PL EN DE FR RU

Klastry OKIP na II Kongresie Klastrów Polskich w Sejmie RP

Dodano 25 maja 2014

20 maja 2014 roku w Sejmie RP odbył się II Kongres Klastrów Polskich. W wydarzeniu udział wzięły najwyższe władze państwowe, przedstawiciele nauki, biznesu, samorządów oraz eksperci i koordynatorzy klastrów. II Kongres Klastrów Polskich, będący jednocześnie największym w kraju wydarzeniem dla struktur klastrowych, osiągnął finalnie wielki sukces.

W trakcie tego wyjątkowego spotkania w Sejmie przekonywano, że współpraca przedsiębiorstw z sektorem nauki, a wspólne prace badawczo-rozwojowe są najlepszym sposobem na skuteczne wdrażanie innowacji. Sala Kolumnowa Sejmu RP wypełniła się po brzegi, a w Kongresie cieszącym się ogromnym zainteresowaniem uczestniczyło około 500 gości z całej Polski. Międzynarodowy charakter wydarzeniu nadali przedstawiciele klastrów i polityki z Węgier, Serbii, Kazachstanu, Francji i USA, m.in. Simon Bernard z Waszyngtonu, członek Futura Cluster, prezes American High Technology Center, doradca Białego Domu do Spraw Zagranicznych. Panelistami kongresu byli m.in. Minister w Kancelarii Premiera prof. Olgierd Dziekoński, Wicepremier Gospodarki Grażyna Henclewska, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Jacek Guliński, Wiceminister Sportu i Turystyki Katarzyna Sobierajska, Ambasador Republiki Kazachstanu Erik Utembajew, dr Andrzej Siemaszko, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej i wielu innych znamienitych gości.

Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński przemawiając na otwarciu II Kongresu Klastrów Polskich zaznaczał, że – „Struktury klastrowe sprzyjają wzrostowi poziomu innowacyjności i poprawie potencjalnej zdolności transferu wiedzy. Są także dużym wsparciem dla firm działających w ich obszarach.”

Panelistą II Kongresu Klastrów Polskich w Sejmie RP był Tomasz Leśniak, Wiceprezes bardzo ważnej w Polsce organizacji parasolowej klastrów – Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw oraz Wiceprezes zrzeszonego w OKIP Polskiego Innowacyjnego Klastra Medycznego PIKMED. Przedstawił on zgromadzonym uczestnikom Kongresu co robi OKIP i jak pomaga inicjatywom klastrowym. Jak należy wnioskować po informacjach jakimi podzielił się z gośćmi wydarzenia, OKIP jest niezwykle prężną organizacją, która dynamicznie się rozwija. Prezydentem Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw jest Bogdan Węgrzynek, a uczestniczący w panelu dyskusyjnym wiceprezes Tomasz Leśniak opowiedział o klastrach i inicjatywach klastrowych działających w ramach OKIP.

– „W chwili obecnej mamy kilka projektów, nad którymi koncentrujemy się. Pierwszy z nich jest Polski Innowacyjny Klaster Medyczny PIKMED. Dlaczego polski? Jest to działalność i inicjatywa ponadregionalna, nie tylko skupiona wokół jednego regionu” – rozpoczął Tomasz Leśniak. – „Był pomysł na uczelni i u kilku partnerów handlowych, aby zorganizować centrum zarządzania ryzykiem. Centrum skupiło wokół siebie przede wszystkim takich partnerów jak Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Łódzka, jak i firmy prywatne. Między innymi projekt, który polegał na mapowaniu czarnych punktów w szpitalach został w chwili obecnej już skomercjalizowany przez kilka przedsiębiorstw. Są już podpisane umowy i skończyliśmy pierwszy etap w jednym ze szpitali.” – mówił wiceprezes PIKMED o intensywnych działaniach klastra medycznego.

Tomasz Leśniak opowiadał o kooperacji, która jest podstawą funkcjonowania klastrów. Jak mówił, praktyką która jest stosowana w klastrze PIKMED jest organizowanie minimum jednego spotkania w miesiącu, na którym ustalane są cele. Koncentrując się na projekcie, zarząd i rada klastra dobiera następnie do niego partnerów. Tomasz Leśniak zapowiadał także plany współpracy PIKMED z partnerami zagranicznymi, wśród nich z Międzynarodowym Klasterem Stosunków Gospodarczych „Futura”, będącym partnerem OKIP oraz wdrażanie projektów w innych klastrach.

Kolejnym klastrem zrzeszonym pod parasolem OKIP jest klaster EcoInnoBud, skupiający przede wszystkim przedsiębiorstwa z województwa mazowieckiego i śląskiego. – „Inicjatywa od samego początku skoncentrowała się na tym, aby stworzyć centrum ds. obsługi inwestorów. Przy współpracy z klastrem Futura otwierane będzie również centrum, które będzie wspomagać inne klastry” – zapowiadał Tomasz Leśniak – „W ramach EcoInnoBud są prowadzone już także projekty dotyczące ekologii i zrównoważonego budownictwa. Do tej inicjatywy przyłączyła się również inicjatywa klastrowa z Bielska-Białej, skupiająca kilkadziesiąt podmiotów i mająca swoje patenty, które zamienione zostały na produkty, a te już zostają sprzedawane. Działają bardzo prężnie.”

Bardzo młodą inicjatywą klastrową Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw jest Motoklaster, skupiający przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej. Jej roboczy zespół ma już wiele planów jak dalej rozwijać inicjatywę i jakiego typu projekty realizować.

Kolejną inicjatywą klastrową jest Geohomstil, skupiający wokół siebie przede wszystkim przedsiębiorstwa z branży geologicznej. – „Dzięki współpracy z jednym silnym partnerem zaczynają tworzyć i wdrażać produkty, które chcą również sprzedawać na innych rynkach.” – mówił wiceprezes OKIP.

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie przyszłych i obecnych koordynatorów i managerów klastrów, aby szkolić się w zakresie zarządzania klastrami. Dawniej nie było takiej możliwości, ale konieczność zajęcia się tym problemem dostrzegł Klaster OKIP. Przy współpracy z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A., jak i dzięki współpracy ze specjalistami z RARR, którymi są eksperci od benchmarkingu klastrów Jakub Karp i Tomasz Bober oraz dzięki zarządowi, w Ogólnopolskim Klastrze Innowacyjnych Przedsiębiorstw powołano Europejską Akademię Klasteringu. Dużą rolę w powołaniu EUAK miała Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Klaster Południe i inne klastry zrzeszone w OKIP. Studia podyplomowe „Manager klastra” ruszają już po wakacjach. 5 czerwca br. na Forum Gospodarczego Polska-Wschód odbędzie się inauguracja projektu Europejskiej Akademii Klasteringu. W projekcie w przyszłości mają uczestniczyć wszystkie klastry OKIP, a także podmioty zagraniczne, w tym m.in. Akademia Nauk na Węgrzech i Klaster Futura. Wszystko po to, aby wymieniać się dobrymi praktykami i rozwijać następnie polskie klastry. – „W ramach EUAK oprócz studiów podyplomowych, szkoleń, warsztatów w przyszłym roku planujemy zrealizować projekt wymiany managerów  europejskich klastrów, aby polski manager klastra mógł popraktykować przez pewien okres zarządzanie w klastrze w innym kraju i zobaczyć stosowane tam praktyki” – zapowiadał kolejne działania Klastra OKIP Tomasz Leśniak.

– „W ramach inicjatywy Klaster Południe, skupiającej w chwili obecnej 70 firm, powstało już kilka konkretnych, branżowych projektów klastrowych.” – przedstawiał kolejny klaster wiceprezes OKIP. Innym klastrem prężnie rozwijającym się pod parasolem OKIP jest Klaster Weterynaryjny.

Następnie Tomasz Leśniak podał przykłady obszarów współpracy przedsiębiorstw z inicjatywami OKIP na pozór nie mających ze sobą nic wspólnego, tak jak projekt centrum optymalizacji kosztów czy centrum zarządzania ryzykiem Klastra PIKMED i pomoc przy nim specjalistów z klastra motoryzacyjnego, również działających pod parasolem OKIP.

OKIP jest organizacją, która wspiera inicjatywy klastrowe i sieciuje podmioty funkcjonujące w poszczególnych klastrach, aby wzmacniać ich potencjał. Obecne działania i klastry współpracujące w ramach Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw najlepiej świadczą o jego profesjonalnym wsparciu.

Organizatorami Kongresu Klastrów Polskich są Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej na czele z Przewodniczącym posłem Bartłomiejem Bodio oraz Związek Pracodawców Klastry Polskie pod przewodnictwem Prezesa Krzysztofa Krystowskiego. Dyrektor i główny koordynator Kongresu to Bogdan Węgrzynek, Wiceprezes ZPKP, Prezes Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. i Prezydent OKIP.

Patronatem honorowym II Kongres Klastrów Polskich objęli Wicepremier, Minister Infrastruktury i Rozwoju Elżbieta Bieńkowska, Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP