PL EN DE FR RU

Plany wprowadzenia technologii PEGS z USA w Polsce

Dodano 29 lipca 2014

22 lipca 2014 roku w siedzibie Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Żorach został podpisany list intencyjny dotyczący technologii PEGS (Plasma Enchance Gasification System). Celem podpisanego listu jest gotowość do współpracy w dziedzinie wspólnych inwestycji i rozpoczęcia przygotowań do realizacji projektu wprowadzenia technologii PEGS na polskim rynku.

Stronami są American High Technology Center z siedzibą w Stanach Zjednoczonych oraz Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Żorach. Partnerami współpracy na mocy podpisanego listu są także Cluster World, Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw (OKIP), Międzynarodowy Klaster Stosunków Gospodarczych Futura oraz Polish Wood Cluster.

Szacowany koszt inwestycji jest na poziomie 240 milionów dolarów.

Bogdan Węgrzynek, Prezes Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. i Prezydent Zarządu Głównego OKIP prowadził w Żorach rozmowy z Bernardem L. Simonem, właścicielem większości udziałów American High Technology Center (AHTC), doradcą do spraw zagranicznych w Białym Domu, na temat planów realizacji projektu.

W kolejnym trybie negocjacji będą określone szczegółowe warunki umów. Strony zobowiązały się na obecnym etapie do zachowania poufności informacji dotyczących inwestycji.

Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. jako koordynator Polish Wood Cluster wraz z Ogólnopolskim Klastrem Innowacyjnych Przedsiębiorstw połączyły swoje struktury klastrowe, a efektem połączenia potencjału było utworzenie spółki Cluster World. Fuzja pozwala na stworzenie krajowego potencjału klastrowego, który będzie gotowy do reprezentacji klastrów polskich w Europie i realizację międzynarodowych projektów klastrowych polskim podmiotom. Powstanie Cluster World miało również istotny wpływ na podjęcie działań związanych z realizacją inwestycji wprowadzenia w Polsce technologii PEGS.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP