PL EN DE FR RU

WELCONOMY Forum in Torun

Dodano 9 marca 2015

W dniach 2-3 marca 2015 roku odbyło się WELCONOMY Forum in Torun (XXII Forum Gospodarcze w Toruniu) pod hasłem „Integracja i Współpraca – Innowacyjność”.

Przedstawiciele rządu,  samorządu, polityki, nauki, instytucji kluczowych z punktu wodzenia rozwoju polskiej gospodarki, reprezentanci zagranicznych ambasad w Polsce oraz przedsiębiorcy uczestniczyli w kilkudziesięciu panelach tematycznych dotyczących polskiej gospodarki, spotkaniach biznesowych i imprezach towarzyszących. W forum udział wzięli Jerzy Buzek były premier obecnie europoseł, Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta , Radosław Stępień, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Uczestnikiem forum byli także przedstawiciele klastrów, m.in. Bogdan Węgrzynek, Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw oraz Wiceprezes Związku Pracodawców Klastry Polskie.

Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta odczytał przygotowany specjalnie na tę okazję list Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.

Prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań i Energii PE poprowadził sesję inauguracyjną. Pytaniem „Co nam przeszkadza w byciu innowacyjnym?” rozpoczął dwudniowy Kongres. – „Obawiamy się innowacyjności, nie chcemy ponosić ryzyka, nie mamy ducha przedsiębiorczości, który kieruje nas do innowacji” – oceniał Jerzy Buzek, podkreślając, że nowoczesna przedsiębiorczość to przedsiębiorczość innowacyjna. „Kiedy nie ma się nowych pomysłów, nie wdraża ich, nie komercjalizuje tego, co daje nauka – zaczyna się przegrywać na rynku, a wtedy nie ma wysokiego wzrostu, nie tworzymy nowych miejsc pracy. Innowacyjność oznacza konkurencyjność, szybki wzrost i miejsca pracy dla ludzi” – argumentował.

W trakcie obrad Forum  dyskutowano o tym, jak szybciej i efektywniej budować gospodarkę wolnorynkową, jak pokonywać trudności gospodarcze oraz jak unikać błędów przy tworzeniu nowoczesnego państwa prawa.  W tegorocznej edycji  szczególne miejsce poświęcone zostało tematyce innowacyjności w polskiej gospodarce.  Pod względem innowacji w produkcji polskie przedsiębiorstwa należą bowiem do najmniej aktywnych w Unii Europejskiej.  Największą barierę dla rozwoju innowacyjności polskich przedsiębiorstw stanowią wysokie koszty prowadzenia badań naukowych oraz niechęć przedsiębiorców do podejmowania ryzyka związanego z wprowadzaniem nowych rozwiązań.

Forum Gospodarcze w Toruniu to jeden z największych kongresów gospodarczych w Polsce, miejsce dialogu o kształcie polskiej gospodarki w zglobalizowanym świecie. Podczas konferencji i paneli poruszane są aktualne problemy Polski i Europy, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki Partnerstwa Wschodniego. Organizatorem Welconomy Forum in Torun jest Stowarzyszenie Integracja i Współpraca

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP