PL EN DE FR RU

OKIP w Turcji na Konferencji Cluster Excellence – Cluster 2.0

Dodano 3 grudnia 2013

W dniach 27-30 listopada 2013, podczas wyjazdu do Imiru w Turcji, przedstawiciele Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i RARR wzięli udział w konferencji Cluster Excellence i spotkali się z tureckim środowiskiem klastrowym.

W dniu 28 listopada 2013 roku Bogdan Węgrzynek, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i V-ce Prezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie, Poseł na Sejm RP Bartłomiej Bodio, Przewodniczący Parlamentarnego Zespł ds. Polityki Klastrowej oraz Jakub Karp, Tomasz Bober i Marek Duda, eksperci projektu Capacity Development for Cluster Managers (CDCM) z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wzięli aktywny udział w konferencji poświęconej poprawie zarządzania klastrami – Konferencja Cluster Excellence – Cluster 2.0.

Gospodarzem i głównym organizatorem całego wydarzenia był turecki lider projektu, czyli Aegean Exporters Associations z Izmiru. W konferencji udział wzięło ponad 200 osób, byli to głównie przedstawiciele tureckich klastrów, ale również osoby z agencji doradczych, instytucji otoczenia biznesu i przedstawiciele władz.

Konferencja została zorganizowana aby podsumować projekt, który przez ostatnie dwa lata prowadzony był przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w partnerstwie z Aegean Exporters’ Associations – Izmir, Turcja i Icelandic Center For Research – Reykjavik, Islandia.

Polskę na konferencji reprezentowali goście specjalni: Poseł na Sejm RP Bartłomiej Bodio, Przewodniczący Przewodniczący Parlamentarnego Zespł ds. Polityki Klastrowej, którego wystąpienie miało temat „Cele i założenia polskiej polityki klastrowej na lata 2014-2020” oraz Bogdan Węgrzynek, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, V-ce Prezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie, który przestawił prezentację o networkingu klastrów na przykładzie działań prowadzonych przez Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Ciekawe wystąpienia mieli Hákon Gunnarsson, przedstawiciel Islandzkiego Klastra Energii Odnawialnej, Reza M. Zadeh Dyrektor Generalny European Foundation for Clusters Excellence z Barcelony, czy John Murray reprezentujący Bułgarski Klaster Meblarski. Ponadto, równie interesujące, wystąpienia mieli przedstawiciele klastrów tureckich i reprezentanci tureckiego Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Nauki.

Kolejne było wystąpienie Głównego Koordynatora Projektu CDCM, Ekina Taskina, którego celem było zachęcenie przedstawicieli klastrów do udziału w kilkumiesięcznym cyklu szkoleń dla menadżerów klastrów, przedstawicieli władz odpowiedzialnych za politykę klastrową i instytucji otoczenia biznesu zajmujących się klastrami. Szkolenie prowadzone będzie w oparciu o wytyczne i metodologie ogólnoeuropejskiej inicjatywy Cluster Excellence – pozwoli to na wykorzystanie najlepszej wiedzy o klastrach jaka jest dostępna na świecie. Szkolenie oparte będzie na materiałach Harvard Business School, case studies Michaela Portera – twórcy teorii konkurencyjności i klasteringu. Materiały szkoleniowe opracowano na licencji Harvard Business Shool, IESE oraz European Foundation for Cluster Excellence.

Polscy uczestnicy konferencji wzięli aktywny udział w tej części konferencji, gdyż podobne plany dotyczą Polski i polskich klastrów. A jest to efektem tego, że Jakub Karp, Tomasz Bober i Marek Duda z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego ukończyli to samo szkolenia dla trenerów w European Foundation for Clusters Excellence w Barcelonie. Szkolenie prowadzone było przez uznanych na całym świecie profesorów i ekspertów w dziedzinie konkurencyjności gospodarki i klastrów, a absolwenci uzyskali tytuły Associate Trainer, pozwalające na samodzielne prowadzenie szkoleń w ramach inicjatywy Cluster Excellence. Dzięki temu planuje się wprowadzenie tej metody szkolenia w naszym kraju i prawdopodobnie będzie to model wdrożony w Turcji, a samo szkolenie zorganizowane zostanie z pomocą tureckich ekspertów. Ważny był również udział Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, który bardzo aktywnie angażuje się w międzynarodową współpracę z klastrami.

Drugiego dnia miały miejsce spotkania sieciujące pomiędzy przedstawicielami klastrów, jak również rozmowy kuluarowe, w których można było wymienić się doświadczeniami i uzyskać ważne informacje od światowych ekspertów w dziedzinie klasteringu.

Dzięki tym bezpośrednim rozmowom przedstawiciele polskiej delegacji mieli okazję wprost zetknąć się zarówno z różnego rodzaju zagadnieniami związanymi z metodologią pracy, jak i najnowszymi propozycjami innowacyjnych rozwiązań. Jeśli połączymy to ze spotkaniami z politykami i przedstawicielami władz lokalnych, gdzie rozmawiano o możliwości nawiązania przyszłej współpracy oznacza to, że wizyta przedstawicieli RARR S.A. i zaproszonych gości była udana i powinna zaowocować w przyszłości.


Tomasz Bober, Jakub Karp, Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP