PL EN DE FR RU

Podkarpacka Akademia Klasteringu

Dodano 27 maja 2014

W dniach 3-4 czerwca 2014 roku w Rzeszowie w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego odbędzie się Podkarpacka Akademia Klasteringu, będąca unikalnym w skali regionu oraz Polski wydarzeniem dla klastrów. Jej organizatorem jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Podkarpacka Akademia Klasteringu jest to pierwsza w Polsce konferencja połączona z warsztatami, których celem jest promocja najbardziej zaawansowanego programu doskonalenia wiedzy o klastrach i podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw.

PAK swoim zakresem obejmuje szeroko pojętą tematykę klasteringu: strategię, segmentację rynku, analizę łańcucha dostaw, zarządzanie zmianą, benchmarking, zarządzanie projektami i zarządzanie organizacją klastrową, a także tworzenie i ocena polityki klastrowej. Będące przedmiotem warsztatów studia przypadku opracowane zostały na licencji Harvard Business School, IESE oraz European Foundation for Cluster Excellence i zatwierdzone przez Komisją Europejską w ramach Europejskiej Inicjatywy Doskonalenia Klastrów.

Otwarcia Podkarpackiej Akademii Klasteringu dokona Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Następnie Prezes RARR Janusz Fudała opowie o znaczeniu wiedzy dla rozwoju regionalnego. Podczas konferencji „Klastry i konkurencyjność” panelistami będą m.in. Prezes European Foundation for Cluster Excellence Reza Zadeh z wystąpieniem na temat klastrów i konkurencyjności w rozwoju regionalnym, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej Poseł na Sejm RP Batłomiej Bodio, który omówi rolę Zespołu w kontekście prawodawstwa na rzecz klastrów oraz Wiceprezes organizacji parasolowej klastrów Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw Tomasz Leśniak, który zaprezentuje Europejską Akademię Klasteringu stworzoną przez OKIP. Następnie reprezentant Ministerstwa Gospodarki omówi rozwój przedsiębiorczości poprzez klastry w nowej perspektywie finansowej 2014-2020, a wsparcie klastrów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w najbliższych latach omówi przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego. Na koniec tej części PAK przykładach klastrów będzie mówił przedstawiciel RARR S.A.

Warsztaty na temat klastrów i poprawy konkurencyjności, zorganizowane w ramach Podkarpackiej Akademii Klasteringu poprowadzą uznani, światowi eksperci do spraw klasteringu: Reza Zadeh i Gloria Ferrer z European Foundation for Cluster Excellence oraz prof. Zbigniew Bochniarz z University of Washington. Warsztaty prowadzone w języku angielskim skierowane są do osób zajmujących się klastrami: do menadżerów klastrów oraz osób kreujących politykę klastrową, zarówno na szczeblu państwowym jak i lokalnym.

Podkarpacka Akademia Klasteringu została objęta patronatem honorowym Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP