PL EN DE FR RU

OKIP w Indiach o budowaniu gospodarki poprzez klastry

Dodano 11 lutego 2015

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński z przedstawicielami polskiego biznesu był na misji gospodarczej w Indiach i razem z przedstawicielami Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw poruszali kwestie budowania gospodarki za pomocą klastrów.

Oficjalna polska misja gospodarcza z udziałem wicepremiera Janusza Piechocińskiego i przedstawicieli polskiego biznesu została zorganizowana w dniach 10-14 stycznia 2015 r. na 7. Szczyt Globalny Vibrant Gujarat 2015 The Global Business Hub i towarzyszące mu Polsko-Indyjskie Forum Biznesu.

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie wszystkie państwa prezentują wspólne zainteresowanie rozwojem gospodarczym. Bogdan Węgrzynek, Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw wraz z Wicepremierem Januszem Piechocińskim poruszyli w Indiach wiele kwestii budowania gospodarki przy pomocy narzędzi jakimi dysponują klastry.

Polityka na rzecz rozwoju klastrów w Indiach została zapoczątkowana w sprawozdaniu komisji ds. drobnego przemysłu z 1997 roku, w którym zostało zarekomendowane przyjęcie klastrowego podejścia we wsparciu małych i średnich przedsiębiorstw, w celu zwiększenia ich wydajności i konkurencyjności. Rozwiązania te uznano za kamień milowy w zakresie reform gospodarczych Indii, tak jak i obecnie wskazują i rekomendują ministerstwa i instytucje w Polsce. Rząd indyjski w 2005 roku ogłosił przyjęcie polityki klastrowej i uregulowano rozwiązania, które zmierzały do rozwoju klastrów tworzonych z udziałem MSP. W celu wspierania rozwoju infrastruktury przemysłowej powstał Small Industry Cluster Development Programme. Rozwój klastrów jest wspierany przez różne ministerstwa sektorowe Indii i ich departamenty poprzez powołane w tym celu instytucje lub programy.

W Indiach działa już kilka tysięcy klastrów, głównie klastry rzemieślnicze i przemysłowe. Współczesne klastry stanowią swego rodzaju kontynuację indyjskiego systemu kastowego. Zajmujące określone obszary życia społecznego kastry, zrzeszały członków, którzy wykonywali ten sam zawód. Niektóre miasta wraz z przyległymi terenami są znane z wytwarzania konkretnego produktu od dziesięcioleci czy nawet od wieków. Również w dzisiejszych indyjskich klastrach ich członkowie często wywodzą się z tradycyjnych społeczności i z sukcesami rozwijają gospodarkę kraju. Internacjonalizacja polskich klastrów i spółpraca międzyklastrowa polskich i indyjskich klastrów niesie zatem za sobą szansę na rozwijanie polskiej gospodarki.

Podczas spotkań zostały dogłębnie przeanalizowane możliwości współpracy i nawiązanych wiele kontaktów biznesowych. W trakcie Forum Polsko-Indyjskiego Klaster OKIP zaprezentował swoją działalność. Podczas misji w Indiach Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw poszukiwał możliwości rozszerzania internacjonalizacji klastra na rynkach indyjskich, a także przedstawił indyjskim przedstawicielom biznesu oferty inwestycyjne i technologiczne polskich przedsiębiorstw i instytucji naukowych współpracujących w ramach klastra i zachęcał do podjęcia wspólnych działań, które wpłyną na rozwój obu gospodarek.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP