PL EN DE FR RU

Managerowie klastrów będą kształcić się w EUAK

Dodano 1 lipca 2014

W latach 2014-2020 ze wzglÄ™du na kierunek nowej perspektywy powinno nastÄ…pić lepsze wykorzystanie klastrów do rozwijania MSP – taki cel przybraÅ‚a sobie europejska strategia wspierania klastrów. Za priorytetowe dziaÅ‚ania strategia stawia promowanie wysokiej jakoÅ›ci zarzÄ…dzania klastrem, współpracy miÄ™dzy klastrami z różnych krajów w Europie i poza niÄ… oraz współpracy pomiÄ™dzy różnymi branżami.

Polska w realizowaniu planów Unii Europejskiej nie pozostaje w tyle. Widoczne są ważne inicjatywy zmierzające do podniesienia jakości zarządzania i funkcjonowania klastrów. Bogdan Węgrzynek, Prezydent Zarządu Głównego organizacji parasolowej klastrów Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie współpracuje z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. i miastem Rzeszów, dzięki czemu powstała koncepcja stworzenia Europejskiej Akademii Klasteringu z udziałem przedstawicieli European Foundation for Cluster Excellence (EFCE) i Europejskiego Sekretariatu Analiz Klastrowych (ESCA). Działania te mają służyć stworzeniu platformy kształcenia managerów klastrów i profesjonalizacji zarządzania klastrami.

Uroczysta inauguracja stworzonej w ramach OKIP Europejskiej Akademii Klasteringu odbyła się 5 czerwca 2014 r. w Dąbrowie Górniczej. W EUAK organizowane będą już od października br. studia podyplomowe dla managerów klastrów, ponadto szkolenia i warsztaty przeprowadzane przez najlepszych ekspertów, a w przyszłym roku wymiana managerów europejskich klastrów.

Profesjonalne zarządzanie klastrami jest podstawą sprawnego funkcjonowania gron, dlatego też ważne jest kształcenie managerów klastrów. Bogdan Węgrzynek stwierdził ponadto, że menadżerowie klastrów powinni zwracać większą uwagę na potrzebę prowadzenia bardziej zintegrowanej polityki, opartej na ściślejszej współpracy na szczeblu krajowym i regionalnym, a także na potrzebę promowania polskich klastrów na arenie międzynarodowej.

W ciÄ…gu ostatniego roku Bogdan WÄ™grzynek byÅ‚ dwukrotnie w Turcji i opiekowaÅ‚ siÄ™ programem benchmarkingu klastrów. Podczas pierwszego wyjazdu do Turcji w listopadzie zeszÅ‚ego roku, reprezentowaÅ‚ nasz kraj na konferencji Cluster Excellence – Cluster 2.0, poÅ›wiÄ™conej poprawie zarzÄ…dzania klastrami i podsumowujÄ…cej organizowany w Polsce przez RARR S.A. z udziaÅ‚em ZwiÄ…zku Pracodawców Klastry Polskie projekt Capacity Development for Cluster Managers. Projekt reprezentowany przez wiceprezesa „Klastrów Polskich” rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ już w 2011 roku. Bogdan WÄ™grzynek byÅ‚ w Turcji także w marcu br. na misji biznesowej razem z Prezydentem RP BronisÅ‚awem Komorowskim, podczas której rozmawiaÅ‚ z przedstawicielami tureckich klastrów o możliwoÅ›ciach nawiÄ…zania współpracy.

European Foundation for Cluster Excellence jest organizacjÄ… non-profit z siedzibÄ… w Barcelonie zaÅ‚ożonÄ… w 2003 r., stawiajÄ…cÄ… sobie za cel promowanie wykorzystania klastrów jako efektywnego narzÄ™dzia rozwoju ekonomicznego oraz podnoszenie konkurencyjnoÅ›ci regionalnych klastrów poprzez ewaluacjÄ™ i benchmarking. W czerwcu br. w Rzeszowie odbyÅ‚o siÄ™ unikalne w skali caÅ‚ego kraju wydarzenie – organizowana przez RARR S.A. i patronowana przez OKIP Podkarpacka Akademia Klasteringu, podczas której m.in. Prezes EFCE Reza Zadeh przeprowadziÅ‚ warsztaty dla managerów klastrów.

Co ważne, to w organizacji OKIP współpracują jedyni w Polsce eksperci ds. benchmarkingu klastrów, metody polegającej na systematycznym mierzeniu i kontrolowaniu sposobów działania firmy i wzorowania jej strategii działania na liderach, osiągających najlepsze wyniki na rynku. Postępowanie benchmarkingowe pokazuje aktualną kondycję klastra, ocenia jego najważniejsze atuty i słabości oraz pokazuje różnice pomiędzy klastrami polskimi i europejskimi.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP