Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw jest organizacją parasolową dla zarządzanych przez niego klastrów, które funkcjonują w regionach całej Polski. Koordynatorem Klastra OKIP jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Innowacyjnych Przedsiębiorców, a jego oddziały rozsypane po całej Polsce dbają o stabilny rozwój klasteringu oraz inicjują powstawanie kolejnych klastrów. Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, zrzesza czołowe polskie klastry, będąc „klastrem klastrów”, skupiającym wokół siebie kilkuset przedsiębiorców, w tym czołowe polskie firmy.
W ramach Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw skupione są firmy, organizacje, instytucje badawczo-rozwojowe, uczelnie wyższe oraz instytucje otoczenia biznesu, które opierają swoją działalność na różnego rodzaju unowocześnieniach, wymianie wiedzy, transferze innowacyjnych rozwiązań i technologii oraz tworzeniu sieci powiązań. Klaster jest zrzeszeniem ponadregionalnym, skupiającym przedsiębiorców i instytucje z obszaru całej Polski.
Naszą misją jest stworzenie platformy współdziałania przedsiębiorstw i różnego rodzaju instytucji oraz efektywne wykorzystanie i połączenie ich potencjałów, w celu wdrażania innowacyjnych rozwiązań i technologii, transferu i absorpcji wiedzy, doświadczeń pomiędzy współpracującymi podmiotami, a także podejmowania przez nich wspólnych działań.
Głównym założeniem Klastra jest wspieranie nowości, ulepszeń i wynalazków wypracowywanych z pomocą środowisk naukowych i badawczych. Konsekwentnie wdrażana strategia pozwoli na uznanie Klastra za system innowacji charakteryzujący się skutecznym tworzeniem i efektywną dyfuzją innowacji produktowych, organizacyjnych, procesowych i marketingowych.
Klaster za cel stawia sobie wzrost innowacyjności przedsiębiorstw i wypracowanie ich stałej, ponadprzeciętnej pozycji konkurencyjnej, co umożliwi trwałe, sukcesywne podnoszenie poziomu konkurencyjności poszczególnych regionów i całego kraju.
Dostrzegamy potencjał firm skierowanych na innowacyjność, które charakteryzuje wysoka jakość prowadzonych działań naukowo-badawczych i dynamicznie rozwijające się technologie. Doceniamy tych, którzy w swoich działaniach wyróżniają się przedsiębiorczością i kreatywnością. Widzimy długookresowe korzyści jakie przynosi zacieśniona współpraca pomiędzy tymi, którym zależy na rozwoju poprzez innowacje.
Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, będąc „klastrem klastrów”, skupiającym wokół siebie kilkuset przedsiębiorców, w tym czołowe polskie firmy, jest jedyną tak innowacyjnie działającą na polskim rynku organizacją. Sam klaster OKIP nigdy nie korzystał z zewnętrznego finansowania. Sukcesem organizacji są skutecznie realizowane projekty, jak między innymi:
Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw powstał w 2009 roku z inicjatywy przedsiębiorstw zgromadzonych w agencji consultingowej i PR Menu Group, organizującej eventy i szkolenia na najwyższym poziomie, m.in. wysokiej rangi wydarzenia w Sejmie RP, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w hotelach Marriott i Sheraton. Bogdan Węgrzynek, założyciel i CEO Menu Group, organizował wizyty w Polsce znamienitych gości, takich jak: Bill Gates, Steve Wozniak, Rita Cosby i innych, wiele wydarzeń sportowych, a wśród nich Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2012 w Krynicy-Zdrój, a także wiele innych eventów niemal we wszystkich zakątkach świata.
Dzięki swoim działaniom OKIP, a wraz z nim zainicjowany przez niego program Polska 3.0 (największy klastrowy projekt w Europie) wspiera polskie Startup’y, firmy i myśli technologiczne, pomaga im zdobywać inwestorów i nowe rynki oraz pomaga budować ścieżkę dla ich rozwoju, Poprzez swoje działania OKIP promuje Startup’y, łączy je w organizacjach klastrowych z innymi podmiotami z określonej branży, ale też zapewnia zaplecze w postaci współpracujących uczelni czy ośrodków klastrów międzynarodowych. Zatem można powiedzieć, że OKIP wspiera Startup’y na każdym etapie ich rozwoju i działalności.
Innowacja na uczelniach od Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw:
Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw jako pierwszy klaster w Polsce podjął się upowszechniania idei tworzenia prac dyplomowych na zamówienie firm na konkretny temat – tak jak jest to powszechnie stosowane na całym świecie. Dotyczyć ma to także opracowywania innowacyjnych pomysłów zgodnie z zapotrzebowaniem przedsiębiorstw. Tylko takie współdziałanie środowisk naukowych i biznesowych może spowodować, że rodzime firmy staną się konkurencyjne wobec europejskich czy światowych przedsiębiorstw, a tym samym będą mogły łatwiej uzyskać wzrost produkcji i sprzedaży oraz przyczynić się do rozwoju gospodarczego całego kraju.
Menedżerowie Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw ukończyli szkolenia i kursy na dotyczące skutecznego budowania klastrów, wzorem najlepszych światowych przykładów, współpracy międzynarodowej klastrów, ekonomii inicjatyw klastrowych, mikro i makro ekonomii wokół powiązań kooperacyjnych, skutecznego łączenia nauki z biznesem i komercjalizacji wiedzy, oraz zarządzania klastrami na IESE Business School, będącej 7 w Europie a 16 na świecie najlepszą szkole biznesową.
Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw jest inicjatorem największego klastrowego programu w Europie – programu POLSKA 3.0: http://polska-3-0.pl/