W dniach 10-16 lutego 2014 roku Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw był uczestnikiem misji gospodarczej do Indii, która obejmowała udział w Polsko-Indyjskim Szczycie Energetycznym w New Delhi oraz azjatyckim kongresie i targach węglowych w Kalkucie.
Mając na celu nawiązanie międzynarodowej współpracy gospodarczej delegacja Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, na czele której stał Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny OKIP Bogdan Węgrzynek, będący także Wiceprezesem Związku Pracodawców Klastry Polskie oraz Wiceprezes razem z biznesmenami z naszego kraju uczestniczyli w misji gospodarczej w Indiach.
Wydarzeniem rozpoczynającym oficjalną część wyprawy było 11 lutego 2014 r. spotkanie w Ambasadzie RP w New Dehli z udziałem kierownictwa MSZ i MG oraz jednej z indyjskich firm konsultingowych, specjalizującej się w energetyce. Był to początek bardzo dużej i ważnej misji obejmującej wydarzenia mające na celu kooperację w zakresie energetyki sektorów biznesu, nauki i samorządów, a więc współpracy jaką reprezentują klastry.
Polsko-Indyjski Szczyt Energetyczny w dniach 12-14 lutego 2014 r. w New Delhi z udziałem OKIP był jednym z najważniejszych przedsięwzięć promocyjnych w 2014 roku z okazji przypadającej 60 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Indiami i najważniejszym punktem misji. W inaugurującej szczyt jednodniowej konferencji uczestniczyli Ministrowie Gospodarki i Spraw Zagranicznych, Ambasador RP w Indiach, Klaster OKIP, polscy biznesmeni i przedstawiciele organizującej misję Krajowej Izby Gospodarczej. Rozmowy pierwszego dnia poświęcono energetyce, nowym technologiom w górnictwie i współpracy naukowo-technicznej oraz spotkaniom B2B i G2B.Wydarzenie okazało się dla polskiej delegacji, o czym przekonywał również Bogdan Węgrzynek, doskonałym forum do nawiązania kontaktów biznesowych i naukowych z indyjskimi firmami oraz zacieśniania dobrych relacji pomiędzy krajami.
W Indiach wiceminister Spraw Zagranicznych Katarzyna Kacperczyk spotkała się również z przedstawicielkami biznesu indyjskiego oraz organizacji wspierających prawa kobiet i ich większy udział w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym. Wiceszefowa polskiej dyplomacji wygłosiła także wykłady na uniwersytetach w New Delhi i Kalkucie, promujące Polskę i sukces polskiej transformacji.
Szczyt Energetyczny w New Delhi w Indiach już za polskimi przedstawicielami, Kongres i Targi Górnicze w Kalkucie również. To była bardzo trudna i wyjątkowa wyprawa.
– „Z radością witam kluczowe indyjskie i polskie firmy z sektora górniczego, stalowego i energetycznego. To właśnie Państwo, przedsiębiorcy, w praktyce realizujecie nasze strategie zarządzania energią” – powiedziała Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu ds. polityki pozaeuropejskiej, dyplomacji publicznej i ekonomicznej w MSZ, otwierając 13 lutego w Kalkucie V Azjatycki Kongres Górniczy. Odbywający się w dniach 13-15 lutego 2014 r. w Kalkucie kongres obejmował specjalną sesję poświęconą współpracy z Polską i jej ofercie w sektorze wydobywczym.
W dniach 13-16 lutego 2014 r. również w Kalkucie odbyły się powiązane z kongresem Międzynarodowe Targi Górnictwa, Poszukiwań, Przetwórstwa Surowcowego, Metali i Maszyn (IME 2014), które spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestniczących w stoisku narodowym polskich przedsiębiorstw, instytucji naukowych i samorządów, oraz indyjskiego biznesu prowadzącego z sektora energetycznego i wydobywczego, a także instytucji badawczo-naukowych z Indii. W imprezie uczestniczyło prawie tysiąc wystawców z ponad dwudziestu krajów, a wystawę odwiedziło blisko 200 tysięcy przedstawicieli biznesu. Polska jest honorowym partnerem kongresu i targów w Kalkucie.
Indie są gospodarczym i politycznym liderem regionu Azji Południowej oraz bardzo perspektywicznym rynkiem dla polskich inwestycji. Rosnąca w ostatnim czasie obustronna współpraca przede wszystkim w zakresie energetyki, maszyn i urządzeń górniczych oraz nowoczesnych technologii napawa optymizmem i cieszy stronę polską, w tym Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, który bardzo silnie działa na arenie międzynarodowej i jest zainteresowany współpracą z indyjskimi partnerami.
Zaprezentowanie podczas szczytu azjatyckim przedstawicielom biznesu Polski jako stabilnego i liczącego się partnera gospodarczego oraz zaprezentowanie oferty handlowej, inwestycyjnej i technologicznej polskich przedsiębiorstw sektora energetycznego i instytucji naukowych sprawiło, że polska delegacja może uznać wyprawę za bardzo udaną i oczekiwać wielu korzyści w przyszłości.
Anna Figiel