PL EN DE FR RU

Współpraca w ramach ClusterCOOP

Dodano 22 sierpnia 2013

Zdjęcie 4Nie ma wątpliwości co do tego, że Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw stawia na dynamiczny rozwój. W ostatnich dniach OKIP nawiązał współpracę w ramach ClusterCOOP – międzynarodowego projektu wspierającego efektywne współdziałanie klastrów w krajach Europy Środkowej. Jest to kolejny krok na drodze do promocji i rozwoju innowacyjnej gospodarki opartej na wielostronnej wymianie pomysłów.

Inicjatywa ClusterCOOP powstała w celu promowania idei klasteringu w perspektywie zarówno regionalnej jak i międzynarodowej. Projekt  koncentruje się na ułatwianiu przepływu informacji pomiędzy klastrami, a także zapewnieniu tworzenia wspólnej bazy wiedzy. Projekt ten to również przekrój działań, skierowanych na zwiększenie innowacyjności podmiotów, oraz gospodarek regionalnych i krajowych. Rozpoczęcie współpracy z organizacją o tak dużym zasięgu jest kolejnym już sukcesem OKIP i Prezesa Bogdana Węgrzynka.

Ze względu na oferowane dla Przedsiębiorców korzyści, Klaster prężnie rozwija się również na rodzimym terenie. W ostatnim czasie grono zrzeszonych  firm zaczęło dynamicznie rozrastać się, powiększając swoje szeregi nie tylko o innowacyjne firmy z całej Polski, ale także stowarzyszenia, uczelnie i ośrodki naukowo-kadrowe. Wymiana wiedzy i technologii między podmiotami gospodarczymi, a jednostkami naukowymi jest bowiem w obecnych czasach nie do przecenienia.

W myśl tej teorii jednym z nowych członków OKIP został Uniwersytet Rzeszowski wraz z Podkrapackim Parkiem Naukowo-Technologicznym – jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc rozwoju inwestycji, wykorzystującym potencjał miejscowych ośrodków akademickich i obecność nowoczesnych firm.

Zdjęcie 36Tak dynamiczny wzrost i coraz większe zainteresowanie klasteringiem wynika głównie z licznych korzyści dla przedsiębiorców, które stają się szczególnie istotne w czasach panującej na rynku silnej konkurencji. Połączenie doświadczeń i wymiana wiedzy umożliwiają firmom korzystanie z najlepszych rynkowych rozwiązań, ułatwiając tym samym ich dynamiczny rozwój.

Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw tworzy zatem przedsiębiorstwom i instytucjom swoisty inkubator, dbając o przyjazne środowisko innowacyjnego rozwoju. Idąc w ślady państw zachodnich, Klaster w swoje działalności przekonuje, że konkurencja nie koniecznie musi oznaczać wzajemne zwalczanie się, a aktywna współpraca umożliwia przedsiębiorcom oferowanie lepszych usług i produktów, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów, czyniąc je tym samym liderami na rynku.

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP