PL EN DE FR RU

Wycieczka uczniów Technikum z Nowego Sącza do Politechniki Rzeszowskiej

Dodano 12 czerwca 2014

Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw i miasto Rzeszów zorganizowały w dniach 22-23 maja 2014 roku dla uczniów klasy informatycznej II J z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu wycieczkę do Rzeszowa.

Uczniowie klasy informatycznej z Nowego Sącza gościli na Politechnice Rzeszowskiej. Profesorzy uczelni pokazali adeptom nowoczesne klastry informatyczne i ich praktyczne zastosowanie. Młodzież była pod wrażeniem możliwości jakie mają stosowane nowoczesne technologie. Uczniowie uczestniczyli także w specjalnie dla nich zorganizowanych wykładach z zakresu informatyki.

Możliwość bezpośredniego zetknięcia się z klastrami komputerowymi, najnowocześniejszymi urządzeniami i ich praktycznego wypróbowania pozwoliły nowosądeckim uczniom złapać dodatkowego informatycznego bakcyla. Mogli oni poszerzyć swoją wiedzę zdobywaną podczas codziennych lekcji i zaciekawić się nowymi zagadnieniami.

Podkarpacie skupia 90 proc. polskiego przemysłu lotniczego. Przyszli informatycy z Małopolski odwiedzili także Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, który jest wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia informatyczne stosowane w lotnictwie, sfinansowane przez firmy lotnicze z najbardziej znanego w Polsce klastra „Doliny Lotniczej”.

Młodzież była w Rzeszowie także poza terenem Politechniki, m.in. widziała fontannę multimedialną oraz jej pokaz wodno-muzyczno-świetlny. Na siedem fontann składa się 1600 dysz, które tworzą kilkumetrowy dywan wodny, labirynty i ekran wodny, na którym wykonywane są prezentacje multimedialne i laserowe. To jedyna w Polsce tak bogata w technologie fontanna.

W drodze powrotnej do Nowego Sącza uczniowie odwiedzili Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza w Chorkówce. Muzeum mieści się na terenie czynnej do dzisiaj, a pierwszej na świecie kopalni, w której wydobywa się ropę naftową. Ten punkt wycieczki również był bardzo interesujący dla młodzieży.

Dzięki tego typu wycieczkom, jak ta uczniów z Nowego Sącza na Politechnikę Rzeszowską, młode pokolenie może rozwijać się w kierunkach, w których kształci się, w dziedzinach, którymi pasjonuje się i z którymi wiąże swoją przyszłość. Wiedza zdobywana podczas lekcji w szkole to tylko element składowy pełnej edukacji, która pozwala na wykształcenie najlepszych specjalistów – w tym przypadku najlepszych informatyków w Polsce.

Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu to jedna z najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w kraju. W najpopularniejszym Rankingu Perspektyw Technikum Zawodowe nr 7, którego uczniowie byli w Rzeszowie, w Rankingu Technikum 2014 zajęło 1 miejsce. Od lat szkoła plasuje się w ścisłej czołówce rankingu i kształci młodzież na najlepiej wykwalifikowanych specjalistów.

Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw bardzo angażuje się m.in. w podnoszenie jakości kształcenia młodzieży, aby ta w przyszłości przyczyniła się do rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki. Majowa wycieczka uczniów z Nowego Sącza do Rzeszowa była efektem podpisania w tym roku przez Klaster OKIP i miasto Rzeszów porozumienia o współpracy.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP