PL EN DE FR RU

PreCOP w Warszawie

Dodano 3 listopada 2013

Poprzedzająca szczyt ONZ w sprawie zmian klimatu COP19, Konferencja PreCOP odbyła się w dniach 2-4 października 2013 roku w Hotelu Hyatt w Warszawie.

Poświęcone zmianom klimatu PreCOP było nieformalnym spotkaniem delegacji rządowych i przedstawicieli biznesu. Podczas wydarzenia dyskutowano o najistotniejszych sprawach związanych z odnawialnymi źródłami energii.

W obecnym okresie konieczna jest dyskusja na temat spraw kluczowych w zakresie fotowoltaiki oraz przekazanie wiedzy, która pozwoli na sprawne poruszanie się w tym obszarze, a także rozmowy o współpracy z innymi źródłami odnawialnymi. Podczas trzydniowych obrad rozmawiano przede wszystkim o oczekiwaniach co do kształtu nowego porozumienia klimatycznego, sposobu finansowaniu działań adaptacyjnych do zmian klimatu, a także możliwościach zwiększenia udziału biznesu w działania redukcyjne.

Na PreCOP obecny był Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, zrzeszający firmy chcące inwestować w fotowoltaikę i dostrzegające korzyści ze stosowania odnawialnych źródeł energii, które dzięki współpracy z klastrem będą mogły być efektywnie wdrażane.

W wydarzeniu uczestniczył Bogdan Węgrzynek, Prezes OKIP i Wiceprezes Związku Pracodawców Klastry Polskie.

Należy podkreślić ważne w zakresie zielonej energii zaangażowanie Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i zespołu klastra zajmującego się ochroną środowiska, w tym odnawialnymi źródłami energii. Klaster OKIP obecnie bierze czynny udział w międzynarodowym projekcie regulacji Dunaju.

Podczas bardzo ciekawych sesji z udziałem przedstawicieli biznesu zostało wyrażane zainteresowanie udziałem w sprawach związanych z regulacjami dotyczącymi OZE oraz podjęciem przyszłych działań w zakresie rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii.

Zaproszeni na PreCOP zostali przedstawiciele około 40 państw oraz z całego świata, zarówno kraje emitujące najwięcej CO2, jak i małe wyspiarskie państwa, najbardziej zagrożone negatywnymi zmianami klimatu. W wydarzeniu uczestniczyli także delegaci m.in. z Chin, Francji, Korei Południowej, Japonii, Danii, Barbados, Fiji, Nauru, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. W PreCOP uczestniczyli również reprezentanci światowego biznesu oraz organizacji biznesowych.

Kolejnym krokiem w rozmowach klimatycznych będzie Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu – COP19, którą Polska będzie gościć na Stadionie Narodowym w dniach 11-22 listopada 2013 roku i zawierający Segment Wysokiego Szczebla – High Level Segment 19-22 listopada.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP