Koordynator: Jastrzębski Klaster Innowacji Sp. z o.o.
Strona www: www.kjki.pl
Facebook: Jastrzębski Klaster Innowacji
Adres siedziby: ul. 11 Listopada 2, 44-330 Jastrzębie-Zdrój
Zarząd Klastra JKI:
Prezes Zarządu – Dariusz Stanaszek
Wiceprezes Zarządu – Piotr Piekarski
O Klastrze JKI:
Jastrzębski Klaster Innowacji jest pierwszym w Polsce klastrem, którego zadaniem jest wspieranie i rozwijanie miasta, oraz lokalnych przedsiębiorstw. Powstał jako oddolna inicjatywa przedsiębiorców, którzy dostrzegają ekonomiczny sens ze współpracy klastrowej, która pozwala otworzyć rynek na szerszą współpracę i wielkoskalowe działania. A więc – zgodnie z ideą klastra – mowa nie tylko o współpracy lokalnej, która pozwoli rozwinąć miasto, ale także o współpracy regionalnej, krajowej, a nawet międzynarodowej. Jastrzębski Klaster Innowacji działa bowiem pod parasolem Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw – organizacji zrzeszającej kluczowe, innowacyjne klastry z całej Polski. Dzięki temu członkostwu, Jastrzębski Klaster posiada dostęp do bogatej bazy przedsiębiorstw i instytucji badawczo-rozwojowych, dysponuje zapleczem najwyższej klasy specjalistów, którzy zadbają o jego efektywny rozwój, a jego członkowie mogą korzystać ze spektrum korzyści, wynikających z uczestnictwa w tak dobrze ugruntowanej strukturze klastrowej.
Głównym założeniem Klastra jest wspieranie innowacji i nowości, wypracowywanych z pomocą środowisk naukowych i badawczych a następnie – komercjalizację wyników badań, wdrażanie innowacji i budowanie konkurencyjności podmiotów skupionych w klastrze.
Jastrzębski Klaster Innowacji stwarza możliwość, aby w jednym punkcie spotykali się przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw, prezesi największych lokalnych firm, a także przedstawiciele kadry naukowej i instytucji badawczo-rozwojowych. Dzięki temu mogą wspólnie, poprzez łączenie sił i potencjałów, tworzyć innowacyjne rozwiązania, podnosić rynkową konkurencyjność podmiotów skupionych wokół klastra, wymieniać się cenną wiedzą i nowymi technologiami, a więc razem tworzyć nową jakość. Ową współpracę trudno sobie wyobrazić bez istnienia struktury klastrowej, która znacznie ułatwia tworzenie warunków dla otwartych innowacji. Członkostwo w klastrze to także udział w spotkaniach branżowych, szkoleniach i konferencjach, których owocem mogą być nowe kontrakty, a także promocja w kraju i za jego granicami.
Istotność i osiągnięcia klastrów w dziedzinie tworzenia innowacyjności docenia Komisja Europejska, która od kilku lat przywiązuje dużą wagę do klastrów, postrzegając je jako katalizatory innowacyjności i wzrostu gospodarczego. Wspieranie rozwoju klastrów należy do głównego nurtu polityki rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej.
Hasłem Inauguracji Jastrzębskiego Klastra Innowacji, która miała miejsce w czerwcu 2015 roku, były słowa: „Razem możemy więcej!”
Cele statutowe:
Jastrzębski Klaster Innowacji w swoim statusie zdecydował się na zatwierdzenie i realizowanie następujących celów:
- Inicjowanie współpracy z władzami regionalnymi.
- Stwarzanie przestrzeni do rozwoju nowych innowacyjnych przedsiębiorstw.
- Budowanie silnego otoczenia biznesu.
- Wykorzystanie zasobów jednostek naukowych w biznesie.
- Nawiązywanie współpracy z polskimi i zagranicznymi organizacjami biznesowymi, klastrami oraz przedsiębiorcami.
- Pomoc w zwiększaniu konkurencyjności przez innowacyjność.
- Umożliwienie uczestnikom nawiązywania wspólnych relacji prowadzących do współpracy.
- Prowadzenie prac naukowo-badawczych służących rozwojowi uczestników Klastra.
- Występowanie w obronie interesów członków Klastra.
- Współpracę z organami władzy w realizacji przedsięwzięć o istotnym znaczeniu dla członków Klastra.
- Ocenę i rekomendację projektów przedsięwzięć gospodarczych opracowywanych przez członków Klastra.
- Organizowanie i prowadzenie dla członków Klastra systemu usług doradczych i konsultingowych.
- Prowadzenie systemu informacji służącej nawiązaniu kontaktów gospodarczych.
- Organizację misji gospodarczych dla członków Klastra.
- Organizację spotkań oraz innych imprez promocyjnych Klastra.
- Wymianę doświadczeń wśród członków Klastra.
- Wspieranie działań firm innowacyjnych i przedsięwzięć zgodnych z celami Klastra, głównie poprzez pozyskiwanie krajowych i pomocowych źródeł finansowania projektów.
- Pozyskiwanie nowych uczestników Klastra z odpowiednim potencjałem gospodarczym lub wiedzy dla zapewnienia jego rozwoju i rozwoju miasta.
- Udział w targach i konferencjach branżowych.
Dodatkowe cele statutowe:
- Pomoc w realizacji wspieranie wszelkich inicjatyw naukowych, rozwojowych i innych dotyczących obszarów działalności Członków Klastra.
- Pomoc w pokryciu kosztów przedsięwzięć mi.in poprzez pozyskiwanie środków finansowych, w tym funduszy unijnych.
- Realizacja wszelkich inicjatyw zgłaszanych wspólnie poprzez grupy członków Klastra, zdecydowanych razem realizować innowacyjne projekty. Polem działań będą badania naukowe i ich komercjalizacja, projekty inwestycyjne, działania związane z rozwojem nowoczesnych praktyk, procedur i standardów oraz technik, technologii i innowacji w obszarze innowacji na rzecz rozwoju gospodarki oraz ochrony środowiska w szczególności w branżach ekologia, energetyki, geologii, górnictwa, koksownictwa, informatyki, ochrona środowiska, budownictwa, transportu i usług.
- Podejmowanie działań na rzecz stwarzania dogodnych warunków do rozwoju Członków Klastra
- Wymiana informacji oraz doświadczeń poprzez nawiązywanie współpracy Członków Klastra z innymi podmiotami działającymi na rzecz rozwoju gospodarki oraz ochrony środowiska.
- Promocja i wspieranie dobrych praktyk.
- Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości, innowacyjności, konkurencyjności, nowoczesnych, technologii oraz propagowanie działalności Członków Klastra i nawiązywanie współpracy z organami administracji rządowej i samorządowej.
- Udział w tworzeniu szeroko rozumianych mechanizmów partnerskich (lokalnych, regionalnych, ponadregionalnych, transgranicznych i międzynarodowych).
- Promocja i udział w tworzeniu współpracy sfery nauki i biznesu.
- Inicjowanie tworzenia nowych podmiotów gospodarczych poprzez udział w nowych przedsięwzięciach Klastra lub Członków Klastra
Kontakt:
e-mail: biuro@kjki.pl
tel.: +48 790 737 131