PL EN DE FR RU

Cluster World. Nowa przyszłość dla polskich klastrów

Dodano 22 maja 2014

Niezwykle ważnym zdarzeniem dla polskiego klasteringu i przyszłości innowacyjności polskiej gospodarki jest powstanie Cluster World. Dokonało się to za sprawą fuzji Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. oraz Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o., będąca koordynatorem Polish Wood Cluster wraz z organizacją parasolową dla klastrów jaką jest Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, podjęli decyzję o połączeniu swoich struktur. Efektem połączenia się potencjału ARP i OKIP jest utworzenie Cluster World. Założycielem i Prezydentem Zarządu Głównego OKIP, a od kilku miesięcy Prezesem Zarządu ARP Sp. z o.o. jest Bogdan Węgrzynek, co miało kluczowe znaczenie przy powstaniu Cluster World. Zintegrowanie sił obu organizacji to bez wątpienia ważne wydarzenie, które odbije się echem w środowisku klastrowym i nie tylko.

Celem fuzji ARP i OKIP jest stworzenie krajowego potencjału klastrowego, który będzie gotowy do reprezentacji klastrów polskich w Europie z takimi czołowymi klastrami jak Clusterland w Austrii. Struktura ta pozwoli polskim podmiotom również na realizację międzynarodowych projektów klastrowych. Dzięki temu będzie możliwy łatwiejszy transfer polskich technologii do krajów UE i odwrotne, wdrożenie europejskich technologii, które są interesujące dla naszych partnerów.

O Cluster World szerokiemu gronu klastrowiczów z całej Polski oraz władzom centralnym i środowiskom biznesowym i naukowym po raz pierwszy mówiono podczas II Kongresu Klastrów Polskich w Sejmie RP 21 maja 2014 roku, zorganizowanemu przez Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej i Związek Pracodawców Klastry Polskie. Panelistka Kongresu wyjaśniała – „Połączyliśmy siły z Ogólnopolskim Klastrem Innowacyjnych Przedsiębiorstw, dlatego że na koniec tego roku Polish Wood Cluster będzie miał gotowe, bardzo ekskluzywne produkty. Łączenie sił pozwoli nam na ekspansję usług i produktów klastra i jego partnerów również na rynki międzynarodowe” – mówiła. – „Również nawiązując współpracę z klastrami zagranicznymi jesteśmy w stanie transferować także technologie w drugą stronę, tutaj do Polski. To jest naszym celem. Uważamy, że zasadne było stworzenie przez nas takich narzędzi jak Venture Capital, jak fundusze pożyczkowe dla koordynatorów klastra, ponieważ pozwolą one łatwiej zaistnieć i osiągnąć cele klastrów.”

Połączony zostanie także przytoczony Venture Capital ARP z organizacją parasolową OKIP. Utworzony fundusz Venture Capital pozwoli na komercjalizację wielu przedsięwzięć u styku nauki i biznesu oraz pozwoli na przyciągnięcie inwestorów zainteresowanych ulokowaniem środków finansowych w polskie przedsięwzięcia.

Cluster World dodatkowo będzie wspierany przez również założoną właśnie Fundację Przyszłości. Wspólna decyzja o powołaniu Fundacji Przyszłości wynika z kilku powodów, Jest to m.in. możliwość utworzenia instrumentu do wspierania polskich twórców, naukowców oraz młodych ludzi do twórczego kreowania polskiej myśli technologicznej.

Połączona ogromna struktura Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw z ARP daje wiele dodatkowych możliwości dla klastrów zarządzanych przez organizację. Pod „parasolem” OKIP są m.in. Polski Innowacyjnych Klaster Medyczny PIKMED, Omniaklaster, Klaster Południe, Polski Klaster Weterynaryjny i inne, a ze strony Agencji – Polish Wood Cluster.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP