26 maja 2014 roku w Krakowie odbyÅ‚o siÄ™ I Forum PrzedsiÄ™biorców MaÅ‚opolski pod hasÅ‚em przewodnim: „Nie bójmy siÄ™ marzyć. Fundusze Unijne dla maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw na lata 2014-2020. Jak je najlepiej zainwestować?”
Spotkanie otworzyła Wicepremier i Minister Infrastruktury i Rozwoju Elżbieta Bieńkowska, która opowiedziała o wielkim skoku cywilizacyjnym jakiego dokonała Polska w ciągu 10 lat członkowska w Unii Europejskiej.
– Polska, chcąc stać się jedną z najsilniejszych gospodarek UE, musi podjąć wyzwanie polegające na stworzeniu warunków funkcjonowania stabilnej i dynamicznie rozwijającej się gospodarki, wykorzystującej nowoczesne technologie, wysokiej jakości prace badawczo-rozwojowe i innowacje oraz doskonalący się kapitał ludzki – powiedziała wicepremier Elżbieta Bieńkowska. – Osiągnięcie tego sukcesu wymaga zwiększenia w środowisku przedsiębiorstw, świata nauki, jak i po stronie władz publicznych, świadomości z korzyści wynikających ze wzajemnej współpracy – przekonywała.
Następnie Marszałek Małopolski Marek Sowa przedstawił fundusze europejskie, na jakie w latach 2014-2020 mogą liczyć przedsiębiorcy w regionie i jaki pomysł na ich zagospodarowanie ma zarząd województwa.
Wydarzenie poświęcone było rozmowom na temat najlepszego, efektywnego, ale przede wszystkim mądrego wykorzystania nowych, rekordowych środków unijnych na lata 2014–2020. W nowej perspektywie finansowej Unia Europejska chce wzmacniać i rozwijać mikro, małe i średnie firmy. Na pomoc bezpośrednią dla sektora MSP przeznaczonych zostało nad Wisłą 16 mld euro, czyli ponad 64 mld zł. Są jeszcze równie wielki środki na inne formy wsparcia. Region małopolski w ramach samego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego będzie miał do wykorzystania prawie 3 miliardy euro, czyli o prawie miliard więcej niż zostało zainwestowane w latach 2007–2013.
W nowych wnÄ™trzach centrum targowo-kongresowego Expo Kraków spotkali siÄ™ politycy, samorzÄ…dowcy, ale także przedsiÄ™biorcy i przedstawiciele nauki. W I Forum PrzedsiÄ™biorców MaÅ‚opolski uczestniczyÅ‚ m.in. Bogdan WÄ™grzynek, Prezydent ZarzÄ…du Głównego organizacji parasolowej klastrów Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych PrzedsiÄ™biorstw, Wiceprezes ZarzÄ…du ZwiÄ…zku Pracodawców Klastry Polskie oraz Prezes Agencji Rozwoju PrzedsiÄ™biorczoÅ›ci Sp. z o.o. Bogdan WÄ™grzynek, bÄ™dÄ…cy również szefem powstaÅ‚ego niedawno „Cluster World” mówiÅ‚ jak potrzebne MaÅ‚opolsce sÄ… Klastry, ponieważ dajÄ… one wyjÄ…tkowo duże możliwoÅ›ci realizacji wielu ważnych projektów. Prezes OKIP ponadto podczas Forum przekazaÅ‚ uczestnikom pierwszy w Polsce magazyn o klastrach.
O swoich doświadczeniach opowiedzieli przedsiębiorcy, którzy skorzystali z unijnych środków. Podczas wspólnej ożywionej dyskusji próbowano ustalić, czego naprawdę oczekują przedsiębiorcy po funduszach przekazanych na latach 2014-2020. Rozmawiano o tym na co powinny pójść te pieniądze, jak powinny być dzielone, czy to mają być jak do tej pory bezzwrotne dotacje czy niskooprocentowane pożyczki lub gwarancje, w jakie branże powinno inwestować się w regionie i jak je rozwijać, co najbardziej przeszkadza w pozyskiwaniu środków na rozwój firm, choćby biurokracja i rozliczanie projektów oraz i jak się z tym uporać.
Uczestnicy forum wysłuchali merytorycznych wystąpień kompetentnych w tym zakresie osób z Polski i regionu, a także zadawali pytania oraz przedstawiali własne oczekiwania i pomysły na podział tych gigantycznych środków unijnych. O mocy unijnego wsparcia przekonują wszyscy.
Na zakoÅ„czenie podczas finaÅ‚owej gali ogÅ‚oszono zwyciÄ™zców plebiscytu „Lider MaÅ‚opolski 2013″. Prestiżowe statuetki zostaÅ‚y wrÄ™czone firmom bÄ™dÄ…cym wzorem do naÅ›ladowania i rozsÅ‚awiajÄ…cych region maÅ‚opolski.
Anna Figiel