PL EN DE FR RU

XXI Forum Gospodarcze w Toruniu zakończone sukcesem

Dodano 6 marca 2014

W dniach 3 i 4 marca 2014 roku w Toruniu odbyło się XXI Forum Gospodarcze, jeden z największych kongresów gospodarczych w Polsce, w tym roku pod hasłem „Integracja i Współpraca” ze szczególnym uwzględnieniem mikro, małych i średniej przedsiębiorstw.

Będące jednym z największych kongresów gospodarczych w Polsce, toruńskie forum jest platformą dialogu o kształcie polskiej gospodarki w zglobalizowanym świecie. Od 21 lat służy wymianie doświadczeń oraz dostarczaniu najbardziej aktualnych informacji na tematy gospodarcze. Dwudniowe debaty gospodarcze stanowiły merytoryczne i owocne dyskusje o wyzwaniach stojących przed gospodarką polską, europejską i światową.

W tegorocznym forum uczestniczyło ponad tysiąc gości z kraju i zagranicy, wśród nich wybitni eksperci ze świata biznesu, nauki, polityki i środowiska samorządowego. Na Forum na zaproszenie ministra Jacka Janiszewskiego przybyli m.in. prezes NIK i były minister Krzysztof Kwiatkowski, były przewodniczący NSZZ „Solidarność” Marian Krzaklewski, były minister Michał Boni, prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw Bogdan Węgrzynek, były wicepremier Janusz Steinhoff, prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, a jako gość honorowy Pierwsza Dama RP Karolina Kaczorowska.

Wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, mówiła – Mój mąż przywiązywał dużą uwagę do rozwoju gospodarki – a po swoim wystąpieniu dostała brawa na stojąco.

Minister Jacek Janiszewski, przewodniczący Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, głównego organizatora wydarzenia, na rozpoczęciu opowiedział krótko historię Forum. Rosnące z roku na rok wydarzenie, stanowiące międzynarodowe miejsce dialogu z tego względu zmienia nazwę z Forum Gospodarczego na „WELCONOMY. Forum in Toruń” łącząc w sobie „Welcome” i „Economy”.

Prezydent RP Bronisław Komorowski skierował list do uczestników Forum, który odczytał minister Krzysztof Łaszkiewicz – Cieszy mnie, że wiodącym tematem XXI Forum Gospodarczego jest mikro, mała i średnia przedsiębiorczość. Te sektory biznesu są motorem wzrostu polskiej gospodarki – napisał prezydent w liście do uczestników i organizatorów. Podobnie jest w wielu innych krajach unijnych, w których mała i średnia przedsiębiorczość także odgrywa bardzo istotną rolę . Umacnia ona stabilność gospodarczą w całej Unii Europejskiej.

Podczas sesji plenarnej w toruńskim Dworze Artusa obecni goście dyskutowali o sytuacji ekonomicznej naszego kraju. Nie brakowało nawiązań do ostatnich wydarzeń na Ukrainie.

Minister Michał Boni apelował – Nie chcę dawać politycznych sygnałów. Ale, jeśli już rozmawiamy o 25 latach polskiej transformacji, dajmy mocny sygnał braciom Ukraińcom, że jesteśmy z nimi. Musimy stymulować instytucje międzynarodowe, by były ostrzejsze. By Rosja nie mogła zniszczyć tego, co wypracowaliśmy w 1989 roku. Nie wolno zapomnieć, że niepodległość 45 milionów ludzi może być zagrożona.

Liczne bloki dyskusyjne oraz spotkania biznesowe w czasie dwóch dni obrad cieszyły się dużą uwagą. Szczególnie dużym zainteresowaniem słuchaczy cieszył się panel dotyczący roli klastrów w gospodarce. Sesje tematyczne dotyczyły także m.in. współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi, wpływu małych przedsiębiorstw na rozwój gospodarczy, odnawialnych źródeł energii, dotarciu do klientów z zagranicy w sektorze spożywczym, współpracy Polski, Ukrainy i Turcji, roli kobiet w biznesie, partnerstwa publiczno-prywatnego, innowacji w zarządzaniu w sektorze medycznym.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP