PL EN DE FR RU

Inauguracja Jastrzębskiego Klastra Innowacji

Dodano 22 czerwca 2015

Jastrzębie-Zdrój stanęło przez ogromną szansą na stanie się jednym z największych ośrodków innowacji w regionie. 17 czerwca 2015 roku w Hotelu Dąbrówka odbyła się uroczysta inauguracja działalności organizacji klastrowej Jastrzębskiego Klastra Innowacji, działającego pod parasolem Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Jastrzębski Klaster Innowacji to inicjatywa oddolna przedsiębiorców. Będzie działała pod parasolem swojego „większego brata”, czyli OKIP, organizacji zrzeszającej innowacyjne klastry z całej Polski. Bez wątpienia jest to ogromne wsparcie, które pozwala z nadzieją patrzeć na przyszłość nowej organizacji.

W pierwszej części inauguracji prezes zarządu OKIP Bogdan Węgrzynek opowiedział o dotychczasowej działalności, w tym licznych innowacyjnych projektach realizowanych przez Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw oraz planach jakie organizacja ma zamiar realizować na Górnym Śląsku. Celem OKIP jest sukcesywne podnoszenie poziomu konkurencyjności poszczególnych regionów i całego kraju, a co za tym idzie wzrost innowacyjności przedsiębiorstw i wypracowanie ich stałej pozycji konkurencyjnej, w czym ma pomóc status Krajowego Klastra Kluczowego. OKIP to także rozpoznawalna marka wśród klastrów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. – “Bazując na naszych doświadczeniach, które zdobyliśmy przez lata realizowania z sukcesem projektów w klastrach, teraz chcemy wykorzystać dobre położenie Jastrzębia-Zdroju i postawić na rozwój przedsiębiorczości w tym regionie. Mamy plan jak dzięki współpracy przedsiębiorców z nauką odrodzić to miasto. Liczę na zaangażowanie i owocną współpracę.” – mówił Bogdan Węgrzynek. Słowa założyciela OKIP: „Razem możemy więcej!” stały się mottem nowej inicjatywy gospodarczej w Jastrzębiu-Zdroju.

Wydarzenie poprowadziła Angelika Jarosławska, koordynator Jastrzębskiego Klastra Innowacji / OKIP.

Obecna na spotkaniu prezydent Jastrzębia-Zdrój Anna Hetman dokonała prezentacji miasta, przedstawiła korzyści z przystąpienia do Klastra OKIP i zadeklarowała, że miasto pokłada ogromne nadzieje ze współpracy z Jastrzębskim Klastrem Innowacji.

Głos zabrał prezes zarządu Jastrzębskiego Kastra Innowacji Dariusz Stanaszek, który przedstawił profil miasta z punktu widzenia przedsiębiorcy i wskazywał na wyzwania przed jakimi obecnie stoi miasto. Jak mówił wiceprezes zarządu JKI Piotr Piekarski, klaster ma zamiar wspierać lokalnych firm i rozwijać region.

W trakcie spotkania przedstawiono główne cele Jastrzębskiego Klastra Innowacji, jego strukturę organizacyjną oraz plany na przyszłość. Klaster jest organizacją skupiającą firmy, instytucje badawczo-rozwojowe i naukowe, których działanie opiera się na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, wymianie wiedzy i technologii, a także tworzeniu sieci powiązań w obszarze innowacyjnego rozwoju gospodarki oraz ochrony środowiska. Jak podkreślano, klaster jest “inicjatywą oddolną jastrzębskich przedsiębiorców, którzy szukają szans na rozwój”. Członkowie klastra stawiają na kreatywność oraz innowacje, co dzięki wsparciu Klastra OKIP poza rozwojem przedsiębiorczości, ma doprowadzić także do zaistnienia regionu na arenie międzynarodowej.

W kolejnej części spotkania odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia Jastrzębskiego Klastra Innowacji. Jego sygnatariuszami byli prezesi i przedstawiciele kilkudziesięciu przedsiębiorstw, organizacji i podmiotów naukowych. Wśród podmiotów będących już teraz członkami klastra są m.in.: Jastrzębskie Spółki Węglowe S.A., Prymat, Acartus S.A., Spedycje PawBud, Elplast+ Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Budownictwa Górniczego Alpex Sp. z o.o., Jagodex Sp. z o.o., Jagódka, JKH GKS Jastrzębie, Technikum nr 4 im. Jana III Sobieskiego i wiele innych. Zarząd klastra podkreślał, że formuła podmiotu jest otwarta i zaprasza wszystkich zainteresowanych do współpracy.

Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw jest parasolem wielu klastrów ze Śląska i Małopolski i wspiera realizowanie przez nich międzyklastrowych projektów, m.in. dzięki prowadzonej Krajowej Sieci Klastrowej. Przy okazji inauguracji nowego klastra został podpisane porozumienie o miedzyklastrowej współpracy. Głos zabrali także przedstawiciele OKIP reprezentujący zrzeszone pod jego parasolem klastry: Tomasz Leśniak – Polski Innowacyjny Klaster Medyczny PIKMED, Jacek Pietruszka – Klaster Innowacyjne Regiony, Barbara Biesiadecka – ekspert ds. funduszy europejskich, Grzegorz Wacławik – Polski Klaster dla Innowacji i Środowiska oraz Marek Niemczyk  – International Hydraulic and Engineering Cluster. Mówili oni o działalności klastrów, omówili  wyniki współpracy w klastrach i wskazywali na pomysły przyszłych projektów, które mogą być zrealizowane wspólnie z JKI. Przed licznie przybyłymi gośćmi uczestnicy konferencji omawiali także nową perspektywę finansową na lata 2014-2020 i program Horyzont 2020, wskazując na ogromne możliwości wykorzystania środków na działalność innowacyjną realizowaną w klastrach.

Wydarzenie było nie tylko oficjalnym spotkaniem reprezentantów klastrów – przedsiębiorstw, samorządów i instytucji naukowych, ale także spotkaniem networkingowym mającym na celu wymianę doświadczeń i kontaktów. Inauguracja cieszyła się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców także z innych regionów kraju oraz przedstawicieli ośrodków nauki i innowacji. Przybyły także liczne media, a relację z wydarzenia przeprowadziła TV-Krynica wraz z obsługą fotograficzną.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP