PL EN DE FR RU

II Forum Przedsiębiorców Małopolski w Krakowie

Dodano 3 listopada 2014

30 października 2014 roku w Międzynarodowym Centrum Targowo – Kongresowym EXPO w Krakowie odbyło się II Forum Przedsiębiorców Małopolski Dziennika Polskiego „Firma 2.0 – jak działać i rozwijać biznes w cyfrowej Małopolsce”.

II Forum Przedsiębiorców Małopolski w Krakowie to cenne wydarzenie, które pozwoliło na wymianę doświadczeń i informacji nt. postępów w cyfryzacji.

– Nie ma chyba obecnie dziedziny, która rozwijałaby się w takim tempie jak cyfryzacja. Dlatego w Małopolsce robimy, co w naszej mocy, żeby przygotować się na wyzwania nowoczesności – mówił marszałek Marek Sowa podczas II Forum Przedsiębiorców Małopolski.

W najbliższych latach państwo i samorząd będą wspierać nowoczesne technologie miliardami euro. Podczas Forum akcentowano potrzebę cyfryzacji kraju i polskich przedsiębiorstw. Jest to niezwykle ważne. Nie można budować innowacyjnej gospodarki bez nowoczesnych technologii informatycznych.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Roman Dmowski mówił podczas Forum o postępach w cyfryzacji w skali całego kraju oraz o cyfryzacji w administracji publicznej.

W dalszej części spotkania marszałek Marek Sowa przybliżył uczestnikom dokonania i plany dotyczące Małopolski. Małopolska, która jak mówił marszałek ma na koncie już sporo osiągnięć, w najbliższych latach ma zamiar rozbudować infrastrukturę służącą rozwojowi społeczeństwa informacyjnego oraz poszerzyć zakres dostępnych e-usług dla mieszkańców Małopolski. Wśród największych planowanych inwestycji w zakresie cyfryzacji jest m.in. Małopolski System Informacji Medycznej, Małopolska Chmura Edukacyjna oraz Rozwój publicznych rejestrów geodezyjnych.

Omówiono także sytuację w kraju. Według uczestników spotkania przedsiębiorcy boją się cyfryzac¬ji, a urzędy nie nadążają za rewolucją technologiczną. Nadszedł jednak najwyższy czas na decyzje, dzięki którym Polska będzie wyznaczać trendy rozwoju nowoczesnych technologii, a nie tylko gonić za nimi.

Rzeczywistość jest jednak inna. Wielu kontrahentów nie godzi się na przesłanie faktury przez Internet, tylko żąda przywiezienia jej przez kierowcę, a 80–90 proc. przedsiębiorców kontaktuje się z urzędami w sposób tradycyjny i przyswojenie nowoczesnych technologii, rozliczanie się w ten sposób z ZUS i skarbówką to dla nich problem. Potrzebna jest edukacja. Ludzie muszą się przyzwyczaić do e-usług w administracji. Po drugiej stronie też muszą trwać udoskonalenia. Podczas Forum analizowano systemy wprowadzane przez rząd, wskazując gdzie należy je poprawić.

Cyfryzacja to konieczność i liderzy biznesu muszą być także liderami cyfryzacji. Przedsiębiorców należy nauczyć posługiwania się nowymi narzędziami, choć niestety uczestnicy forum zdają sobie sprawę, że na ich powszechne stosowanie trzeba będzie długo poczekać. Mimo to idziemy do przodu. Nie ma już firmy, w której nie ma komputera, upowszechniło się posiadanie skrzynki mailowej, coraz częściej przedsiębiorcy dostrzegają jak wiele korzyści daje własna strona www. Postęp jest naprawdę duży.

Przykładem firmy, która osiągnęła ogromny sukces na świecie, nie zapominając o stosowaniu technologii internetowych jest małopolska firma Fakro. Podczas Forum uczestnicy poznali drogę do sukcesu Fakro i to jak skutecznie wykorzystuje cyfryzację do rozwoju firmy. Światowa rywalizacja motywuje do działania, zmusza do ciągłego podnoszenia jakości i rozwoju innowacyjności. Fakro zdecydowanie podąża z duchem czasu.

W II Forum Przedsiębiorców Małopolski uczestniczyło około 250 przedsiębiorców. Merytoryczne dyskusje i możliwość dzielenia się swoimi spostrzeżeniami stanowiła o sukcesie wydarzenia. W Forum oprócz przedstawicieli administracji publicznej i lokalnej, przedsiębiorców i naukowców, uczestniczyli m.in. Bogdan Węgrzynek, Prezes Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o., koordynatora Polish Wood Cluster oraz prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, który podkreślał konieczność cyfryzacji naszego kraju i istotę technologii internetowych w rozwoju przedsiębiorstw. Uczestnikiem wydarzenia była także wiceprezes OKIP Małgorzata Ligas, a także szczególny gość – dr Krzysztof Pawłowski, prezydent WSB-NLU w Nowy Sączu, który również zabrał głos podczas Forum.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP