PL EN DE FR RU

Na zaproszenie skierowane przez Rząd Republiki Słowenii oraz Słoweńskiej Izby Handlowo Przemysłowej, zesp...

(Polski) Dodano 9 Juni 2019

Na zaproszenie skierowane przez Rząd Republiki Słowenii oraz Słoweńskiej Izby Handlowo Przemysłowej, zespół Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw miał zaszczyt uczestniczyć w tegorocznym Szczycie Państw Trójmorza

W dniach 5-6 czerwca w stolicy Słowenii Ljubljanie odbył się kolejny już czwarty Szczyt Państw Trójmorza. Oprócz wielu znakomitych gości, Premierów, Ministrów, Ambasadorów obecnością zaszczyciły również głowy Państw Inicjatywy Trójmorza: Pan Borut Pahor Prezydent Słowenii, Pan Rumen Radev Prezydent Bułgarii, Pani Kolinda Grabar-Kitarovic Prezydent Chorwacji, Pan Milos Zeman Prezydent Republiki Czech, Pani Kersti Kaljulaid Prezysent Estonii, Pan Andrzej Duda Prezydent Polski. Reprezentantem Węgier był Pan Peter Szijjarto Minister Spraw Zagranicznych i Handlu. Z ramienia Stanów Zjednoczonych w Szczycie Trójmorza uczestniczyli Pan Rick Perry Sekretarz energii Stanów Zjednoczonych i Pan Generał James L. Jones Doradca Prezydenta do spraw obrony.

Zespół Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw również miał przyjemność uczestniczyć w tegorocznym Szczycie Państw Trójmorza.

Na Forum w Ljubljanie zespół Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw się na imienne zaproszenie skierowane przez Rząd Republiki Słowenii oraz Słoweńskiej Izby Handlowo Przemysłowej.

Pierwszy dzień Szczytu poświęcony był debatą nad rozwojem inicjatywy trójmorza na wielu płaszczyznach. Podkreślano jak ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo energetyczne naszych Państw, jakie są wyzwania i możliwości rozwoju energetycznego w państwach trójmorza. Zastanawiano się w jaki sposób wprowadzanie innowacji może wpłynąć przyspieszenie rozwój państw. Główną debatą pierwszego dnia Szczytu Państw Trójmorza w Ljlubljanie był Panel Prezydencki. Głowy Państw rozmawiały na tematy bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju funduszu Państw Trójmorza, który został zawiązany podczas ubiegłorocznego szczytu w Bukareszcie. Poruszono też min. tematy, które zapisane są w programie Polska 3.0 jako kluczowe.

Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu wspomniał, iż kluczowym dla rozwoju inicjatywy trójmorza jest rozwój sieci drogowej na osi północ-południe. Natomiast Prezydent Republiki Czech Milos Zeman zauważył, iż równie kluczową sprawą jest połączenie Odra-Łaba-Dunaj.

Podczas debaty prezydenckiej głos zabrała vice prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw Angelika Jarosławska-Sapieha , pytając głowy państw czy nie sądzą że najwyższy czas zaprosić do inicjatywy trójmorza Ukrainę.

Wystąpienie to spotkało się z dużą aprobatą. Po zakończeniu debaty Pan Ambasador Ukrainy Mykhailo F. Brodovych pogratulował Pani Angelice zabrania głosu i podziękował za zainteresowanie i zaangażowanie w sprawy Ukrainy. Podobne słowa uznania i wsparcia Pani Jarosławska usłyszała od Pana Iana Brzezińskiego z Atlantic Council, oraz od byłego Ambasadora USA Pana Daniela Frieda, który poprosił koordynator programu o przekazanie dodatkowych informacji o sytuacji na Ukrainie. Vice prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw uczestniczyła 13 maja 2019 roku w spotkaniu Atlantic Council w Charkowie „Annual Kharkiv Security Conference Addressing Cyber Resilience in Ukraine: Strengthening Ukraine’s Cyber Defenses”.

W drugim dniu Szczytu zespół Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw został zaproszony przez Atlantic Council do merytorycznej dyskusji przy okrągłym stole na tematy:

W jaki sposób rozwój digitalizacji może stać się nowym motorem napędowym rozwoju państw Europy centralnej i wschodniej? Jakie transgraniczne lub regionalne podejścia mogłyby zostać wprowadzone w ramach inicjatywy Trójmorza, aby zapewnić, że solidne bezpieczeństwo energetyczne i skuteczne połączenia transportowe, przyczynią się do rozwoju regionu? Jakie są przeszkody, które kraje Europy Środkowej i Wschodniej mogłyby wspólnie rozwiązać, aby stworzyć globalne możliwości dla swoich firm i obywateli?

W debacie głos zabrał Michał Macek, Ekspert do spraw internacjonalizacji klastrów w programie Polska 3.0 oraz vice prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw Angelika Jarosławska – Sapieha, którzy opowiedzieli, jak ważną rolę w rozwoju pełnią klastry. Tylko zawiązanie klastrów międzynarodowych może pomóc w dynamicznym rozwoju naszej części Europy. Omówili także klastrowy program współpracy transgranicznej – Polska 3.0, który może stanowić case study współpracy nad wspólnymi projektami 12 krajów.

Facebook
Newsletter

Newsletter

Geben Sie Ihre Email-Adresse ein, und bleiben Sie up to date.

Newsletter OKIP