PL EN DE FR RU

IV Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Dodano 26 września 2014

Od 22 do 25 września 2014 roku w Katowicach trwał IV Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wydarzenie z udziałem najwyższych władz państwowych i gości z całego świata poświęcone było omówieniu możliwości rozwoju i wyzwaniach, jakie stoją przed przedsiębiorcami.

Przedstawiciele świata nauki, polityki, gospodarki z Polski i zagranicy podczas kongresu w Katowicach rozmawiali o możliwościach rozwoju i wyzwaniach, jakie stoją przed przedsiębiorcami. Uczestników wydarzenia, które zebrało w jednym miejscu przedstawicieli świata biznesu z całego kontynentu, przywitali przedstawiciele władz regionu – z Marszałkiem Województwa Śląskiego Mirosławem Sekułą i Wojewodą Śląskim Piotrem Litwą na czele.

Prof. Jerzy Buzek, były premier RP i Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012 zaznaczał, że nauka, biznes i samorząd to złoty trójkąt rozwoju Unii Europejskiej. – „Bez wątpienia można powiedzieć, że MŚP stanowi krwioobieg europejskiej gospodarki, bo jeżeli nasz kraj może się rozwijać, to tylko za sprawą małych i średnich firm. Dlatego w tym roku, podczas IV Europejskiego Kongresu MŚP chcemy zastanowić się nad sposobem wspierania wspomnianego sektora w innowacyjne działania” – mówił. – „Nasz kontynent rozwija się dzięki małym i średnim firmom, chcemy zastanowić się jak je wesprzeć i znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wrócić na ścieżkę wzrostu. Tylko poprzez konkurencyjność. Ciągle ten poziom wzrostu gospodarczego w Europie nas nie zadowala, dlatego powinniśmy ożywić innowacje, zacieśnić wspólny rynek i ułatwić dostęp do rynku energii. To recepta na sukces” – podkreślał prof. Buzek.

Były wicepremier Janusz Steinhoff, Przewodniczący Rady KIG i RIG, zaznaczał, że firmy z UE powinny być konkurencyjne względem tych z poza Unii. – „Mam nadzieję, że będą usunięte wszelkie bariery, które jeszcze krępują rozwój przedsiębiorczości i konkurencji w Unii Europejskiej”.

Dr Jacek Guliński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego mówił o wydatkach na badania i rozwój – „Osiągnięcie ambitnego celu, wskaźnika 1,7% wskaźnika PKB na badania i rozwój w roku 2020, ma szansę tylko wtedy, gdy rok w rok będziemy zwiększać nakłady budżetu państwa oraz pozabudżetowe poprzez dalsze działania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wpływ ministra Skarbu Państwa na spółki i ich wydatki na badania i rozwój, a przede wszystkim wypracowanie systemu zachęt dla przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową.”

Ferdinando Nelli Feroci, Komisarz UE ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości mówił o priorytetach Wspólnoty – Myślę, że w tej chwili Europa odkrywa potrzebę skoncentrowania się na realnej gospodarce. Głównym celem programu Europa 2020 jest rewitalizacja konkurencyjności przemysłowej w gospodarce. Jestem przekonany, że Kongres będzie źródłem nowych pomysłów i rozwiązań, pomocnych Unii w formułowaniu działań na rzecz poprawy sytuacji MŚP.

Kongres stanowiło kilkadziesiąt wydarzeń, na które przybyło ponad 3,2 tys. gości z całego świata  – m.in. Tajlandii, Chin i Australii oraz liczni ministrowie i szefowie organizacji wspierających rozwój przedsiębiorczości. W Forum udział wziął także Bogdan Węgrzynek, prezes Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, który wielokrotnie akcentuje konieczność współpracy biznesu i nauki – „Współpraca w ramach klastrów to recepta sukcesu gospodarczego Polski i jednocześnie podstawa dla wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej.”

Podczas IV Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbyło się ponad 40 sesji panelowych dotyczących przedsiębiorczości, gospodarki, zarządzania, prawa, a także liczne warsztaty i wydarzenia towarzyszące, m.in. Targi Biznes-Expo. Polscy i zagraniczni eksperci podjęli temat dotychczasowej realizacji celów Strategii Europa 2020, rekomendacji na przyszłość i oczekiwań przedsiębiorców. Uczestnicy spotkania omówili m.in. kwestie zwiększenia innowacyjności oraz nakładów na badania i rozwój, zrównoważonego wykorzystania energii, poprawy jakości edukacji i zwiększenia zatrudnienia.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP