(Polski) Dodano 10 July 2017
Klastrowy program Polska 3.0 na spotkaniu najważniejszych przedstawicieli rządów państw regionu Morza Bałtyckiego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Berlinie.
Angelika Jarosławska, koordynator programu POLSKA 3.0 reprezentowała Polskę wśród najważniejszych przedstawicieli rządów państw regionu Morza Bałtyckiego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Berlinie podczas „8 EUSBSR Annual Forum”, organizowanego przez Rząd Niemiec i Komisję Europejską, które odbyło się 13-14 czerwca 2017 roku.
Kiedy zapowiadono polskiego przedstawiciela w programie tej miedzynarodowej konferencji, nie spodziwano się tak poważnego i przełamującego dotychczasowy dyskurs, wystąpienia ze strony Polski. Angelika Jarosławska zaprezentowała zaawansowany w działaniu i w pełni wpisujący Polskę w strategie Europy, program Polska 3.0, który opiera się na klastrowym łączeniu przedsiębiorstw i regionów w kluczowych, spójnych ze sobą projektach gospodarczych dla Polski, zawartych w ramach Programu.
Przykładem programu Polska 3.0 posiłkowali się inni prelegenci, między innymi ministrowie krajów nadbałtyckich, jako przykładem skutecznego krajowego zagospodarowania ogromnego potencjału korytarzy transportowych.
Koordynator programu Polska 3.0 wzięła udział w debacie w Berlinie, którą poprowadził Europejski Koordynator Korytarza Bałtyk-Adriatyk, prof. Kurt Bodewig, a następnie rozmawiali o działaniach programu Polska 3.0, który pozwoli w pełni wykorzystać potencjał gospodarczego, transportowego i finansowego multimodalnego korytarza.
Debata: „Transport as a Driver for Innovation and Regional Growth in the Baltic Sea Region”
Z m.in. wiceministrem transportu Litwy, ministrem planowania i infrastruktury Brandenburgii i majorem Helsinek, koordynator programu POLSKA 3.0, Angelika Jarosławska została zaproszona do wspólnej debaty o transporcie jako motorze napędowym dla innowacji i rozwoju regionów.
Mówiła o działaniach Programu i o Polsce, która ma olbrzymi tranzytowy potencjał, o kluczowym dla rozwoju zintegrowanej infrastruktury, wraz z centrami logistycznymi, programie POLSKA 3.0 oraz o tym, że jako Polska jesteśmy przygotowanym partnerem do wspólnych działań na płaszczyźnie rozwoju korytarzy transportowych w Europie.
Prof. Kurt Bodewig, koordynator Korytarza Bałtyk Adriatyk z ramienia Komisji Europejskiej podsumował, że niezbędny jest w każdym z reprezentowanych krajów program analogiczny, jak Polska 3.0. Zaproponowano także szeroką współpracę na osi korytarza Bałtyk-Adriatyk nad rozwojem korytarzy transportowych, za pośrednictwem i z udziałem programu Polska 3.0, który oddolnie łączy potencjał.
Potencjał klastrowego, gospodarczego programu Polska 3.0 został bardzo doceniony przez Komisję Europejską i przedstawicieli rządów krajów, które brały udział w spotkaniu, a byli to premierzy i ministrowie krajów nadbałtyckich.