PL EN DE FR RU

Pierwsza na świecie tak duża i zaawansowana baza księżycowa powstaje w Polsce

Dodano 29 grudnia 2016

Projekt MARS (Modularna Analogowa Stacja Badawcza) – Pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie analogowy habitat kosmiczny. Habitat to baza, w której przebywać będą przyszli kolonizatorzy najpierw Księżyca a potem Marsa. Dlatego ważne jest, aby dogłębnie zrozumieć jak zachowuje się załoga podczas długiego pobytu w zamknięciu oraz izolacji od świata zewnętrznego. Potężne międzynarodowe agencje kosmiczne patrzą na Księżyc jako logiczny krok poprzedzający misję na Marsa. To tam odbędą się pierwsze załogowe lądowania na innym globie od czasu misji Apollo. Wychodzimy na przeciw przyszłym potrzebom badawczo-naukowym i budujemy w Polsce analogowy habitat, który posłuży jako platforma do nauki.
Projekt MARS był utworzony i rozwijany w ramach klastrów programu POLSKA 3.0, a następnie, jak wiele naszych projektów, został zgłoszony do platformy crowdfundingowej PolakPotrafi. Za projektem stoi Europejska Fundacja Kosmiczna z Krakowa, której wiceprezesem jest nasza ekspert, Agata Kołodziejczyk, pracująca na co dzień przy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Za wyposażenie medyczne odpowiada zaś Polski Klaster Medyczny PIKMED, będący pod parasolem Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, inicjatora programu Polska 3.0 i odpowiedzialny za program Zdrowie 3.0 w Polska 3.0. Jako pierwsi zaprezentowaliśmy projekt MARS na Światowym Kongresie Klastrów
Realizacja misji analogowych umożliwi także testowanie nowatorskich rozwiązań technologicznych, w szczególności tych opracowanych przez rodzime firmy.
Przyczyni się to do wzrostu konkurencyjności na międzynarodowej arenie międzynarodowego przedsiębiorstw pracujących na rzecz sektora kosmicznego.

112

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP