Polska w roku 2014 kontynuuje proces intensyfikacji dwustronnej współpracy z krajami Afryki. Świadczą o tym liczne misje gospodarcze oraz podejmowane działania gospodarcze. Afryka staje się dla Polski prawdziwym oceanem nowych możliwości.
W dniach 7-11 kwietnia br. odbyła się polska misja gospodarcza organizowana przez MSZ i PAIiIZ do Senegalu i Ghany. W rządowym wyjeździe do Afryki uczestniczyła Wiceminister Spraw Zagranicznych Katarzyna Kacperczyk i Wiceprezes PAIiIZ Monika Piątkowska, a także polscy przedsiębiorcy zainteresowani nawiązaniem nowych kontaktów biznesowych z partnerami afrykańskimi. Częścią wizyty był udział w Polsko-Senegalskim i Polsko-Ghanijskim Forum Gospodarczym, a także spotkania z przedstawicielami afrykańskiego biznesu i przedstawicielami administracji rządowej.
W dalszym ciągu kontynuowane są działania na rzecz rozwinięcia współpracy Polsko-Afrykańskiej i organizowane kolejne spotkania w krajach afrykańskich. Mają one na celu zwiększenie polskich inwestycji w Afryce oraz stymulowanie dwustronnego handlu. W dotychczasowych misjach do Nigerii, Ghany, Republiki Konga, Angoli, Etiopii, RPA, Zambii i Senegalu udział wzięło około 100 polskich firm, wśród których przeważały MŚP. Wyjazdy służą omówieniu możliwości współpracy w formule B2B. W planach są już kolejne misje.
Między innymi media z Ghany podkreślają zainteresowanie polskiego biznesu inwestycjami w tym kraju oraz perspektywy dzielenia się przez Polskę doświadczeniem, które może być przydatne w budowie gospodarki Ghany.
Już teraz widoczne są takie działania. Polski klaster Geohomstil przygotowuje się do dużej inwestycji i będzie budował w Ghanie. Od 2011 roku klaster ten prowadzi w Afryce badania oraz próby pod inwestycje polskich firm na tym kontynencie. Geohomstil angażuje się także w zieloną energię czy oczyszczenie ścieków w Afryce, nie tylko w Ghanie, ale też Nigerii i innych krajach. Klaster Geohomstil działa ze wsparciem organizacji parasolowej Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, którego Prezydent Zarządu Głównego Bogdan Węgrzynek rozmawiał z Prezydentem Nigerii Mahamadou Issoufou. Obecne bardzo aktywne działania klastra mają istotny wpływ na tworzenie warunków do dynamicznego rozwoju polskiego biznesu w Afryce.
Przedsiębiorcy z Polski po wizytach na Czarnym Lądzie podkreślają, że w przypadku pierwszych kontaktów z firmami z tego kontynentu dostrzegają pozytywne nastawienie afrykańskich partnerów biznesowych. Również z polskiej strony widać, że Afryka jest kierunkiem cieszącym się rosnącą popularnością.
Anna Figiel