PL EN DE FR RU

Miasta, w których działa Klaster OKIP na pierwszych miejscach rankingu najlepszych miast Polski

Dodano 29 lipca 2015

Ośrodek Dialogu i Analiz THINKTAN wyłonił najlepsze miasta w Polsce. Miasta zostały podzielone na trzy kategorie: miasta do 60 tys., 120 tys. oraz powyżej 120 tys. mieszkańców.

Nowy Sącz, miasto głównej siedziby Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i m.in. siedziba dynamicznie rozwijającego się pod parasolem OKIP Klastra Innowacyjne Regiony, zajęło 1. miejsce wśród średniej wielkości miast najlepiej zarządzanych w Polsce. W mieście tym inwestycje na pojedyncze przedsiębiorstwo w jednym z badanych lat z roku na rok wzrosły aż dwukrotnie. Niewątpliwie wiąże się to z działalnością w tym mieście takich firm jak  np. Fakro (drugi co do wielkości producent okien dachowych na świecie, członek Klastra OKIP) i innych znanych w całym kraju producentów.

2. miejsce w tej samej kategorii wielkości miast zajęło Jastrzębie-Zdrój, siedziba prężnie działającego, również pod parasolem OKIP, Jastrzębskiego Klastra Innowacji. W mieście tym odnotowano prawie dwukrotny wzrost inwestycji na jedno przedsiębiorstwo. Perspektywy przed miastem są jeszcze lepsze, a to za sprawą Klastra JKI, który ma sprowadzić duże inwestycje i rozwinąć przedsiębiorczość.

3.miejsce, również wśród średnich miast, zajęło Opole – miasto, gdzie swoją siedzibę mają działające pod OKIP Polski Innowacyjny Klaster Medyczny Pikmed i Agro Region Klaster.

Wśród miast dużych 1. miejsce zajął Rzeszów, z którym OKIP od kilku lat blisko współpracuje w zakresie rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości i promocji regionu.

Wybór najlepszych samorządów opierał się na kilkunastu kluczowych wskaźnikach, takich jak m.in.: skala bezrobocia, zadłużenie, udział środków własnych oraz unijnych w budżecie czy wydatki na edukację, transport oraz administrację. Uwzględniono również liczbę nowo wybudowanych mieszkań, podmiotów gospodarczych (na 10 tys. mieszkańców) czy przeciętne wynagrodzenie miesięczne w ostatnich latach. Miasta z czołówki rankingu musiały się również wykazać działaniami na rzecz ochrony środowiska.

Te zaszczytne wyróżnienia są dowodem na to, że rozwój miast może być potęgowany dzięki wspieraniu klastrów działających w ich regionach. Klastry to motory rozwoju miast i regionów.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP