PL EN DE FR RU

Sebastian Kulczyk został prezesem grupy Kulczyk Investments

Dodano 7 stycznia 2014

Jan Kulczyk przekazał władzę swojemu synowi Sebastianowi. Kulczyk junior objął w grudniu 2013 roku stanowisko Prezesa Zarządu w globalnej firmie rodzinnej  – Kulczyk Investments.

Sebastian Kulczyk przejął stery w biznesie ojca. Syn Jana Kulczyka zastąpił na stanowisku prezesa Kulczyk Investments Dariusza Mioduskiego, który kierował grupą inwestycyjną od 2008 roku. Sebastian Kulczyk z koncernem wartym ponad 11 mld zł związany jest od 2010 roku, będąc przygotowywanym przez swojego ojca do przejęcia władzy w rodzinnym biznesie. Kulczyk junior najpierw pracował jako manager, a a od grudnia 2011 roku zasiadał także w zarządzie firmy, odpowiadając za jej rozwój. Do tej pory zasiadał w radzie nadzorczej Kulczyk Invesments. Teraz jako prezes ma ukierunkować globalną grupę inwestycyjną na branże związane z energetyką, paliwami, minerałami, nieruchomościami i infrastrukturą, a także rozwijać biznes w kraju.

Z holdingiem Kulczyk Investments 34-letni następca Sebastian Kulczyk związany jest od 2010 roku. Najpierw pracował jako manager, a od grudnia 2011 roku zasiadał także w zarządzie firmy, odpowiadając za jej rozwój. Ojciec aktywnie włączał go w biznesowe negocjacje. Syn miliardera uczestniczył w odkupieniu koncesji na wydobycie ropy naftowej od koncernu Shell w Nigerii oraz powołaniu spółki Jana Kulczyka i szejka Ahmada Mohameda Al Sayeda, zajmującej się poszukiwaniem i wydobyciem surowców w Afryce i Ameryce Południowej.

Od młodości syn najbogatszego Polaka stopniowo wchodził w świat wielkiego biznesu. Ojciec aktywnie włączał go w biznesowe negocjacje. Sebastian Kulczyk pośredniczył w wielkich międzynarodowych transakcjach, przyczyniając się do zakupu przez Kulczyk Investments licencji na wydobycie ropy naftowej w Nigerii oraz powołaniu spółki Jana Kulczyka i szejka Ahmada Mohameda Al Sayeda, zajmującej się poszukiwaniem i wydobyciem surowców w Afryce i Ameryce Południowej.

Sebastian Kulczyk jest absolwentem kierunku Zarządzanie i Marketing na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiował także w London School of Economics. Zanim dołączył do firmy ojca, wcześniej syn polskiego miliardera pracował w banku inwestycyjnym Lazard w Londynie w latach 2009–2010. Doświadczony w kierowaniu spółkami działającymi w sektorze elektronicznego biznesu, pracował także w departamencie mediów cyfrowych SonyBMG w Nowym Jorku.  Kulczyk junior ma także doświadczenie w kierowaniu spółkami nowych technologii. W młodości założył agencję marketingu interaktywnego Golden Submarine, której klientami obecnie są Škoda, Audi, Bank Pekao, Orlen, Sphinx. Wśród projektów, w które zainwestował, znalazły się także spółka zajmująca się pracami badawczo-rozwojowymi nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz centrum przetwarzania danych. Współpracował m.in.: z Beyond.pl, GoldenSubmarine, Stanusch Technologies. Zdążył już pokazać, że potrafi robić interesy.

Grupa Kulczyk Investments skupia się głównie na światowych rynkach wschodzących. Kulczyk Investments jest właścicielem aktywów w branżach: energetycznej, ropy i gazu, browarniczej, samochodowej oraz w infrastrukturze i nieruchomościach.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP