Budowany jest Klaster – ZwiÄ…zek Krajów Europy Wschodniej we współpracy ZwiÄ…zku Pracodawców Klastry Polskie i Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych PrzedsiÄ™biorstw z Klastrem MiÄ™dzynarodowych Stosunków Gospodarczych. DziÄ™ki temu przedsiÄ™wziÄ™ciu polskie firmy bÄ™dÄ… mogÅ‚y uczestniczyć w wielu miÄ™dzynarodowych projektach.
18 września 2013 roku członkowie Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, w tym Prezes OKIP Bogdan Węgrzynek,  wyjeżdżają do Serbii na spotkanie z przedstawicielami Rządu Serbii.
Klaster Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Futura 26 września 2013 roku w Apatin w Serbii podpisze umowę o współpracy, której stronami będą Węgry, Rumunia, Serbia, Słowacja, Polska, Bułgaria i Rosja.
Reprezentantami Polski są Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej oraz Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw. Kraje skupiające się w Futura będą współpracować ze sobą w zakresie energetyki odnawialnej, technologii ochrony środowiska, biotechnologii, turystyki i rozwoju gospodarczego na terenie całej Europy, ale głównie Europy Wschodniej. Wśród form współpracy jest m.in. organizacja wspólnych projektów, wspólne przetargi, badania i dostosowania istniejących technologii.
Na mocy umowy utworzony zostanie Klaster – ZwiÄ…zek Krajów Europy Wschodniej kierowany przez zarzÄ…d, w skÅ‚adzie którego bÄ™dzie po dwóch czÅ‚onków z każdego z krajów zaÅ‚ożycielskich, w tym z Polski.
Sygnatariuszem dokumentu będzie między innymi Bogdan Węgrzynek, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i V-ce Prezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie.
Klaster – ZwiÄ…zek Krajów Europy Wschodniej bÄ™dzie wspierać politykÄ™ regionalnÄ… Unii Europejskiej w kwestiach europejskiej współpracy terytorialnej, konkurencyjnoÅ›ci regionalnej, zatrudnienia oraz wykorzystania odnawialnych źródeÅ‚ energii.
ZdajÄ…c sobie sprawÄ™, że na terytorium Europy Wschodniej ochrona Å›rodowiska, energetyka i biotechnologia sÄ… to dziedziny dotyczÄ…cego caÅ‚ego regionu – w wielu przypadkach transgraniczne kwestie, to tylko wspólne wysiÅ‚ki i współpraca z mieszkaÅ„cami mogÄ… przyczynić siÄ™ do ich rozwiÄ…zania. Współpraca transgraniczna zapewnia obustronne korzyÅ›ci. Może również promować dalszy rozwój gospodarczy i przyjazne stosunki miÄ™dzy krajami bÄ™dÄ…cymi stronami umowy.
W dniu podpisania umowy zostaną przeprowadzone  rozmowy na temat udziału firm polskich w projekcie rozbudowy portu transportowego w Apatin w Serbii. Już 26 września br. zostanie przedstawiony szczegółowy projekt.
Anna Figiel