PL EN DE FR RU

OKIP zaprezentował Polską Akademię Klasteringu i Benchmarkingu Klastrów

Dodano 8 lutego 2014

7 lutego 2014 roku w Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie i warsztaty klastrów Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, w ramach których po raz pierwszy zaprezentowana została Polska Akademia Klasteringu i Benchmarkingu Klastrów.

Spotkanie i warsztaty członków OKIP i należących do niego klastrów odbyły się w Dąbrowie Górniczej w budynku biurowym Koksowni Przyjaźń – obecnie JSW. Jedno z wielu spotkań klastrowiczów, tym razem było bardzo szczególne i obfitowało w wiele ważnych informacji na temat podejmowanych przez OKIP projektów.

Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw Bogdan Węgrzynek zaprezentował przyszłe działania funkcjonowania i zarządzanie klastrów powstających w ramach OKIP oraz nowo powołany do życia Instytut Rozwoju Gospodarki i Administracji i spinająca marketing i zadania PR wszystkich firm w ramach OKIPu powstająca Agencja Interaktywna.

Zarząd OKIP reprezentowali Bogdan Węgrzynek,  Małgorzata Ligas oraz koordynatorzy Tomasz Leśniak, Adrianna Nurzyńska, Jarosław Płoszek, Anna Mucha i Jacek Pietruszka.

Podczas warsztatów przekazano wiedzę na temat funkcjonowania klastrów, co je charakteryzuje, co to są organizacje klastrowe i inicjatywy klastrowe. Przedstawiono formy działalności organizacji klastrowych, omówiono główne obszary działalności klastra oraz jakie działania może prowadzić taka organizacja klastrowa i kooperacja wewnątrz klastra.

Podczas spotkania mówiono o benchmarkingu klastrów, którego kontynuację prowadzenia w Polsce patronatem objął Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw. Projekt ma na celu usprawnienie funkcjonowania klastrów, wyłonienie dobrych praktyk, opracowanie zaleceń i rekomendacji do działań w zakresie poprawy konkurencyjności i innowacyjności podmiotów funkcjonujących w klastrach. Podzielono się także informacjami na temat możliwych do uzyskania certyfikatów oraz z wysoką aktywnością obecnych przeanalizowano międzynarodowe praktyki działania klastrów (case study).

Uczestnikom spotkania zostały zaprezentowane plany dotyczące powołanej przez Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw pierwszej w naszym kraju Polskiej Akademii Klasteringu. W tym również przedstawiono informacje o projekcie szkoleniowym dla klastrowiczów, który zostanie przeprowadzony właśnie w ramach Akademii.

Część rozmów poświęcono zagadnieniu finansowania projektów ze środków europejskich. Fundusze unijne a działalność w klastrach, czyli temat który interesuje wielu został omówiony przez ekspertów OKIP. Mówiono o tym kiedy aplikować, jak aplikować i jeśli teraz nie ma wytycznych to co można robić w tym czasie z klastrem.

Na koniec odbyła się żywa i owocna dyskusja nad przyszłą współpracą i wspólnymi działaniami. Spotkanie obfitowało w merytoryczne wymiany zdań i wiele ciekawych pomysłów.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP