów od Public Relations jest dbanie o dobrą reputację klastra, zapewnienie sprawnej komunikacji. W przypadku klastrów jeszcze bardziej ważne jest prowadzenie dobrej komunikacji zarówno zewnętrznej jak i wewnętrznej. Jeśli klaster ma dobrze funkcjonować, zgodnie z jego ideą a nie tylko nazwą, to właśnie ona jest najważniejsza. Klastry to przecież współpraca ogromnej liczby podmiotów. Aby sprostać temu wyzwaniu należy znać i umiejętnie posługiwać się wieloma narzędziami i technikami PR. Funkcjonowanie klastra, które przynosi realne efekty i osiągnięcie zamierzonych celów, zapewniona może być właśnie poprzez różnorodność tych narzędzi. Ich wybór i sposób wykorzystania powinien być dopasowany do konkretnej sytuacji, profilu klastra i jego odbiorców.” – zaczął Bogdan Węgrzynek, Prezes Zarządu Agencji Budowania Wizerunku Sp. z o.o. oraz Prezydent Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i jednocześnie Wiceprezes Związku Pracodawców Klastry Polskie.

Bogdan Węgrzynek mówił o tym jak zsynchronizować ze sobą wewnętrzne i zewnętrzne działania, aby pomogły odnieść wizerunkowy sukces. – „Zakres Public Relations w klastrach obejmuje odpowiednio wypracowaną komunikację z otoczeniem. Ona ma przełożenie na zainteresowanie mediów, pozyskanie klientów na to co oferują członkowie klastra oraz zbudowanie długotrwałego, pozytywnego wizerunku klastra i tym samym firm należących do niego. Obszar Public Relations to pamiętajmy też komunikacja z tym najbliższym otoczeniem, z firmami i podmiotami z klastra. Ma ona na celu wykorzystanie potencjału współpracy i pozyskanie partnerów biznesowych. Narzędzia PR to nic innego jak metody działania i umiejętności umożliwiające osiągnięcie tych wszystkich wymienionych celów. Zapewniają one sprawną komunikację z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym. Pozwalają na przekształcenie ponoszonych nakładów w realne, konkretne i mierzalne efekty.” – przekonywał. Następnie wyjaśnił i dał wskazówki zgromadzonym słuchaczom Kongresu Profesjonalistów PR jak dobrze prowadzić media relations, jak tworzyć tożsamość organizacji oraz na przykładach jak zarządzać sytuacją kryzysową.

Stworzony przez Bogdana Węgrzynka Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, który w krótkim czasie stał się ogromną siecią współpracy na terenie całego kraju, a także słynący ze współpracy międzynarodowej (m.in. ze Stanami Zjednoczonymi czy Węgrami), to przykład klastra z perfekcyjnie zarządzanym Public Relations. Nic dziwnego, że debata z udziałem Prezesa Klastra OKIP cieszyła się dużym zainteresowaniem. Jako największy specjalista w zakresie PR w klastrach szczegółowo i w niezwykle interesujący sposób przekazał swoją wiedzę, popierając się przykładami z własnego bogatego doświadczenia. Merytoryczna dyskusja podczas debaty znacząco wpłynęła na sukces całego tegorocznego Kongresu Profesjonalistów Public Realtions w Rzeszowie.

Pomysłodawcą kongresu, który od kilkunastu lat ściąga środowisko Public Relations i najlepszych ekspertów PR z całej Polski, jest Dariusz Tworzydło. Organizatorami tegorocznego wydarzenia byli Newsline Sp. z o.o. oraz Ideo Sp. z o.o., a sponsorem głównym firma PRESS-SERVICE Monitoring Mediów Sp. z o.o. Głównymi partnerami konferencji byli: Polskie Stowarzyszenie Public Relations, Związek Firm Public Relations, Urząd Miasta Rzeszowa, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP