PL EN DE FR RU

XIV Polsko-Amerykańska Konferencja Nauki i Technologii w USA

Dodano 29 kwietnia 2014

W dniach 15-16 maja 2014 roku w Ohio w USA odbędzie się XIV Polsko-Amerykańska Konferencja Nauki i Technologii.

Polsko-Amerykańska Konferencja Nauki i Technologii (Polish – American Conference on Science and Technology) jest organizowana przez Instytut Lotnictwa w Warszawie, Ohio State University i Fundację Wymiany Innowacji w Nauce i Technologii. Celem wydarzenia jest wzmocnienie współpracy w dziedzinie innowacji i wysokich technologii, poprzez podejmowanie wspólnych inicjatyw i projektów, jak również wymianę pomysłów między ośrodkami badawczymi w Polsce i USA.

XIV Polsko-Amerykańska Konferencja Nauki i Technologii będzie obejmować następujące zagadnienia:

Pod dyskusję zostaną wzięte także tematy systemów dla lotnictwa oraz współpracy polsko-amerykańskiej.

Uczestnikiem konferencji ze strony polskiej będzie m.in. Bogdan Węgrzynek, obecny Prezydent Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, który od wielu lat jest bardzo silnie związany ze współpracą polsko-amerykańską w zakresie bezpieczeństwa.

Impulsem do zorganizowania cyklu polsko-amerykańskich konferencjach poświęconych nauce i ekonomii były decyzje polskiego rządu na zakup samolotów dla Polskich Sił Zbrojnych. I Konferencja Przemysłu Obrony USA-Polska odbyła się już w marcu 2002 roku w Waszyngtonie. Wzięli w niej udział przedstawiciele niemal całego polskiego sektora lotniczego, Grupa Bumar (obecny Polski Holding Obronny) – wiodący polski dostawca i eksporter uzbrojenia i sprzętu wojskowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i innych organizacji. Polską delegację prowadził ówczesny wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke. Strona amerykańska była reprezentowana przez urzędników Departamentu Stanu, Departamentu Obrony i Departamentu Handlu, a także firm high profil, w tym Lockheed Martin, Boeing, General Electric, United Technologies i wielu innych. Kolejne konferencje odbywały się na przemian pomiędzy Washingtonem i Warszawą w siedzibie polskich Sił Powietrznych.

Pomysł Polsko-Amerykańskiej Konferencji było mile przyjęty przez rządy zarówno w USA jak i Polsce. Dotychczas konferencje koncentrują się na prezentacji i dyskusji na temat aktualnych i przyszłych wyzwań i możliwości dla Polski i USA, w tym: wzajemnego zrozumienia i szans na sukces, możliwości współpracy w dziedzinie nauki i sektora B + R, amerykańskie inwestycje w Polsce, lokalnego i globalnego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego, medycyny, ochrony środowiska oraz technologii obronnych.

Cykl polsko-amerykańskich konferencji ma na celu pogłębienie zrozumienia wzajemnych potrzeb, strategii, perspektyw, motywacji i zachowań kulturowych, jak również poszukiwanie nowych sposobów wzmocnienia współpracy między wiodącymi ośrodkami badawczymi w USA i Polsce. Istotny jest fakt, że konferencja zebrała ludzi, którzy całym sercem są zaangażowani w ideę budowania więzi współpracy polsko-amerykańskiej.

 Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP