PL EN DE FR RU

OKIP wspiera działania Śląska

Dodano 1 lipca 2015

Realizowana na Śląsku współpraca przedsiębiorstw, sektora nauki i wsparcie rządu stają się realnymi działaniami na rzecz rozwoju i unowocześnienia tego regionu i przemysłu. Szczególnie widoczne jest to w ostatnich tygodniach. Wśród tych działań są inicjatywy klastrów, rozbudowa kopalń, poprawa warunków wydobycia, innowacyjne rozwiązania technologiczne w górnictwie oraz rządowy program wsparcia dla Śląska. 

Projekty restrukturyzacji kopalń, modernizacji procesu wzbogacania i przeróbki węgla, poprawy warunków ochrony środowiska i bezpieczeństwa będą wpływały pośrednio na kondycję podmiotów, które rozwijają polski przemysł na Śląsku. Podmiotem wspierającym obecnie działania Śląska jest m.in. Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, organizacja parasolowa klastrów, aktywnie działająca w tym regionie kraju, która obok rozwijania przedsiębiorczości, innowacyjności, wspiera  również projekty rozwojowe, ekologiczne i ważne dla społeczności lokalnych. OKIP wspomaga w tym zakresie Jastrzębski Klaster Innowacji, którego członkiem jest m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. i inne podmioty z Jastrzębia-Zdrój. Współpraca i wspólne projekty przedsiębiorstw i sektora naukowego pozwolą rozwinąć innowacyjność i konkurencyjność tego regionu, ponieważ klastry są rozwiązaniem, które na Śląsku ma idealne warunki, aby odbudować polski przemysł i górnictwo.

BÅ‚Ä™dne jest stwierdzenie, że polskie górnictwo jest nierentowne, a kopalnie powinny być zamykane jedna po drugiej. PrzykÅ‚adem jest JSW S.A., która uruchomiÅ‚a w minionym tygodniu Å›cianÄ™ XV w pokÅ‚adzie 405/1 w kopalni Knurów – SzczygÅ‚owice, o możliwoÅ›ciach wydobywczych szacowanych na  blisko 4000 ton wÄ™gla na dobÄ™. Wydobywany jest tam wÄ™giel koksowy, na który wciąż jest duże zapotrzebowanie na rynku krajowym oraz europejskim. DziÄ™ki temu kopalnia ma odpowiednie warunki, aby zrealizować plan wydobycia na 2015 rok, tak jak i caÅ‚a JSW. Obecnie kopalnia wydobywa wÄ™giel w piÄ™ciu Å›cianach.

Środki finansowe na innowacyjność powinny być kierowane do przemysłu. A sercem przemysłowym Polski jest i powinien być Śląsk. Wiele przedsiębiorstw jest zainteresowanych nowymi technologiami, choć obawiają się one niesprawdzonych w praktyce rozwiązań. Kierowanie wsparcia w przemysł zmniejszy jednak ryzyko związane z wdrożeniami innowacji. Zidentyfikować można co najmniej kilka technologii, które mogłyby zostać wykorzystywane w polskim przemyśle węglowym, co pomogłoby górnictwu rozwinąć się w dobrym kierunku.

Kopalnie zakładające wyższy poziom wydobycia węgla na coraz głębszych poziomach muszą zaplanować zwiększenie ujęcia metanu, będącego głównym filarem profilaktyki metanowej. W należącej do grupy JSW S.A. kopalni Budryk, gdzie obecnie już wszystkie ściany eksploatują pokłady zaliczone do najwyższej IV kategorii zagrożenia metanowego, w zeszłym tygodniu rozpoczęła pracę nowoczesna stacja odmetanowania. Jest ona już drugą taką stacją w tej kopalni. Inwestycja zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa pracy górników pod ziemią, pozwala na zwiększenie wydobycia, a także umożliwia wykorzystywanie ujmowanego metanu przez planowaną instalację kogeneracyjną, czyli produkującą energię elektryczną i cieplną. Dzięki temu kopalnia docelowo pokryje swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną w 100% w dni wole od pracy i w 50% w dni robocze.

Przed ÅšlÄ…skiem i górnictwem jeszcze wiele pomysłów i możliwoÅ›ci na rozwój. PrzeÅ‚omowÄ… , innowacyjnÄ… metodÄ… w walce ze zmianami klimatu jest wyÅ‚apywanie i przechowywania pod ziemiÄ… dwutlenku wÄ™gla. Metoda CCS nie jest na razie stosowana na skalÄ™ przemysÅ‚owÄ…, a w Polsce byÅ‚ do tej pory prowadzony projekt badawczy – w Instytucie PAN w Krakowie – odnoszÄ…cy siÄ™ do polskich warunków geologicznych. CCS (ang. Carbon Capture and Storage) to technologia wychwytywania i skÅ‚adowania dwutlentku wÄ™gla  polega na wychwyceniu różnymi metodami dwutlenku wÄ™gla powstajÄ…cego w wyniku spalania paliw kopalnych (np. w elektrowni), potem skropleniu, przetransportowaniu i wtÅ‚oczeniu go do izolowanej formacji geologicznej w celu trwaÅ‚ego magazynowania. Ta innowacyjna technologia jest promowana przez KomisjÄ™ EuropejskÄ… jako jeden ze sposobów ograniczania emisji CO2 do atmosfery. Wsparcie kierowane dla ÅšlÄ…ska jest zatem bardzo ważne.

JSW Koks ma w planach wybudować elektrociepłownię w Radlinie. Jednostka o mocy 104 MWt będzie opalana gazem koksowniczym, a jej koszt wyniesie ok. 185 mln zł. Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji elektrociepłowni ma być w drugiej połowie 2017 r. Agencja Rozwoju Przemysłu i JSW Koks 7 kwietnia br. podpisały list intencyjny w tej sprawie.

Program dla ÅšlÄ…ska, który w tym tygodniu prezentuje polski rzÄ…d, bÄ™dzie bardzo pomocny w realizowanych i planowanych projektach. Jak wskazuje premier Ewa Kopacz, ma być: „koÅ‚em zamachowym dla regionu, dla górnictwa, przedsiÄ™biorczoÅ›ci”. „ÅšlÄ…sk 2.0.” ma wspierać przemysÅ‚ Województwa ÅšlÄ…skiego i MaÅ‚opolski Zachodniej. W pierwszym etapie powinien przede wszystkim dotyczyć restrukturyzacji kopalÅ„ oraz brać w rachubÄ™ skutki, jakie dosiÄ™gnÄ… firmy, które Å›wiadczÄ… usÅ‚ugi dla górnictwa i współpracujÄ… z tÄ… branżą. W krótkim okresie program ma obejmować przede wszystkim reakcjÄ™ na zmiany na rynku pracy, wynikajÄ…ce z restrukturyzacji górnictwa. Åšredni okres miaÅ‚yby wypeÅ‚nić dziaÅ‚ania zwiÄ…zane m.in. ze Å›ciÄ…ganiem inwestorów oraz rozwijaniem infrastruktury. Okres dÅ‚ugi ma obejmować zmiany w prawie i uÅ‚atwienia dla wybranych sektorów gospodarki. Niektóre z dziaÅ‚aÅ„ przewidzianych w programie to nowe drogi (odcinki tras ekspresowych, autostrady oraz obwodnica), inwestycje kolejowe (dla ÅšlÄ…ska przewidziane jest ponad 9 mld zÅ‚ w obecnej perspektywie unijnej), ulgi i Å›rodki dla przemysÅ‚u, m.in. na konkretne przedsiÄ™wziÄ™cia, propozycja obniżenia obciążeÅ„ zwiÄ…zanych z kosztami finansowania odnawialnych źródeÅ‚ energii, a w zakresie rewitalizacji dodatkowe Å›rodki budżetowe na dofinansowanie wkÅ‚adu wÅ‚asnego do unijnych projektów tego typu. DziÄ™ki tym dziaÅ‚aniom współpracujÄ…ce w klastrach przedsiÄ™biorstwa bÄ™dÄ… mogÅ‚y Å‚atwiej realizować wÅ‚asne projekty rozwojowe.

Anna Figiel

 

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP