PL EN DE FR RU

Internacjonalizacja klastrów – kluczowy element ważnych obszarów, m.in. innowacji, komercjalizacji, r...

Dodano 3 października 2016

Internacjonalizacja klastrów – kluczowy element ważnych obszarów, m.in. innowacji, komercjalizacji, rozwoju umiejętności, wspierania eksportu i przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych

„Projekt TACTICS (Transnational Alliance of Clusters Towards Improved Cooperation Support – Transnarodowy Sojusz Klastrów na rzecz Lepszego Wspierania Współpracy) miał na celu wspieranie i dalsze rozwijanie Europejskiego Stowarzyszenia Klastrów (European Cluster Alliance), oraz wypracowanie rekomendacji na rzecz lepszej polityki klastrowej i praktycznych narzędzi jej wdrażania w Europie. Był to jeden z trzech projektów INNO-Net w ramach inicjatywy PRO INNO Europe, współfinansowany przez DG ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu z Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji.

Wyniki projektu TACTICS wskazują, że klastry: mogą podnieść skuteczność systemu wspierania innowacji, mogą zwiększyć efektywność transformacji europejskiego przemysłu, pozwalają angażować małe i średnie przedsiębiorstwa w programy wspierające badania i innowacje, mogą przewodzić realizacji strategii na rzecz inteligentnych specjalizacji, mogą uzyskać przewagę konkurencyjną dzięki internacjonalizacji, promowaniu marki oraz poprzez zaangażowanie użytkowników w procesy związane z tworzeniem innowacji.”

Zapraszamy do lektury

http://www.pi.gov.pl/PARPFiles/file/klastry/TACTICS_Internationalisation_Handbook_POL.pdf

Zespół prasowy OKIP

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP