Super Express: POLSKA 3.0 – klastrowy program pobudzenia polskiej gospodarki (Film)
|
Więcej
|
OKIP uczestniczy w konsultacjach projektów infrastrukturalnych i przemysłowych w Komisji Europejskiej
|
Więcej
W Komisji Europejskiej podejmowane są wszystkie decyzje o finansowaniu strategicznych projektów infrastrukturalnych i przemysłowych dla przyszłego rozwoju państw Europy.
W tej kluczowej dyspucie nie może brakować ambasadorów polskiej sprawy. Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, inicjator infrastrukturalnego programu POLSKA 3.0, uczestniczy w najistotniejszych konsultacjach projektowych i spotkaniach dotyczących finansowania projektów.
W ostatnich dniach w Komisji Europejskiej debatowano, między innymi, o najlepszych rozwiązaniach dla stworzenia sieci transportu multimodalnego w Polsce, a także o poszczególnych, komplementarnych projektach złożonego programu infrastrukturalnego, jakim jest Polska 3.0.
Klarowne jest, że zarówno w przyszłości, jak już dziś, Europa stawia zdecydowanie na transport multimodalny, rozwój sieci transportowych i centrów logistycznych.
Polska 3.0 to jedyny spójny, oddolny, klastrowy program, który pozwoli Polsce zrealizować strategiczne projekty infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnego rozwoju.
Program Polska 3.0 łączy różne formy transportu w jedną płaszczyznę transportu multimodalnego. Jego kompleksowe wdrożenie jest niezbędne do realizacji programów Bałtyk – Adriatyk, Bałtyk – Morze Czarne, których Polska 3.0 jest częścią. Należy zauważyć, iż Polska 3.0 skutecznie łączy regiony i makroregiony, w szczególności kraje Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainę dla realizacji wspólnych projektów infrastrukturalnych.
Wpisuje się tym samym w największe programy transportowe Komisji Europejskiej, przewidziane na najbliższe lata, pomagając stworzyć sieć transportu multimodalnego w Europie i wykorzystując tzw. Zielone Korytarze Transportowe (transport zintegrowany, zakładający wzajemne uzupełnianie się żeglugi morskiej bliskiego zasięgu, transportu kolejowego, żeglugi śródlądowej i transportu samochodowego, w celu umożliwienia wyboru transportu przyjaznego środowisku naturalnemu. To również zrównoważone rozwiązania logistyczne.)
Na spotkaniu w Komisji Europejskiej, w którym uczestniczyli przedstawiciele Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw szczegółowo omawiane było finansowanie i wszystkie warunki względem projektów z zakresu: transportu, żeglugi śródlądowej, portów śródlądowych, multimodalnych platform logistycznych, centrów logistycznych, portów morskich, autostrad morskich, interoperacyjności kolei, infrastruktury krytycznej, przemysłu lotniczego, zarządzania ruchem lotniczym, innowacji i nowych technologii w transporcie.
Więcej informacji wkrótce.
|
Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw wspiera powstanie filmu DYWIZJON 303
|
Więcej
Czekaliśmy na ten film 76 lat…
Z nieukrywaną radością pragniemy poinformować, że Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw wspiera produkcję filmu Dywizjon 303.
Angelika Jarosławska, wiceprezes klastra i koordynator programu Polska 3.0 została oficjalnym ambasadorem filmu.
|
Klastrowy program POLSKA 3.0 – program odbudowy żeglugi śródlądowej w Polsce
|
Więcej
Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego świętowało 97. rocznicę zaślubin Polski z morzem. W trakcie wydarzenia odbyła się prezentacja i omówienie programu odbudowy żeglugi śródlądowej POLSKA 3.0, programu wypracowanego poprzez klastry skupione w ramach Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.
Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego świętowało w Warszawie 97. rocznicę zaślubin Polski z morzem.
Stowarzyszenie – jak wskazuje jego prezes i wiceminister finansów Marian Banaś – wspiera rozwój i mocno angażuje się w odbudowę Polskiej gospodarki morskiej i śródlądowej.
Prelegenci podczas swoich wystąpień poruszyli temat bezpieczeństwa na morzu oraz podkreślili jak ważną rolę pełni dla Polski dostęp do Morza Bałtyckiego.
Paweł Brzezicki, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podkreślił, że Komisja Europejska nie oponowała w procesie doprowadzania polskiej żeglugi do stanu krytycznego. Zaznaczył też, że działa aktywne lobby Europy Zachodniej, które z sukcesem i owocnie korzysta z taniego transportu rzecznego, gdzie roczny zysk w samych Niemczech z użytkowania tej sieci transportu to kilkanaście miliardów euro. Podziękował także osobom związanym z programem POLSKA 3.0 za niedopuszczenie do podpisania dyrektywy wodnej (która wykluczała Polskę z transportu międzynarodowego) między Komisją Europejską a rządem Platformy Europejskiej.
Zaznaczył także, że jako wiceminister i patriota cieszy się, że program Polska 3.0, który przedstawiła Angelika Jarosławska to program klastrowy, oddolny, w ramach którego udało się zjednoczyć przedsiębiorców, specjalistów, kapitanów i prawdziwych ekspertów, którzy teraz wspólnie, czynnie pracują nad transportem rzecznym, i – co powinno cieszyć ministra środowiska – powyższe działania w ramach programu Polska 3.0 są także wspierane przez ekologów i hydrologów.
Kapitan żeglugi wielkiej, Józef Gawłowicz zaznaczył, że żegluga morska i śródlądowa są jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, ale także polskim skarbem narodowym. Szczególnie dziś, gdy rośnie rola gałęzi transportu alternatywnych dla transportu drogowego, żegluga, będąca nie tylko najbardziej ekonomiczną, ale także najbardziej ekologiczną formą przewozu towarów odgrywa ważną rolę w systemie transportowym Europy. Natomiast w Polsce, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat żegluga była zaniedbywana, co wpłynęło negatywnie na krajową gospodarkę.
Kapitan omówił także infrastrukturalny program Polska 3.0 i podkreślił, iż jest on wspierana przez środowiska kapitanów i ekspertów żeglugi śródlądowej i wielkiej.
W trakcie wydarzenia przez Angelikę Jarosławską omówiony został przez program Polska 3.0, zawierający systemowe rozwiązania dla przywrócenia żeglugi śródlądowej w Polsce. Program jest także niejako kontynuacją działań pana premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego. Polska 3.0 to spójny program rozwoju Kraju. Zakłada kompleksowe, komplementarne projekty dla żeglugi, rozwoju portów, jak i całości gospodarki.
|
Klastrowe programy POLSKA 3.0 i UKRAINA 3.0 oficjalnie otworzyły międzynarodowe Forum Europa – Ukraina
|
Więcej
W piątek, 27 stycznia o godzinie 12:00 rozpoczęło się międzynarodowe Forum Europa – Ukraina oficjalną prezentacją programów POLSKA 3.0 i UKRAINA 3.0.
Zgromadzonych ponad 800 gości, w tym przedstawiciele rządów, parlamentarzyści, unijni decydenci, biznesmeni, eksperci oraz dziennikarze z Ukrainy, Polski, krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, zapoznali się z programami POLSKA 3.0 i UKRAINA 3.0 oraz realizowanymi projektami z dziedziny infrastruktury, przemysłu, m.in. lotniczego, kosmicznego i nowych technologii, kluczowe projekty infrastrukturalne, w tym Via Carpatia, Nowy Jedwabny Szlak, Centrum Logistyczne, Bałtyk – Adriatyk, Bałtyk – Morze Czarne.
W trakcie otwarcia Forum, w obecności władz, nastąpiło także podpisanie umowy międzynarodowej pomiędzy Polską a Ukrainą. Polska 3.0 i Ukraina 3.0 podpisały umowę współpracy z ukraińską stocznią, jedną z pięciu największych stoczni na świecie, aby wspólnie realizować statki zastosowania cywilnego i wojskowego.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem TVP:
http://rzeszow.tvp.pl/28833569/osmiuset-uczestnikow-forum-europaukraina-w-jasionce
|
Ultralekki samolot z napędem odrzutowym Flaris LAR 1 wypracowany w ramach OKIP i Polska 3.0
|
Więcej
|
Pierwsza na świecie tak duża i zaawansowana baza księżycowa powstaje w Polsce
|
Więcej
Projekt MARS (Modularna Analogowa Stacja Badawcza) – Pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie analogowy habitat kosmiczny. Habitat to baza, w której przebywać będą przyszli kolonizatorzy najpierw Księżyca a potem Marsa. Dlatego ważne jest, aby dogłębnie zrozumieć jak zachowuje się załoga podczas długiego pobytu w zamknięciu oraz izolacji od świata zewnętrznego. Potężne międzynarodowe agencje kosmiczne patrzą na Księżyc jako logiczny krok poprzedzający misję na Marsa. To tam odbędą się pierwsze załogowe lądowania na innym globie od czasu misji Apollo. Wychodzimy na przeciw przyszłym potrzebom badawczo-naukowym i budujemy w Polsce analogowy habitat, który posłuży jako platforma do nauki.
Projekt MARS był utworzony i rozwijany w ramach klastrów programu POLSKA 3.0, a następnie, jak wiele naszych projektów, został zgłoszony do platformy crowdfundingowej PolakPotrafi. Za projektem stoi Europejska Fundacja Kosmiczna z Krakowa, której wiceprezesem jest nasza ekspert, Agata Kołodziejczyk, pracująca na co dzień przy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Za wyposażenie medyczne odpowiada zaś Polski Klaster Medyczny PIKMED, będący pod parasolem Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, inicjatora programu Polska 3.0 i odpowiedzialny za program Zdrowie 3.0 w Polska 3.0. Jako pierwsi zaprezentowaliśmy projekt MARS na Światowym Kongresie Klastrów
Realizacja misji analogowych umożliwi także testowanie nowatorskich rozwiązań technologicznych, w szczególności tych opracowanych przez rodzime firmy.
Przyczyni się to do wzrostu konkurencyjności na międzynarodowej arenie międzynarodowego przedsiębiorstw pracujących na rzecz sektora kosmicznego.
|
Polska 3.0 – Ukraina 3.0 – nowe szanse dla klastrów i przedsiębiorstw obu krajów i dla realizacji wspólnych projektów. Zapraszamy!
|
Więcej
Przed paroma dniami odbyła się wizyta Prezydenta Poroszenki w Pałacu Prezydenckim. Podpisano Umowę ogólną ws. wzajemnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, a także Deklarację o współpracy w dziedzinie infrastruktury energetycznej.
Umocnienie współpracy obu krajów to cel programu gospodarczego Polska 3.0 i jego lustrzanego odbicia, tworzonego przez Ukrainę i Ukraińców przy współpracy z Polską – Ukraina 3.0.
Polska 3.0 i Ukraina 3.0 to zacieśnienie więzi i współpraca gospodarcza obu krajów, wspierająca rozwój i integralność Ukrainy.
Poprzez powołanie programu Polska 3.0 i Ukraina 3.0 i pracę naszych zespołów, rozpoczęło się swoiste nowe otwarcie we współpracy gospodarczej Polski i Ukrainy, poprzez wspólną praktykę – realne wdrażanie transgranicznych projektów i współpraca międzynarodowa.
Oddolnie, poprzez współpracę przedsiębiorstw, klastrów, kapitału społecznego, można połączyć oba kraje do wspólnego działania gospodarczego i swoistego nowego otwarcia w ich kontaktach. Polska i Ukraina we współpracy w zakresie projektów infrastrukturalnych, przemysłu, w tym przemysłu lotniczego, kosmicznego i nowych technologii, budowy efektywnych klastrów, wspierających oddolnie gospodarkę i tworzących kompleksy przemysłowe, klastrowych projektów pomiędzy V4 i Ukrainą, efektywnego wdrażania innowacji i startupów.
Razem możemy się rozwijać.
#Polska30 #Ukraina30
|
Oficjalne otwarcie klastrowego programu UKRAINA 3.0 w Kijowie. Programu bliźniaczego do POLSKA 3.0, zakładającego współpracę Polsko-Ukraińską.
|
Więcej
International East European Forum „Innovative Economy & Science”
I Polsko-Ukraińskie Forum „Innowacyjna Gospodarka i Nauka” i oficjalne programu UKRAINA 3.0.
W dniach 22-24 listopada 2016 roku odbyło się w Kijowie bezprecedensowe wydarzenie. W największym Centrum Kongresowym Ukrainy, International Exhibition Centre , miało miejsce pierwsze, ważne i zarazem symboliczne spotkanie obu gospodarek, Polski i Ukrainy, z udziałem ich przedstawicieli. Objęło ono zagadnienia współpracy polsko-ukraińskiej m.in. w zakresie kluczowych projektów infrastrukturalnych, projektów z dziedziny przymysłu, także lotniczego i kosmicznego, nowych technologii i skutecznych praktyk biznesowych, zwłaszcza w zakresie klastrów. Wydarzenie powstało dzięki wspólnemu wysiłkowi International Exhibition Centre, Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, Narodowej Akademii Nauki w Ukrainie, wiodące politechniki i uczelnie techniczne Ukrainy i Polski, oraz jedynego partnera strategicznego i współorganizatora – programu POLSKA 3.0. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele rządu, UE, nauki i biznesu. Wśród prelegentów znaleźli się znakomici eksperci z Polski, Ukrainy i innych krajów, jak również przedstawiciele Komisji Europejskiej.
Kolejne panele Forum objęły problematykę infrastruktury i transportu, światowych trendów w rozwoju sektora energetycznego, inwestycje, bankowość i finanse, prawo i politykę podatkową, perspektywy kooperacji polsko-ukraińskiej w biznesie i wchodzenie na rynki EU, finansowanie projektów innowacyjnych, granty dla innowacyjnych przedsięwzięć Horyzont 2020, nowe technologie, zarządzanie gospodarką opartą o wiedzę i społeczne uwarunkowania aktywności w biznesie w warunkach transformacji Europy Wschodniej, a także prezentację Programu POLSKA 3.0. i polityki klastrów jako narzędzia do rozwoju współpracy gospodarczej.
Forum to stanowiło swoiste nowe otwarcie we współpracy przedsiębiorstw i regionów obu krajów, pierwsze na taką skalę, a towarzyszyły mu Międzynarodowe Targi w Centrum Wystawienniczym w Kijowie z udziałem ponad tysiąca wystawców, w tym ponad 200 przedsiębiorstw z Polski.
W ramach tego wydarzenia po prezentacji osiągnięć Programu POLSKA 3.0. nastąpiło również oficjalne otwarcie bliźniaczego Programu UKRAINA 3.0. realizowanego przy współpracy polsko-ukraińskiej i dostosowanego do krajowych możliwości. Program wspólnych działań obejmuje m. in. klastry i ich możliwości kooperacyjne, współpracę pomiędzy przedsiębiorstwami, samorządami i ośrodkami naukowo-badawczymi, tak by łączyć skutecznie świat nauki i biznesu dla wypracowania innowacyjnych rozwiązań i zrealizowania wielkoskalowych złożonych projektów w wymiarze zarówno regionalnym, krajowym jak i międzynarodowym.
Program POLSKA 3.0. – UKRAINA 3.0. obejmuje także rozwój projektów infrastrukturalnych i stworzenie efektywnej sieci transportu na Ukrainie oraz wpisanie się tego kraju w europejskie sieci transportowe. Program POLSKA 3.0. to największy projekt klastrowy w Europie, zacieśniający współpracę Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy. Przedstawiono szersze możliwości współpracy i perspektywy rozwoju przy udziale Centrum Innowacyjnych Inwestycji Kapitałowych w ramach POLSKA 3.0. – UKRAINA 3.0., poprzez wdrażanie innowacji i efektywne klastry, wspierające oddolnie gospodarkę oraz rozwój kompleksów przemysłowych w ramach klastrów i efektywne startupy w Polsce i na Ukrainie. Zaprezentowano także wybrane kluczowe polskie klastry oraz dobre praktyki, wnioski i zalecenia dla programu Ukrainy. Oferta została poszerzona o klastry w Czechach dla rozwoju klastrów w Polsce i na Ukrainie.
Program ten obejmuje współpracę z przemysłem Ukrainy, która jest szansą dla polskiej gospodarki, także na rozwój polskiej myśli technicznej przy realizacji wspólnych projektów i czerpaniu ze wzajemnych zasobów, oraz wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań i najnowszych odkryć nauki i techniki. Położono także nacisk na zasady zrównoważonego rozwoju i wdrażanie efektywnych rozwiązań ekologicznych w różnych gałęziach przemysłu.
Prof. UKSW dr hab. Barbara Galas
Andrzej Voigt
Koordynator ds. Zagranicznych
Program Polska 3.0
|
Jak klastry mogą budować nowoczesną, innowacyjną gospodarkę? O największym projekcie klastrowym POLSKA 3.0 w Polishmarket
|
Więcej
|
Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw jedynym partnerem z Polski do projektów klastrowych Grupy Wyszehradzkiej
|
Więcej
Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw oficjalnie jest jedynym partnerem z Polski do projektów klastrowych Grupy Wyszehradzkiej.
INTERNATIONALISATION – VISEGRAD GROUP 3.0
|
Made in Poland 3.0: Wicepremier Morawiecki odwiedził fabrykę pierwszego polskiego odrzutowca – Flarisa – wypracowanego w ramach OKIP i programu POLSKA 3.0
|
Więcej
Zapraszamy do zapoznania się z prawdziwym Made in Poland: Przedstawiamy raz jeszcze znanego już na arenie międzynarodowej Flarisa – pierwszy polski odrzutowiec, który został wypracowany w ramach Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i programu Polska 3.0.
#MetalMaster #Polska30 #OKIP #Flaris #MadeinPoland
https://mobile.twitter.com/MR_GOV_PL/status/807151010024198144?s=04
|
Wielki sukces Programu POLSKA 3.0 – Polska wreszcie przystępuje do AGN.
|
Więcej
Polska wreszcie przystępuje do AGN.
Gdy Polska 3.0, której inicjatorem jest Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, zabiegała o żeglugę, wszyscy z uporem zapewniali, że to się nigdy nie uda… Że jest to słuszny patriotyczny zryw, walka o ekonomię i bezpieczeństwo Kraju, ale nie uda się przeforsować tak ważnych projektów.
Polska 3.0 to zsieciowane projekty, stanowiące spójny program modernizacji żeglugi śródlądowej. Program Polska 3.0 przygotował cały ekosystem dla przywrócenia żeglugi, podczas gdy świadomość społeczeństwa była jeszcze bardzo niska, w mediach o żegludze nie było ANI SŁOWA, tak samo jak we wszelkich planach rządowych…
Naszej organizacji udało się skutecznie powstrzymać podpisanie niekorzystnej dla Polski dyrektywy wodnej, która w praktyce wykluczała Polskę z transportu międzynarodowego na co najmniej 20 lat.
To w naszej organizacji tworzyliśmy takie klastry jak Metalchem Opole, produkujący wielkogabarytowe elementy do elektrowni, platform wiertniczych, które można efektywnie transportować tylko drogą wodną. Aby dokonać takiego jednorazowego transportu, przedsiębiorstwa musiały na własny (wielki) koszt podnosić poziom rzeki (!!!).
Polska 3.0 podjęła zapomniany temat żeglugi śródlądowej. Ta organiczna praca u podstaw i połączenie ludzi (społeczności, kapitanów, ekspertów, właścicieli portów, przedsiębiorców etc.) dla wspólnego celu, jakim jest zatrzymanie najcenniejszego zasobu – wody, zaskutkowała tym, iż dziś Polska weszła do AGN.
W ostatnich dwóch latach niejednokrotnie apelowaliśmy o wejście Polski do AGN. Organizowaliśmy na ten temat konferencje prasowe w Sejmie, liczne debaty i spotkania robocze. Poświęcony transportowi, żegludze, jak również potrzebie podpisania ONZetowskiej konwencji AGN został Światowy Kongres Klastrów.
Dzięki działaniu ekspertów programu Polska 3.0 coraz większa jest też świadomość, że żegluga to bezpieczeństwo przeciw powodzi i suszy, woda dla życia, rolnictwa, etc., olbrzymie możliwości transportowe, transport międzynarodowy, turystyka, która kiedyś kwitła na naszych rzekach.. Żegluga śródlądowa jest najbardziej ekologiczną i bardzo opłacalną ekonomicznie formą transportu. Absolutnie nie przestarzałą.. to na nią teraz stawia Komisja Europejska i wszystkie wysokorozwinięte kraje.
Kapitan Czesław Szarek, ekspert Polska 3.0 wraz z zespołem zorganizował Rejs Prawdy, który udowodnił, że Odrę można przepłynąć barką wypełnioną kontenerami.
Od lat twierdzono, iż aby Odra była żeglowna trzeba by było podnieść 57 mostów, co szacowano na koszt 10 miliardów złotych…
Powstawały prace doktorskie o tym, jak najlepiej je podnieść, ale nikt się nie pofatygował by sprawdzić, czy trzeba…
Dlatego zrobiliśmy rejs prawdy, w trakcie którego dokonaliśmy zaaawansowaną aparaturą pełnego zwymiarowania Odry, czego nikt dotychczas nie zrobił.
Nigdy nie finansowaliśmy się ze środków krajowych, rządowych czy europejskich.
Polska 3.0 to stuprocentowo polska, oddolna inicjatywa.
Czy wiedzą Państwo że w ostatnich latach przetransportowano Odrą około 3% ilości towarów z 1935 roku?
Podczas gdy w Europie żegluga znakomicie się rozwija…
Walczymy o kompleksowe podejście do żeglugi (to bezpieczeństwo, logistyka, turystyka, zdrowe środowisko i dbanie o najcenniejszy zasób, jakim jest woda) i stwarzamy warunki rozwoju dla naszych przedsiębiorstw.
Niedawno nasi eksperci znaleźli inwestora na Port w Kedzierzynie Koźlu na prawie 370 mln złotych…
Bez żeglugi port miałby racji bytu.
A to dopiero początek…
#Polska30
|
Polska 3.0.
|
POLSKA 3.0 to projekt, który zakłada stworzenie atrakcyjnej strefy biznesu, świetnie skomunikowanego obszaru inwestorskiego, który będzie przyciągał kapitał ludzki, podmioty gospodarcze, inwestycje i know – how, bazując na najlepszych wzorcach. Samo Centrum Logistyczne to stworzenie około 50 000 nowych miejsc pracy. POLSKA 3.0 to więc zagłębie biznesowe Polski i atrakcyjny obszar dla inwestorów z całego świata, jednakże podyktowany na warunkach polskich firm. Dziś natomiast polska gospodarka kierowana jest głównie przez inwestorów zagranicznych i działające na wielką skalę korporacje transgraniczne.
Projekt POLSKA 3.0 to największy projekt Komisji Europejskiej, wpisujący się w jej nowe strategie finansowania, ponieważ jest on realizowany poprzez firmy zrzeszone w klastrach i dotyczy transportu multimodalnego. Zakłada przywrócenie transportu na rzekę Odrę, połączenie Odra – Dunaj – Łaba i budowę największego w Europie Centrum Logistycznego – Gorzyczki – Wierzniowice, a także przedłużenie szerokiego toru ze Sławkowa do Centrum Logistycznego, przy równoczesnej modernizacji obecnej trasy Sławków – Hrubieszów.
Realizacja projektu POLSKA 3.0 zaowocuje promocją tej części Europy jako ośrodka atrakcyjnego na arenie międzynarodowej.
Więcej
POLSKA 3.0 to projekt, który zakłada stworzenie atrakcyjnej strefy biznesu, świetnie skomunikowanego obszaru inwestorskiego, który będzie przyciągał kapitał ludzki, podmioty gospodarcze, inwestycje i know – how, bazując na najlepszych wzorcach. Samo Centrum Logistyczne to stworzenie około 50 000 nowych miejsc pracy. POLSKA 3.0 to więc zagłębie biznesowe Polski i atrakcyjny obszar dla inwestorów z całego świata, jednakże podyktowany na warunkach polskich firm. Dziś natomiast polska gospodarka kierowana jest głównie przez inwestorów zagranicznych i działające na wielką skalę korporacje transgraniczne.
Projekt POLSKA 3.0 to największy projekt Komisji Europejskiej, wpisujący się w jej nowe strategie finansowania, ponieważ jest on realizowany poprzez firmy zrzeszone w klastrach i dotyczy transportu multimodalnego. Zakłada przywrócenie transportu na rzekę Odrę, połączenie Odra – Dunaj – Łaba i budowę największego w Europie Centrum Logistycznego – Gorzyczki – Wierzniowice, a także przedłużenie szerokiego toru ze Sławkowa do Centrum Logistycznego, przy równoczesnej modernizacji obecnej trasy Sławków – Hrubieszów.
Realizacja projektu POLSKA 3.0 zaowocuje promocją tej części Europy jako ośrodka atrakcyjnego na arenie międzynarodowej.
Cały potencjał już jest. Zarówno dająca ogromne możliwości rzeka, jedyny taki korytarz wodny w Europie, tereny, gdzie unikalnie na skalę europejską, krzyżują się wszystkie najważniejsze magistrale transportowe, a także potencjał intelektualny, w postaci ośrodków naukowo – badawczych, innowacyjnych firm i olbrzymiego kapitału ludzkiego (zasięg ponad 8 mln ludzi). Powyższe tereny inwestycyjne to także kompleksowa obsługa prawna, finansowa i inwestorska, oferowana przez rodzime firmy. Pomimo iż próby zrealizowania tego projektu liczy się w dziesiątkach lat, dotychczas nikt nie potrafił (bądź też nikomu nie zależało), aby Polska wykorzystywała potencjał, który posiada.
Za projektem POLSKA 3.0 przemawia czysta ekonomia. I choć połączenie Odry z Dunajem, oraz Centrum logistycznego i kolei w duży projekt transportu multimodalnego to nie lada wyzwanie, to czas zrozumieć to, co bogate społeczeństwa już dawno zrozumiały.
W Polsce często chwalimy się wzrostem PKB. Warto jednak przypomnieć sobie, w jaki sposób jest ono liczone. Jeśli zakładamy, że jest to suma wartości dóbr i usług wytworzonych w danym kraju w okresie jednego roku, bez znaczenia jest fakt, czy produkty i usługi wytworzone zostały przez producentów polskich, czy też wytwórców zagranicznych w Polsce. Rodzi się więc pytanie, na ile nasz PKB jest nasz? Choć potrzebujemy zagranicznego kapitału, priorytetową kwestią powinno być dla nas dbanie o nasz własny. Dlatego potrzebna jest budowa długofalowej strategii rozwoju wokół programowego dokumentu rządowego, najlepiej przy konsensusie politycznym, co pozwoliłoby uniknąć działalności doraźnej i politycznych przetargów. W Polsce brak systemu trwałego rozwoju.
Dotychczas proponowane strategie rozwoju cierpiały z powodu pobieżności oraz krótkiej perspektywy przyjętej w opracowaniu. Spotykały się także z dużą krytyką szerokiego grona ekspertów gospodarczych i piętnowane były przez lokalne społeczności, których bezpośrednio dotykały. Kompleksowe, przewidziane na długie lata projekty, jak POLSKA 3.0, pozwalają przygotować odpowiednią edukację, a następnie odpowiednią kadrę, co skutkuje innowacjami, nowymi technologiami oraz polską myślą technologiczną. A to one są kołem zamachowym gospodarki.
Chcemy pokazać przedsiębiorcom, instytucjom, ale też organizacjom rządowym, że przedsiębiorcy potrafią się jednoczyć. Mają wolność głosu, która pozwala im mówić, co naprawdę nie pracuje na korzyść naszej gospodarki i robią to bez obaw o zmieniające się klimaty polityczne.
Naszym marzeniem jest, aby projekt ten stał się projektem rządowym. Nie wierzymy w to, że jeden człowiek, partia czy nawet cały ustrój, potrafi lepiej rozwijać polskie przedsiębiorstwa niż sami przedsiębiorcy.
Ostatnia znacząca transza funduszy unijnych wygaśnie w 2020 roku. W kraju, w którym nie zwykliśmy gospodarczo współpracować, mamy możliwość, poprzez realizację własnych celów na poziomie społeczności lokalnej, samorządu, powiatu, województwa, aby przyczynić się do podniesienia stopy życiowej w skali całości Kraju. Klastry, oraz związane z nimi inicjatywy oddolne muszą połączyć siły, aby przeforsować wreszcie korzystne i odpowiedzialne rozwiązania dla Polski.
Ten „ostatni dzwonek” w funduszach międzynarodowych daje szansę projektowi POLSKA 3.0 na realizację olbrzymiego, propolskiego, patriotycznego projektu, który jest odpowiedzią na największe problemy dotykające rodzimą gospodarkę. Zmiany mogą zostać poczynione tylko poprzez wzmocnienie współpracy i dialogu społecznego, umacnianie i tworzenie innowacyjnych i silnych rodzimych firm, które mają zdolność do konkurowania na międzynarodowych rynkach, oraz podniesienie jakości regulacji polskiego prawa na takie, które będzie pobudzało rozwój polskiej gospodarki i umożliwi jej konkurowanie na rynku globalnym.
Program POLSKA 3.0, poprzez wspólnotę interesów, został wspólnie wypracowany przez kluczowych specjalistów gospodarki wodnej w kraju i przedstawicieli nadodrzańskich portów, szereg firm, które upatrują olbrzymiej szansy biznesowej w żeglownej Odrze, społeczność nadodrzańską, dla której ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo powodziowe i nowe miejsca pracy, jak również samorządy, szereg gmin, specjalistów ds. ekologii, transportu i logistyki, projektantów oraz Radę Kapitanów, od lat zabiegającą o przywrócenie znaczenia polskich rzek, jako szlaków towarowych. Program na każdym etapie konsultowany jest ze specjalistami, europosłami, ekspertami ds. funduszy europejskich, dzięki czemu wpisuje się w najważniejsze strategie europejskiego finansowania.
Inicjatorami projektu jest m. in. Krajowa Sieć Klastrów i Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, będący organizacją parasolową dla szeregu klastrów, zrzeszających firmy, które dostrzegają olbrzymią szansę rozwoju w żeglownej Odrze.
Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, największa organizacja klastrowa w kraju, jest zrzeszeniem działającym ponadregionalnie, skupiającym wokół siebie przedsiębiorców oraz instytucje z obszaru całej Polski. Klastry, oraz związane z nimi inicjatywy oddolne, łącząc siły, mają zdolność do przeforsowania niezbędnych dla polskiej gospodarki rozwiązań. Nowy rodzaj polityki gospodarczej ma na celu zmianę struktury europejskiej gospodarki poprzez dostosowanie jej do współczesnego etapu rozwoju, gdzie wiedza i innowacje odgrywają decydującą rolę w stymulowaniu rozwoju gospodarczego i społecznego. Bez wątpienia coraz ważniejszym narzędziem wspierającym ten rozwój są klastry, będące odpowiedzią na potrzebę organizowania współczesnej przedsiębiorczości. Firmom z branży i regionu, które łączą się w struktury klastrowe znacznie łatwiej jest walczyć o nowe rynki i podnosić swoją atrakcyjność. Dowodem na to, że w grupie tkwi siła są liczne wzorce międzynarodowe. Struktury klastrowe z powodzeniem działają na całym świecie i rozwijają regionalne rynki. Wokół klastrów tworzą się swego rodzaju ekosystemy innowacyjności, które przyciągają biznes, naukę i inwestycje.
Chcąc sięgnąć po środki z puli europejskiej, które są niezbędne dla tego propolskiego przedsięwzięcia najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z uprzywilejowanej w nowym finansowym rozdaniu polityki klastrowej – nie dość znanej i docenianej jeszcze w Polsce, a odgrywającej kluczową rolę w nowej strategii Unii Europejskiej. Polityka klastrowa pozwoli na zmaterializowanie projektu Centrum Logistycznego i planu połączenia Odra – Dunaj – Łaba, które przez tak wiele lat spalały na panewce. W nowym finansowym rozdaniu na klastry przewidziane są największe pieniądze. Plan inwestycyjny szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, mający na celu pomóc ożywić osłabiony wzrost i zatrudnienie w uśpionej gospodarczo UE i sprawić, aby w ciągu trzech lat na inwestycje zostało wygenerowanych 315 mld euro, jasno zakłada, że środki są dedykowane na konkretne działania. Analizując dokumenty strategiczne dla Polski i całej UE jest jasne, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020, po duże środki sięgną tylko kompleksowo przygotowane podmioty. Dlatego też spójny, strategicznie rozplanowany projekt POLSKA 3.0 jako jedyny ma realną szansę skorzystania z tego olbrzymiego zastrzyku gotówki.
Według największych ekspertów, POLSKA 3.0 jest pewną szansą na rozwój gospodarki naszego kraju. Szansą dla innowacyjności i przedsiębiorczości. Poprzez POLSKĘ 3.0 pokażemy, że przedsiębiorcy potrafią się organizować dla dobra kraju.
Już wkrótce oficjalne przedstawienie projektu POLSKA 3.0 na arenie międzynarodowej.
|
Krajowa Sieć Klastrów
|
– „Powołanie Krajowej Siei Klastrów (KSK) wynika z potrzeby budowy silnych powiązań międzyklastrowych o znaczeniu krajowym i konieczności sieciowania współpracy klastrów, jako elementu efektywnego systemu wdrażania celów Strategii Europa 2020″ – uznają inicjatorzy utworzenia Krajowej Sieci Klastrowej.
– „Celem zawiązanej Krajowej Sieci Klastrowej jest rozwój współpracy pomiędzy klastrami krajowymi oraz organizacjami zagranicznymi klastrów poprzez wzmocnienie potencjału klastrów w formie stanowiącej platformę powiązań klastrów dla budowy gospodarki opartej na klastrach oraz wdrażania specjalizacji gospodarczych” – deklarują w Porozumieniu inicjatorzy powołania KSK.
Więcej
Podczas Ceremonii Otwarcia Cluster World Congress, Bogdan Węgrzynek, prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw wraz z reprezentantami innych klastrów i powiązań kooperacyjnych ogłosili utworzenie Krajowej Sieci Klastrowej(KSK), po czym zaprosili do uroczystego podpisania dokumentu powołującego KSK.
Bogdan Węgrzynek poinformował, że wśród reprezentantów Krajowej Sieci Klastrów są fachowcy reprezentujący m.in. klastry z branż IT, ICT, a także medycyny i energetyki ale i wielu innych specjalizacji. Krajowa Sieć Klastrów nie zamyka się na żaden rodzaj współpracy czy specjalizację. Sieć, jak dodał, będzie nie tylko reprezentować klastry, ale również uczyć jak pisać projekty i zdobywać fundusze. Celem jej zawiązania, jest ułatwienie m.in. biznesowi i nauce pozyskiwanie pieniędzy na innowacyjne przedsięwzięcia, by m.in. „wspólnie wchodzić w duże projekty”.
Krajowa Sieć Klastrowa jest oddolnym procesem budowy sieciowej współpracy klastrów, zainicjowanym przez wiodące organizacje klastrowe. Organizacja będzie miała na celu zintegrowanie działań klastrów, zwiększenie ich udziału w europejskich sieciach klastrów oraz reprezentację środowisk klastrowych w procesie współpracy z organizacjami i zrzeszeniami klastrów z Europy i świata. KSK pozwoli nie tylko na udział klastrów w międzynarodowych programach UE, ale również wzmocni innowacyjność i wymianę zagraniczną przedsiębiorstw klastrowych. KSK zapewnia reprezentowanie interesów przedsiębiorstw i klastrów w kontaktach z instytucjami krajowymi, europejskim i światowymi, wspierającymi rozwój klastrów i ich udział w budowie nowoczesnej gospodarki, rozwoju technologii i wzmocnieniu potencjału regionalnych i krajowych specjalizacji. Krajowa Sieć Klastrowa (KSK) zrzesza wiodące klastry z całej Polski.
– „Powołanie Krajowej Siei Klastrów (KSK) wynika z potrzeby budowy silnych powiązań międzyklastrowych o znaczeniu krajowym i konieczności sieciowania współpracy klastrów, jako elementu efektywnego systemu wdrażania celów Strategii Europa 2020″ – uznają inicjatorzy utworzenia Krajowej Sieci Klastrowej.
– „Celem zawiązanej Krajowej Sieci Klastrowej jest rozwój współpracy pomiędzy klastrami krajowymi oraz organizacjami zagranicznymi klastrów poprzez wzmocnienie potencjału klastrów w formie stanowiącej platformę powiązań klastrów dla budowy gospodarki opartej na klastrach oraz wdrażania specjalizacji gospodarczych” – deklarują w Porozumieniu inicjatorzy powołania KSK.
ININCJATORZY KRAJOWEJ SIECI KONGRESOWEJ
Stowarzyszenie Klastering Polski (SKP) reprezentowany przez:
Bogdana Węgrzynka Prezesa Zarządu SKP
Marka Dondelewskiego Wiceprezesa Zarządu SKP
Przemysława Jurę Przewodniczącego Rady Programowej SKP
Związek Pracodawców Klastry Polskie (ZPKP) reprezentowany przez:
Andrzej Spychalskiego Wiceprezesa ZPKP
Mieczysław Kwiatkowskiego Wiceprezesa ZPKP
Janusza Sobieraja Wiceprezesa ZPKP
Bogdana Węgrzynka Wiceprezesa ZPKP
Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw (OKIP) reprezentowany przez:
Bogdana Węgrzynka Prezesa Zarządu Głównego Klastra OKIP
Małgorzatę Ligas Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych Klastra OKIP
Tomasza Leśniaka Pełnomocnika Zarządu Klastra OKIP
Polski Innowacyjny Klaster Medyczny (PIKMED) reprezentowany przez:
Tomasza Leśniaka Wiceprezesa Zarządu Klastra PIKMED
Adrianę Nurzyńska Wiceprezes Zarządu Klastra PIKMED
Annę Kaczmarek Wiceprezes Zarządu Klastra PIKMED
Cluster World reprezentowany przez:
Bogdana Węgrzynka Prezesa Zarządu Cluster World
Klaster Zielonej Energii sEaNERGIA reprezentowany przez:
Elżbietę Syrdę Prezesa Zarządu Klastra sEaNERGIA
Sieć klastrów budowlanych PPTB reprezentowana przez:
Małgorzatę Walczak-Gomuła Prezesa PPTB
SYGNATARIUSZE POROZUMIENIA KSK
1. Bartłomiej Bodio, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej, Prezes Klastra Inteligentnych Systemów Transportowych
2. Dariusz Dziadzio, Poseł na Sejm RP, Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej
3. Artur Brambora, Poseł na Sejm RP, Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej
4. Kilion Munyama, Poseł na Sejm RP
5. Andrzej Siemaszko, Sekretarz Generalny Polskiego Instytutu Technologii, Inicjator Polskich Platform Technologicznych
6. Andrzej Malinowski, Prezydent Związku Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej
7. Zygmunt Krasiński, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programu Ramowego HORYZONT 2020
8. Renata Rycerz, Krajowy Punkt Kontaktowy Programu Ramowego HORYZONT 2020
9. Grzegorz Wacławik, Prezes Zarządu Komitetu Rozwoju Zagłębia
10. Wojciech Duda, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Komitetu Rozwoju Zagłębia
11. Sławomir Kciuk, Klaster Obronny
12. Bogusław Kędzierski, Klaster Obronny
13. Adam Chromiński, Klaster Obronny
14. Łukasz Kister, Klaster Obronny, Ekspert ds. służb, Collegium Civitas
15. Zbigniew Bochniarz, Aerospace Cluster, Profesor Uniwersytetu w Waszyngtonie
16. Rafał Ładziński, Klastry Lotnicze, Inicjatywa FLARIS
17. Jakub Karp,Polska Akademia Klasteringu
19. Damian Kopacz, Syrion, Klastry ICT
20. Zbigniew Petlic, Klastry ICT
21. Jerzy Lelito, Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw
22.Bogusław Czerwiński, Klaster ICT
23. Andrzej Spychalski, Koordynator Klastra Spożywczego Południowej Wielkopolski
24. Jacek Janiszewski, Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”
25. Jacek Drożdzal, Prezes ZarząduZachodniopomorskiego Klastra Chemicznego „Zielona Chemia”
26. Marzena Frankowska, Prezez Zarządu MP Polskie Klastry
27. Zygmunt Berdychowski, Prezes Zarządu Fundacja Instytut Studiów Wschodnich
28. Kazimierz Barczyk, Przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP
29.Barbara Biesiadecka-Nosal, Ekspert Funduszy UE,Małopolskie Regionalne Centrum Informacji Europejskiej
30. Jacek Pietruszka, Klastry Małopolskie, Prezes ProEko
31. Zbigniew Zabiegliński, Klaster Motoryzacyjny
32. Lester Surowiec, Klaster Budowlany, Prezes Polonijnego Zrzeszenia Kontraktorów (Budowniczych)
33. Anna Skarżyńska, Pełnomocnik Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw
34. Zbigniew Staszel, Klaster Budowlany, Prezes Projekt DOM
35. Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej
36. Rudolf Borusiewicz, Przewodniczący Związku Powiatów Polskich
37. Marek Litwin, Wiceprezes KlastraInteligentnych Systemów Transportowych
38. Mamadou M. Bah, Przewodniczący Rady Klastra „FOR AFRICA
39. Ajay Pal
40. Izabella Żyglicka, Prezes Zarządu Fundacja Rozwoju Eksportu Polska -Wschód, Klaster Eksportowy Polska -Wschód
41. Arkadiusz Żurek, Klaster Eksportowy Polska –Wschód
42. Jerzy Hanuś, Klaster Medyczny „Med Claster”
43. Tomasz Skoróbski, Stowarzyszenie Na Rzecz Klastra Targi i Turystyka Polski Wschodniej
44. Włodzimierz Brodiuk, Ostróda, Klastry Wschodnie
45. Robert Koćma, Klaster Sportowy, Dąbrowa Górnicza
|
Cluster World Congress
|
Światowy Kongres Klastrów to bezprecedensowe na skalę światową wydarzenie klastrów polskich i zagranicznych, w szczególności w odniesieniu do możliwości łączenia ich potencjału, w celu ułatwienia rozwoju gospodarki lokalnej, krajowej i globalnej.
Więcej
Dla Kogo?
Wydarzenie skierowane jest do klastrów, menedżerów, przedstawicieli biznesu, administracji lokalnej i centralnej oraz środowiska naukowego. W Kongresie udział wezmą przedstawiciele władz państwowych z poszczególnych krajów oraz najwybitniejsi eksperci w dziedzinie klasteringu.
O Kongresie
Światowy Kongres Klastrów to bezprecedensowe na skalę światową wydarzenie klastrów polskich i zagranicznych, w szczególności w odniesieniu do możliwości łączenia ich potencjału, w celu ułatwienia rozwoju gospodarki lokalnej, krajowej i globalnej.
Cel Kongresu?
Celem Kongresu jest stworzenie międzynarodowej płaszczyzny komunikacyjnej, umożliwiającej dialog między biznesem a nauką przy wsparciu samorządów, a także dostarczenie uczestnikom wiedzy technicznej i praktycznej na temat klastrów oraz promowanie ich idei.
|
System audio-video dla Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej
|
Projekt systemu audio-video zostanie wdrożony w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. System zapewnia audiowizualna łączność sal operacyjnych z salami pełniącymi funkcje dydaktyczne. Sala audytoryjna oraz dwie sale wykładowe zostaną wyposażone w sprzęt wideokonferencyjny. Sale operacyjne zostaną wyposażone w urządzenia niezbędne do przeprowadzenia wideokonferencji z dowolnym ośrodkiem medycznym w kraju i na świecie, a także pozwoli na połączenie z salami konferencyjnymi w szpitalu. Każda sala operacyjna będzie mogła połączyć sie z inną salą operacyjna oraz z dowolna z trzech sal konferencyjnych w sposób dwukierunkowy.
Więcej
Małe sale dydaktyczne będą posiadać możliwość podglądu obrazu, z BO w niskiej, jakości za pomocą strumieniowania w sieci LAN. Będzie także możliwość porozumiewania się głosowego z salą operacyjną dołączając do komputera mikrofon. Sygnał z kamer, mikrofonów i innych urządzeń rejestrujących na sali operacyjnej trafi do szafy rack’owej.
Dzięki sterowaniu systemu za pomocą sieci LAN operator ma możliwość wybrania źródła sygnału do połączeń wideokonferencyjnych. Wyposażenie stanowisk w małe panele dotykowe usprawnia możliwości realizacyjne połączeń. Do archiwizacji przewidziano specjalne stanowisko dla personelu medycznego umożliwiające m.in. archiwizacje przebiegu operacji.
Sygnały z urządzeń poprzez konwertery światłowodowe trafią do matryc DVI-D, które następnie wysterują konkretne wyjścia i przekażą sygnał do sal konferencyjnych lub za pomocą kodeka wideokonferencyjnego do innych placówek medycznych. Do sal konferencyjnych poprzez światłowód i panel LC sygnał zostanie rozprowadzony poprzez instalacje audiowizualną.
Konfiguracja systemu umożliwia transmisje sygnału 3D pochodzącą z chirurgicznego robota „Da Vinci”. Integracja obu systemów pozwoli transmitować obraz 3D pochodzący z kamery endoskopowej robota, widok z konsoli chirurga lub podgląd asysty. Obraz 3D robota poprzez system TVD będzie routowany do sal konferencyjnych, m.in. do sali audytoryjnej z rzutnikiem 3D. Dodatkowo system TVD będzie zapewniał dostęp do zdalnego monitoringu stanu pracy robota chirurgicznego da Vinci, umożliwiającego zdiagnozowanie potencjalnych błędów systemu w czasie rzeczywistym.
System zostanie wyposażony i zintegrowany z kodekiem wideokonferencyjnym Polycom. Umożliwi on komunikację z zewnętrznymi placówkami przy wykorzystaniu sieci WAN.
|
Podkarpacka turystyka najwyższej klasy
01.09.2013 - 31.07.2014
|
Cel: Podniesienie i dostosowanie kwalifikacji i umiejętności 120 dorosłych osób pracujących w administracji publicznej i podległych jej jednostkom organizacyjnym oraz Instytucjach Otoczenia Biznesu zamieszkujących w woj. podkarpackim do potrzeb regionalnej gospodarki.
Źródło finansowania: 8.1.1 Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Grupa docelowa: projekt skierowany jest do małych i mikro-przedsiębiorstw (w tym osób samozatrudnionych) z szeroko rozumianej branży turystycznej, działających na terenie województwa podkarpackiego (tzn. posiadających co najmniej jednostkę organizacyjną na terenie województwa)
Więcej
Rodzaj wsparcia:
Pracownicy przedsiębiorstw z branży turystycznej, którzy zostaną oddelegowani przez pracodawcę do udziału w Projekcie wezmą udział w bezpłatnym szkoleniu „Specjalista ds. profesjonalnej obsługi klienta” składającym się z następujących 5 modułów tematycznych:
1. „JĘZYK ANGIELSKI W OBSŁUDZE KLIENTA MIĘDZYNARODOWEGO” 108h (36 dni x 3h): Przygotowanie do posługiwania się językiem angielskim podczas obsługi klientów międzynarodowych z uwzględnieniem słownictwa związanego
z turystyką. Na zakończenie kursu przewidziany jest zewnętrzny egzamin certyfikujący.
2. „OBSŁUGA KLIENTA W TURYSTYCE” 16h (2 dni x 8h):
a) Zasady obsługi klienta (prawidłowa organizacja pracrecepcji/hotelu/ gospodarstwie agroturystycznym, prowadzenie dokumentacji, rozmowa telefoniczna);
b) Psychologiczne aspekty obsługi turystów (budowanie trwałych relacji z klientem, trudny klient, rozpoznawanie potrzeb klienta, poprawne komunikowanie się);
c) Sprzedaż (negocjacje, autoprezentacja, kształtowanie wizerunku, wystąpienia publiczne).
3. „RÓŻNICE MIĘDZYKULTUROWE I SAVOIR VIVRE” 8h (1 dzień x 8h): specyfika różnych kultur, komunikowanie w środowisku międzykulturowym, reguły obyczajowe w stosunkach międzynarodowych.
4. „REGULACJE PRAWNE OBSŁUGI KLIENTA W BRANŻY TURYSTYCZNEJ” 16h (2dni x 8h): regulacja ustawy o usługach turystycznych, prawa konsumenta, reklamacje, ochrona danych osobowych, ubezpieczenia, etyka zawodowa.
5. „MARKETING W TURYSTYCE” 8h (1 dzień 8h): istota rynku usług turystycznych, segmentacja rynku turystycznego, narzędzia marketingu – mix w turystyce, badania marketingowe, strategia marketingowa, działalność turystyczna,
e-marketing, tworzenie wizerunku.
Uczestnicy projektu na zakończenie języka angielskiego w obsłudze klienta międzynarodowego przystąpią do bezpłatnego zewnętrznego egzaminu certyfikującego. Moduły szkoleniowe realizowane będą w soboty od godziny 9:00 po 8h dziennie, zaś moduł 5 – j. angielski 3 razy w tygodniu od godziny 16:00 po 3h dziennie.
Zajęcia odbywać się będą w Rzeszowie, a przypadku zebrania się pełnej grupy uczestników (15 osób) również w innych miejscowościach na Podkarpaciu.
Planowane nabory: nabór na I edycję trwać będzie do 31.10.2013, na II edycję do 31.01.2014
osoba do kontaktu:
Marek Duda
Dyrektor Centrum Organizacyjno-Szkoleniowego i Współpracy Międzynarodowej
Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów
tel. (0-17) 86 76 215
fax (0-17) 852 06 11
e-mail: mduda@rarr.rzeszow.pl
www.rarr.rzeszow.pl
|
Aktywność – Akceptacja – Samorealizacja
01.12.2012 - 31.10.2014
|
Cel: Zwiększenie kompetencji i szans na rynku pracy 108 niepełnosprawnych osób
Źródło finansowania: Poddziałanie 6.1.1. Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Grupa docelowa: osoby niepełnosprawne zamieszkujące powiaty wchodzące w skład Rzeszowskiego Obszaru Metropolitalnego
Więcej
Rodzaj wsparcia:
Aktywizacja zawodowa – edukacja w zakresie wiedzy i umiejętności poruszania się po rynku pracy,
Doradztwo zawodowe – zidentyfikowanie potrzeb, predyspozycji i możliwości wykonywania zawodu przez daną osobę, tak aby umożliwić wybór lub zmianę zawodu,
Szkolenia wg potrzeb – wybrane na podstawie doradztwa zawodowego –
np. operator wózków widłowych, księgowość, opiekun osób starszych
6 – miesięczne płatne staże
Planowane nabory: III edycja: XI 2013
osoba do kontaktu:
Marek Duda
Dyrektor Centrum Organizacyjno-Szkoleniowego i Współpracy Międzynarodowej
Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów
tel. (0-17) 86 76 215
fax (0-17) 852 06 11
e-mail: mduda@rarr.rzeszow.pl
www.rarr.rzeszow.pl
|
Przyszłość w wymiarze nowych technologii
01.08.2013 - 28.02.2015
|
Cel: Zwiększenie kompetencji 120 bezrobotnych osób do 25 roku życia z zakresu IT
Źródło finansowania: Poddziałanie 6.1.1. Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Grupa docelowa: osoby niepracujące do 24 roku życia z obszaru województwa podkarpackiego
Więcej
Rodzaj wsparcia:
Aktywizacja zawodowa – edukacja w zakresie wiedzy i umiejętności poruszania się po rynku pracy,
200 h specjalistyczne kursy IT:
– Grafika komputerowa – Projektowanie graficzne i odwzorowanie przestrzeni trójwymiarowej 50h; Podstawowe modelowanie, animacja, usytuowanie systemów komputerowych 50h; Metody przetwarzania obrazów cyfrowych 25h; Szkolenia sieciowe 25h; Grafika 2D i 3D 40h; Pracownia projektowa 20h; Metody przetwarzania obrazów cyfrowych 20h; Projektowanie i publikacja Internetu 25 h;
– Administrowanie siecią – programowanie w języku C/C++ 25h; Technologie obiektowe i kompotentowe 50h; Konstruowanie baz danych 30h; Inżynieria oprogramowania 20h; Zintegrowane systemy projektowania: język XML 25h; Zaawansowane technologie baz danych 25h; Aplikacje Internetowe 25h;
– Programowanie – Wprowadzenie do technologii obiektowych 25h; Programowanie www w języku java 25h; Bazy danych w aplikacjach webowych 25h; Internetowe serwisy multimedialne 25h; Technologia XML 25h; Aplikacje internetowe w środowisku NET 25h; Bezpieczeństwo sieci i aplikacji webowych 25h; Serwery i serwisy Internetowe 25h;
Doradztwo zawodowe – zidentyfikowanie potrzeb, predyspozycji i możliwości wykonywania zawodu przez daną osobę, tak aby umożliwić wybór lub zmianę zawodu;
6 – miesięczne płatne staże.
Planowane nabory: I edycja: IX 2013; II edycja V-VII 2014
osoba do kontaktu:
Marek Duda
Dyrektor Centrum Organizacyjno-Szkoleniowego i Współpracy Międzynarodowej
Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów
tel. (0-17) 86 76 215
fax (0-17) 852 06 11
e-mail: mduda@rarr.rzeszow.pl
www.rarr.rzeszow.pl
|
SNIFFER DOG – Animator innowacji
01.10.2012 - 30.06.2014
|
Cel: Podniesienie kompetencji kadry naukowej z zakresu zarządzania badaniami naukowymi
Źródło finansowania: Działanie 4.2. Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Grupa docelowa: pracownicy naukowi uczelni wyższych z całej Polski
Więcej
Rodzaj wsparcia:
szkolenia z zakresu współpracy nauka – biznes:
Moduł NR 1 „Kompetencje menadżerskie” – komunikacja werbalna/niewerbalna w kontekście współpracy naukowców z przedsiębiorcami, Techniki i narzędzia komunikacyjne niezbędne do skutecznego porozumiewania się, Współpraca w zespole, Techniki motywacyjne, Negocjacje, Rozwiązywanie konfliktów, Przywództwo, Różnice międzykulturowe.
Moduł NR 2 „Zarządzanie projektami innowacyjno-badawczymi” – Zasady zarządzania projektami innowacyjno-badawczymi, techniki i metody zarządzania, narzędzia planowania i zarządzania, planowanie biznesowe przedsięwzięcia innowacyjnego-zasady, kreatywność w zarządzaniu projektami badawczymi.
Moduł NR 3 „Finanse dla innowacji” – Pomoc dla inwestycji przedsiębiorstw w ramach publicznych środków krajowych-struktura i obszary wsparcia w ramach systemu wdrażania publicznych środków krajowych, funduszy strukturalnych i programów Komisji Europejskiej, 7PR, CIP, Venture capital i private equity. Fundusze typu seed-capital, aniołowie biznesu, pozyskiwanie środków z rynku kapitałowego.
Moduł NR 4 „Komercjalizacja badań, marketing usług badawczych” – współpraca przedsiębiorstw z sektorem badawczo-rozwojowym – Mechanizmy współpracy, przykłady dobrych praktyk, przegląd doświadczeń światowych, uwarunkowania prawne transferu technologii, pomoc publiczna, wycena własności intelektualnej i koszty wdrożenia innowacji, marketing usług badawczych, Wyszukiwanie informacji o innowacjach i ocena ich potencjału komercyjnego, Tworzenie innowacyjnych klastrów, spin off, spin out i innych podmiotów transferu technologii, Aspekty podatkowe związane z innowacjami, Ubezpieczenia w innowacyjnej działalności gospodarczej.
Moduł NR 5 „Zarządzanie i ochrona własności intelektualnej” – Funkcje prawa własności intelektualnej, Formy ochrony wynikające z prawa autorskiego i praw pokrewnych i własności przemysłowej, Ochrona baz danych, Oznaczenia geograficzne, Systemy ochrony (krajowe, regionalne, międzynarodowe), Rola rzecznika patentowego, Strategia ochrony własności, zasady zarządzania własnością intelektualną.
Planowane nabory: nabór ciągły w całej Polsce
osoba do kontaktu:
Marek Duda
Dyrektor Centrum Organizacyjno-Szkoleniowego i Współpracy Międzynarodowej
Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów
tel. (0-17) 86 76 215
fax (0-17) 852 06 11
e-mail: mduda@rarr.rzeszow.pl
www.rarr.rzeszow.pl
|
Nauka i doświadczenie dla biznesu
01.03.2012 - 31.08.2013
|
Cel: Poprawa warunków rozwoju biznesu i kooperacji przedsiębiorców z sektora MSP
z Podregionu krośnieńsko-przemyskiego w Polsce, obwodu lwowskiego na Ukrainie oraz obwodu grodzieńskiego na Białorusi
Źródło finansowania: Program Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013
Grupa docelowa: Przedsiębiorcy oraz Instytucje Otoczenia Biznesu z Podregionu krośnieńsko-przemyskiego w Polsce, obwodu lwowskiego na Ukrainie oraz obwodu grodzieńskiego na Białorusi
Więcej
Rodzaj wsparcia:
• Seminaria i konferencje z zakresu handlu i współpracy transgranicznej
• Wizyty studyjne
• Analiza potencjału przedsiębiorczości w 3 regionach – badania oraz raport
• Praktyczny przewodnik rozwoju przedsiębiorczości transgranicznej
• Czterojęzyczny portal – transgraniczna baza współpracy przedsiębiorców zawierająca katalog ofert handlowych
• Organizację giełd współpracy przedsiębiorców z obszaru 3 regionów
Planowane nabory: nabór na seminaria ciągły w trakcie trwania projektu. Szczegółowa tematyka uzgodniona z przedsiębiorstwami biorącymi udział w seminariach.
osoba do kontaktu:
Marek Duda
Dyrektor Centrum Organizacyjno-Szkoleniowego i Współpracy Międzynarodowej
Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów
tel. (0-17) 86 76 215
fax (0-17) 852 06 11
e-mail: mduda@rarr.rzeszow.pl
www.rarr.rzeszow.pl
|
Transfer Wiedzy – Nauka idzie w praktykę
01.09.2013 - 30.04.2015
|
Cel: Podniesienie zdolności transferu wiedzy z nauki do przedsiębiorstw
Źródło finansowania: Poddziałanie 8.2.1. Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Grupa docelowa: Pracownicy naukowi jednostek naukowych, pracownicy naukowi i naukowo-dydaktyczni uczelni oraz doktoranci z obszaru województwa podkarpackiego (pracują lub zamieszkują na obszarze województwa podkarpackiego w rozumieniu Kodeksu Cywilnego), których profil działalności naukowej jest zbieżny z branżami/dziedzinami uznanymi w RSI za kluczowe dla Podkarpacia(Budownictwo, infrastruktura. Środowiska, energetyka; Technologie Informatyczne; Przemysł chemiczny, farmaceutyczny biotechnologia, produkty rolnicze i przetwórstwo; Przemysł lotniczy i maszynowy, Turystyka, rekreacja, rehabilitacja, zdrowie)
Więcej
Rodzaj wsparcia:
– Szkolenia (3edycje x5gr/branż x52h)-zorganizowanych zostanie 15- 8 osobowych grup szkoleniowych (120 os.) zgodnych z kluczowymi branżami dla Podkarpacia wg RSI 2005-2013:
-Budownictwo oraz infrastruktura ochrony środowiska i energetyki;
-Technologie Informatyczne;
-Przemysł chemiczny, farmaceutyczny, biotechnologia, produkcja rolnicza i przetwórstwo;
-Przem. lotniczy i maszyn.;
-Turystyka, rekreacja, rehabilitacja, zdrowie.
Szczegółowy program powstanie we współpracy naukowców z przedsiębiorstwami z danej branży. Szkolenia wyposażą Uczestników Projektu w wiedzę pozwalającą na regularną współpracę nauki i biznesu. Program realizowany w rzeczywistych warunkach środowiska pracy będzie dostosowany do danej dziedziny/branży i obejmować będzie m.in. praktyczne zastosowanie wiedzy naukowej w przedsiębiorstwach, aktualne technologie, komunikacja werbalna/niewerbalna w kontekście współpracy nauki z przedsiębiorstwami, zasady zarządzania projektami innowacyjnymi, planowanie biznesowe projektu innowacyjnego, komercjalizacja badań i transfer technologii, własność intelektualna w praktyce, wycena innowacji.
– 3 miesięczne płatne STAŻE (40 godzin miesięcznie) dla pracowników naukowych w przedsiębiorstwach
Planowane nabory: III edycje w trakcie trwania projektu
osoba do kontaktu:
Marek Duda
Dyrektor Centrum Organizacyjno-Szkoleniowego i Współpracy Międzynarodowej
Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów
tel. (0-17) 86 76 215
fax (0-17) 852 06 11
e-mail: mduda@rarr.rzeszow.pl
www.rarr.rzeszow.pl
|
„Nowoczesne Technologie Wytwarzania”
01.08.2013 - 30.06.2015
|
Cel projektu: Zwiększenie potencjału innowacyjnego firm branży lotniczej z województwa podkarpackiego poprzez objęcie minimum 20 przedsiębiorstw i ich 532 pracowników wsparciem szkoleniowym z zakresu technik CAD/CAM/CAE/CNC/MT związanym z realizowanymi procesami rozwojowymi ukierunkowanymi na wdrożenie przedsięwzięć innowacyjnych
Grupa docelowa: przedsiębiorcy i delegowani przez nich pracownicy firm z branży lotniczej, mających jednostkę organizacyjną w województwie podkarpackim
Źródło finansowania: Poddziałanie 8.2.1 Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Więcej
Rodzaj wsparcia w projekcie – bezpłatne dla przedsiębiorców (pomoc de minimis):
Szkolenia CAD/CAM/CAE,
Szkolenia CNC,
Szkolenia Metrologia techniczna.
Planowane nabory: nabór ciągły na terenie całego województwa podkarpackiego
osoba do kontaktu:
Marek Duda
Dyrektor Centrum Organizacyjno-Szkoleniowego i Współpracy Międzynarodowej
Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów
tel. (0-17) 86 76 215
fax (0-17) 852 06 11
e-mail: mduda@rarr.rzeszow.pl
www.rarr.rzeszow.pl
|
„Droga do pracy!”
01.01.2014 - 31.05.2015
|
Cel: Zwiększenie aktywności zawodowej i szans na rynku pracy uczestników projektu
Źródło finansowania: Poddziałanie 6.1.1. Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Grupa docelowa: osoby pozostające bez zatrudnienia (w rozumieniu KC zamieszkujące woj. podkarpackie, gm. Lubaczów, gm. Strzyżów, gm. Kolbuszowa, m. Rzeszów), w tym zarejestrowane w PUP jako os. bezrob. w wieku do 30 roku życia.
Więcej
Rodzaj wsparcia:
Aktywizacja zawodowa – edukacja w zakresie wiedzy i umiejętności poruszania się po rynku pracy,
Doradztwo zawodowe – zidentyfikowanie potrzeb, predyspozycji i możliwości wykonywania zawodu przez daną osobę, tak aby umożliwić wybór lub zmianę zawodu,
Szkolenia wg potrzeb – wybrane na podstawie doradztwa zawodowego –
np. operator wózków widłowych, księgowość, opiekun osób starszych
6 – miesięczne płatne staże
Planowane nabory: I edycja: I 2014; II edycja: IX 2014
osoba do kontaktu:
Marek Duda
Dyrektor Centrum Organizacyjno-Szkoleniowego i Współpracy Międzynarodowej
Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów
tel. (0-17) 86 76 215
fax (0-17) 852 06 11
e-mail: mduda@rarr.rzeszow.pl
www.rarr.rzeszow.pl
|
Polski Innowacyjny Klaster Medyczny ♠PIKMED
Od 10.2013
|
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Innowacyjnych Przedsiębiorców powołało do działania Polski Innowacyjny Klaster Medyczny ♠ PIKMED.
♠ PIKMED jest to ponadregionalna struktura organizacyjna mająca charakter powiązania kooperacyjnego i działająca w branży ochrony zdrowia. Klaster ten stanowi formę nowoczesnego katalizatora stymulującego współpracę pomiędzy sferami biznesu, nauki, administracji rządowej i samorządowej oraz ważny czynnik decydujący o wzroście innowacyjności przedsiębiorstw i regionów.
Więcej
Celem podstawowym Klastra ♠ PIKMED będzie pomoc w realizacji wszelkich inicjatyw rozwojowych oraz w celu pokrycia kosztów tych przedsięwzięć – pozyskiwanie środków finansowych, w tym funduszy unijnych, dla podmiotów medycznych i firm obsługujących branże we wspólnych obszarach. Polem działań będą projekty inwestycyjne, badania naukowe i działania związane z rozwojem nowoczesnych praktyk, procedur i standardów oraz technik, technologii i innowacji medycznych w obszarze ochrony zdrowia, dedykowanych pacjentom na terenie Polski i Unii Europejskiej. Skutkować ma to rozwojem, podniesieniem jakości polskiej ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwem pacjentów, jak również podejmowaniem związanych z tym działań prewencyjnych.
Misja Polskiego Innowacyjnego Klastra Medycznego ♠ PIKMED brzmi – „Dobro i zdrowie Pacjenta, które jest dla nas priorytetem wraz z poszanowaniem interesów wszystkich Obywateli oraz Państwa”.
|
International youth forum „Baltartek 2013”
7.08.2013 - 15.08.2013
Kaliningradregion (Russia) |
The following key areas have been integrated into the forum program:
- Environmental friendliness and ecological thinking;
- Project management in commercial and non profit spheres, basics of time management, principles of effective meeting, modern technologies of presentations, team leadership, personal funds and fundraising, effective communication, information processing;
- Healthy lifestyle(affiliated with the federal youth project “Run after me!”)
Więcej
“Baltartek 2013” invites 1500 participants to take part in a shift comprised of 9 concurrent tracks:
Thetarget audience of the session «Your business»is: participants of «Zvorikinsky project», young professionals, leaders, scholars, project teams in priority fields, such as information technologies and telecommunication, robototronics, automobile industry and tourism.
The content of the track/session includes: innovations, professional career, leadership, and professional self-determination.
The target audience of the session “You are an entrepreneur”is: young entrepreneurs and business project teams, participants of the federal project “You are an entrepreneur”.
The content of the track/session includes: youth entrepreneurship, entrepreneurial thinking, competences, and tools.
The target audience of the session «International» is: participants ofinternational youth projects andyouth representationfrom international organizations (such as G8, for example), international youth, Russian young people from abroad.
The content of thetrack/session: international youth collaboration, dialogue of cultures, Russian and international youth initiatives, mobility in education, international youth projects of the Baltic Sea countries.
The target audience of the track/session «Art Space» is: young artists, musicians, producers, dancers, theater groups, disigners, KVN teams, urban culture representatives, organizers of creative art events.
The content of the track/session includes: visual art, music, movie, modern literature, choreography, KVN, urban culture, fashion and style, creative industries.
The target audience of the track/session «Environment of the Future»: is young architects, industry designers, environment designers,young scholars and professionals, project teamsworking on the concept of sustainable developement, innovative managers.
The content of the track/session includes: urban studies/planning, comfortable urban environment, cluster development, branding of territories, design thinking, ecological thinking, energy saving, energy efficiency, “green” programs of the Baltic Sea, including cultural, technological and legal initiatives.
The target audience of the track/session «Kindness»is: volunteers, representatives from the institutionsin need ofvoluntee service, participantsof federal projects «Technology of kindness», «Team 2018»andyoung people with proactive attitude
The content of the track/session are: leadersip in volunteering,technologies in volunteering, prophylaxis of antisocial issues, propaganda of healthylifestyle, volunteering in sport, management ofsocial projects
The target audience of the track/session «Mediastreem» is: Young journalists, PR specialists, press service specialists, bloggers, copywriters, media managers, young people interested in media relations, political analysts, sociologists.
The content of the track/session includes: TV and radio journalism, internet and mass media, blogs and social media, cross media, media management, PR technologies, legal and ethical regulation in information media.
The target audience of the track/session “Mentor of the Future” is: leaders and specialists at youth policy departments of the institutions on the regional and municipal levels, professionals in high schools and higher education, as well as in other institutions.
The content of the track/session includes: federalyouth projects,educational technologies,youth team projects,project management, modern information technologies astools to increasework efficiency.
The target audience of the thematic track/session «Proactive Attitude»is: young public servants, leaders of students’ self-government, non government organizations, social project managers,and young politicians.
The content of the track/session includes: political processes and relations, election system, state and municipal administration, students’ self – administration, management in non-governmental organizations, leadership.
|
Samorządowe Spółdzielnie Socjalne – miejscem pracy dla długotrwale bezrobotnych
do 31.10.2014
Rzeszów |
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt „Samorządowe Spółdzielnie Socjalne – miejscem pracy dla długotrwale bezrobotnych” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Działanie 7.2 „Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej”, Poddziałanie 7.2.2 „Wsparcie ekonomii społecznej” Spółdzielnia socjalna jest specyficzną formą przedsiębiorstwa społecznego. Pracę w niej mogą znaleźć osoby, które mają trudności w znalezieniu pracy: długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne lub np. wychodzące z zakładów karnych. Praca w spółdzielniach socjalnych daje im szansę na aktywizację społeczną i zawodową, integrację, podniesienie swoich kwalifikacji.
Więcej
Zgodnie z art. 4 i art. 5a ustawy istnieje możliwość założenia spółdzielni socjalnej przez osoby prawne np. wspólnie przez 2 Jednostki Samorządu Terytorialnego. JST zakładając spółdzielnię nie tylko przyczynią się do stworzenia miejsc pracy osobom w szczególnie trudnej sytuacji ale będą również w stanie efektywnie realizować zadania własne gminy zlecając je spółdzielni socjalnej.
Celem głównym projektu jest stworzenie sprzyjających warunków dla zatrudnienia 30 osób długotrwale bezrobotnych w sektorze ekonomii społecznej poprzez utworzenie min. 6 samorządowych spółdzielni socjalnych do 31.10.2014 r.
|
Capacity Development For Cluster Managers
02.12.2011 - 31.12. 2013
|
Wzrastające znaczenie klastrów oraz ich rola w rozwoju przemysłu, a w szczególności w zwiększaniu konkurencyjności MŚP została ujęta w Strategii Europa w 2020. Takie podejście wskazuje na to, iż dzisiaj klastry nie tylko stanowią integralną część polityki rozwoju ekonomicznego regionów, ale także przyczyniają się do poprawy konkurencyjności gospodarek Europy w skali globalnej. Jednakże dla dalszego rozwoju klastrów niezbędne staje się rozwijanie współpracy pomiędzy nimi na szczeblu ponadnarodowym. Niezwykle istotna jest również kwestia poprawy jakości w zarządzaniu klastrami.
Więcej
Założeniem projektu „Podnoszenie Kwalifikacji Menedżerów Klastrów” jest dostarczenie niezbędnej infrastruktury w celu poprawy zarządzania organizacjami klastrowymi. Projekt proponuje działania zwiększające efektywność w kierowaniu klastrami, a beneficjentami projektu są kraje będące partnerami projektu: Polska, Turcja oraz Islandia. Liderem projektu jest tureckie Stowarzyszenie Eksporterów Regionu Morza Egejskiego, a instytucjami partnerskimi – Islandzkie Centrum Badań Rannis oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Projekt należy do jednej z 4 inicjatyw w Europie, finansowanych przez CIP pn. Strand 2 „Promocja poprawy jakości w zarządzaniu klastrami w Unii Europejskiej”.
W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące zadania:
- Analiza Benchmarkingowa – przeanalizowana zostanie struktura oraz procesy rozwoju klastrów , jak również ich produkty oraz usługi. Podczas badania zostaną porównane najlepsze praktyki wśród działających klastrów. Wnioski wynikające z ww. analizy będą stanowić podstawę dla poprawy funkcjonowania klastrów w Europie.
- Znak jakości klastrów – jest jednym z najważniejszych produktów benchmarkingu klastrów. “Brązowa odznaka doskonalenia jakości” będzie kluczem do zwiększenia rozpoznawalności klastrów na rynkach zagranicznych, poprawy ich konkurencyjności oraz podniesienia jakości w zarządzaniu nimi,
- Trening dla Managerów Klastrów Europejskich – został rozwinięty w ramach Międzynarodowej Inicjatywy Doskonalenia Klastrów; zostanie przetransferowany do państw biorących udział w projekcie i zaadaptowany do indywidualnych potrzeb każdego kraju. Efektywność inicjatywy będzie zwiększana poprzez utworzoną w ramach projektu platformę e-lerningową,
- Oferta współpracy międzynarodowej dla klastrów jest promowana poprzez realizację wizyt studyjnych w tych krajach europejskich, w których klastry funkcjonują na najwyższym światowym poziomie, reprezentują najwyższy poziom innowacyjności i najwyższą jakość w zarządzaniu.
|
I Kongres Klastrów Polskich w Sejmie RP
03.06.2013
Warszawa |
Projekt I Kongres Klastrów Polskich w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej był wydarzeniem przełomowym i do tej pory najważniejszym dla struktur klastrowych i polskiej polityki klastrowej. Omówiono na nim najważniejsze zagadnienia związane z klastrami.
Koordynatorem Głównym I Kongresu Klastrów Polskich był Bogdan Węgrzynek, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw. Organizatorami Kongresu byli: Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej, Związek Pracodawców Klastry Polskie, Klaster Instytucji Otoczenia Biznesu, a partnerem organizacyjnym Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw.
Więcej
Podczas I Kongresu Klastrów Polskich Sala Kolumnowa Sejmu RP zgromadziła blisko 400 osób. Uczestniczyli w nim najważniejsi przedstawiciele administracji publicznej, ministrowie o kluczowym znaczeniu dla klastrów, szefowie najważniejszych instytucji, którzy dyskutowali z przedstawicielami Związku Pracodawców Klastry Polskie, członkami wielu klastrów z całej Polski, przedsiębiorcami, przedstawicielami administracji samorządowej i osobami ze świata nauki o przyszłości klastrów.
Projekt I Kongres Klastrów Polskich w Sejmie RP przyniósł realizację następujących celów:
- dyskusja nad nową perspektywą finansową Unii Europejskiej na lata 2014-2020 oraz problematyką i zasadami finansowania klastrów,
- przedstawienie pomysłów zagospodarowania środków finansowych, tak aby tempo rozwoju zrzeszonych w klastrach firm było jeszcze większe,
- dyskusja z decydentami o trudnościach jakie napotykają Klastry Polskie,
- przedstawienie propozycji wprowadzenia zmian, które gwarantowałyby przedsiębiorcom możliwość rozwoju i pracy nad wprowadzaniem innowacyjnych technologii, produktów i usług,
- uświadomienie decydentom istniejących barier finansowych i biurokratycznych z jakimi borykają się inicjatywy klastrowe,
- przedstawienie argumentów przemawiających za wsparciem finansowym ze środków unijnych dla oddolnych inicjatyw społeczno-gospodarczych, które dzięki niewielkiemu wsparciu już w początkowej fazie istnienia mogą w przyszłości mieć bardzo silne przełożenie na konkurencyjność regionalną gospodarki,
- dyskusja nad sposobem wyboru klastrów kluczowych oraz wyboru specjalizacji klastrów regionalnych,
- przedstawienie sposobów i ważność certyfikacji klastrów w Polsce i w Unii Europejskiej oraz wyników benchmarkingu klastrów,
- promowanie idei współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, pokazanie na przykładach korzyści jakie płyną z klastrów,
- wymiana doświadczeń w zakresie tego, co można jeszcze zrobić lub zmienić, aby za pomocą klastrów wpłynąć na rozwój polskiej gospodarki,
- dyskusja nad problemami związanymi z utrzymaniem struktury gospodarki europejskiej opartej na przedsiębiorstwach jako gwarantach zamożności społeczeństwa w dobie zmian globalizacyjnych,
- poruszenie wielu innych tematów związanych z klastrami, takich jak: klastry w Polsce na tle krajów wysoko rozwiniętych, polskie prawo dla klastrów, samorządy a klastry w Polsce, klastry jako podstawowy element rozwoju nowoczesnej gospodarki, rola państwa w kształtowaniu organizacji klastrów, Komisja Monitoringu Inicjatyw Klastrowych.
Komentarze po Kongresie:
- Grażyna Hencelewska, Wiceminister Gospodarki – „Była to wspaniała, merytoryczna konferencja na wysokim poziomie. Klastry idą w dobrym kierunku. Dzięki Kongresowi widzimy jakie kroki trzeba podjąć, aby umożliwić większe wsparcie dla polityki klastrowej.”
- Iwona Wendel, Wiceminister Rozwoju Regionalnego – „Przygotowując koncepcję systemu wsparcia przedsiębiorstw na lata 2014-2020 proponowanych jest szereg działań wspierających klastry. Zagadnienia omówione na Kongresie posłużą właściwemu zaprogramowaniu instrumentów wspierających przedsiębiorców funkcjonujących w tych strukturach.”
- Bożena Lubińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – „Konferencja w Sejmie była znakomicie zorganizowana, uczestnicy przeprowadzili merytoryczne dyskusje, które przyniosły wiele cennych propozycji i treściwych uwag. Bardzo cieszy to, że odbył się Kongres, który pozwolił nam wysłuchać zdania właśnie tych, do których środki finansowe z programów unijnych będą kierowane.”
Honorowym Patronatem wydarzenie objęli m.in. Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka.
Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej.
|
Spotkanie w Ostródzie
06.07.2013 - 08.07.2013
Ostróda |
Projekt odbył się w hotelu Willa Port w Ostródzie. Miał na celu zintegrowanie i aktywizację zespołu OKIP, aby w przyszłości współpraca między nimi odbywała się płynnie i profesjonalnie.
Spotkanie obejmowało kilka kluczowych przedsięwzięć:
- omówienie i przypisanie podstawowych zadań członkom zespołu,
- zaproponowanie przyszłych projektów OKIP, poprzez burzę mózgów i maksymalne wykorzystanie potencjału intelektualnego obecnych na spotkaniu członków zespołu,
- spotkania z przyszłymi członkami OKIP i dopracowanie szczegółów współpracy,
- spotkanie w siedzibie OKIP, Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie, ze starostą ostródzkim i przedstawicielami samorządu terytorialnego, reprezentantami Klastra Mazurskie Okna, członkami organizacji non- profit, przedstawicielami firm i przedsiębiorstw.
Więcej
Elementarne cele spotkania to:
- przedstawienie swoich możliwości i planów współpracy,
- przedstawienie zespołu OKIP,
- poszukiwanie wspólnej linii współpracy między instytucjami otoczenia biznesu zlokalizowanych na obszarze powiatu ostródzkiego, członkami OKIP i Klastrem Mazurskie Okna,
- omówienie nowej perspektywy finansowania z UE na lata 2014-2020,
- podzielenie się doświadczeniami osób zajmujących się na co dzień pozyskiwaniem funduszy z UE, m.in. przez Prezes Stowarzyszenia MMS Moje Marzenia Spełniają Się i reprezentantów Starostwa Powiatowego w Ostródzie.
Trzydniowe spotkania w Ostródzie zakończyły się uroczystą kolacją w Hotelu Willa Port, na której obecni byli: starosta ostródzki Włodzimierz Brodiuk oraz członkowie OKIP.
Projekt był finansowany ze środków UE, poprzez OKIP Stowarzyszenie MMS oraz dzięki pomocy i wsparciu Menu Group.
|
I Regaty Klastrów Polskich – Sopot Cluster CUP 2013
09.08.2013 - 11.08.2013
Sopot |
Projekt Sopot Cluster CUP obejmuje I Regaty Klastrów Polskich i warsztat „Klastry – nowe kierunki rozwoju”.
Przedsięwzięcie składające się z części edukacyjnej oraz sportowo-rekreacyjnej ma na celu:
- promocję idei klasteringu i korzyści wynikających z uczestniczenia w strukturze klastra,
- zintegrowanie polskich klastrów,
- nawiązanie nowych kontaktów biznesowych,
- przedstawienie przez klastry oferty współpracy i zapoznanie się z ofertami innych uczestników,
- identyfikację partnerów do współpracy i wspólnych projektów międzyklastrowych,
- poczęcie kroków do nawiązania międzyregionalnej współpracy,
- poszerzenie wiedzy z dziedziny kasteringu,
- intensyfikację międzynarodowej współpracy,
- wymianę pomysłów,
- dyskusję nad nowymi kryteriami wyboru kluczowych klastrów na poziomie regionalnym,
- wymianę doświadczeń pomiędzy polskimi inicjatywami klastrowymi działającymi w różnych branżach i regionach.
Więcej
Podczas sportowych zmagań w ramach I Regat Klastrów Polskich rozgrywanych w cyklu dwudniowym – 10 i 11 sierpnia 2013 r. przewiduje się przeprowadzenie 5 wyścigów. Załogi biorące udział w regatach to członkowie klastrów z całej Polski. Do dyspozycji zawodników będą łódki klasy Delphia 28 (5 os.) i Skippi (3 os.). Regaty pod hasłem „Złap wiatr i wyluzuj” zostaną przeprowadzone na akwenie Zatoki Gdańskiej po trasie Molo Orłowo – Molo Sopot – Molo Brzeżno.
Część edukacyjna Sopot Cluster Cup to warsztat „Klastry – nowe kierunki rozwoju” w dniu 9 sierpnia 2013 r. Poprowadzi go wibitny międzynarodowy ekspert w dziedzinie klasteringu ze Szwedzkiej Agencji Rządowej ds. Systemów Innowacji, mający doświadczenie w prowadzeniu projektów międzybranżowych. Wydarzeniu towarzyszyć będzie spotkanie brokerskie „Klaster 2 Klaster”. Integralną częścią warsztatu będzie Konwencja Liderów, którą poprowadzą specjaliści doświadczeni w obszarze innowacyjności i klastrów. Dodatkową atrakcją pierwszego dnia będzie zwiedzanie Stadionu PGE Arena Gdańsk.
Organizatorami I Regat Klastrów Polskich – Cluster CUP są: Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot, Fundacja Sopot Na Zdrowie, Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, Agencja Promotorska Menu Group, Związek Pracodawców Klastry Polskie, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Akademia Marynarki Wojennej, INNOpomorze, Klastry Pomorskie i Pomorska Grupa Kompetencji Klastrowych.
|
Konferencja „Polska polityka klastrowa – szanse i zagrożenia”
16.04.2013
Ostróda |
Ogólnopolska Konferencja „Polska polityka klastrowa – szanse i zagrożenia” odbyła się w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie, siedzibie Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i Związku Pracodawców Klastry Polskie.
Konferencja została zorganizowana przez Klaster Mazurskie Okna, Powiat Ostródzki, Związek Pracodawców Klastry Polskie, Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, Fundację „Wspieranie i Promocja Przedsiębiorczości na Warmii i Mazurach”, Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe „Plastimet” Sp. z o.o., Menu Group Bogdan Węgrzynek i Condohotels Management Sp. z o.o.
Więcej
Udział w konferencji wzięli przedstawicieli polskich klastrów, przedsiębiorcy zrzeszeni w różnego typu powiązaniach kooperacyjnych, przedstawiciele władz regionalnych i samorządowych, przedstawiciele PARP, Zespołu ds. Polityki Klastrowej, naukowcy, dziennikarze oraz delegaci z Węgier, Rosji, Ukrainy i Białorusi.
Zrealizowane zostały następujące cele:
- poszerzenie wiedzy z zakresu przyszłej polityki klastrowej w Polsce,
- wymiana poglądów na temat polityki klastrowej oraz kształtowanie jej przyszłych założeń,
- wymiana doświadczeń z zakresu klasteringu, omówienie przez prezesów klastrów korzyści jakie osiągnęły ich struktury,
- prezentacja wyników projektu „Polskie Klastry i Polityka Klastrowa”,
- przeprowadzenie debaty na temat szans i zagrożeń w polskiej polityce klastrowej,
- nawiązanie nowych kontaktów biznesowych,
- promocja klastrów i zrzeszonych w nich przedsiębiorstw.
Podczas wystąpienia Bogdana Węgrzynka, Prezesa OKIP, ponad 20 przedstawicieli różnych klastrów podpisało list intencyjny dotyczący partnerstwa i współpracy na rzecz klastrów w Polsce, jak również rozwoju Powiatu Ostródzkiego.
Finałem konferencji była uroczysta gala w Hotelu Willa Port, rozpoczęta koncertem Katarzyny Stasiak, znanej jako Stashka.
Patronat nad konferencją objął Sejm RP, Ministerstwo Gospodarki, PARP, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Starosta Ostródzki Włodzimierz Brodiuk.
|
Fotowoltaika
|
Projekt fotowoltaiki, którym zajmuje się OKIP ma na celu:
- upowszechnienie idei przetwarzania światła słonecznego bezpośrednio na energię,
- promowanie wykorzystania źródeł energii odnawialnych w życiu zarówno dużych organizacji (potrzebujących ogromnych ilości energii) jak i małych gospodarstw domowych,
- rozwój technologii fotowoltaicznych i wdrażanie ich w codzienność,
- zagospodarowanie przestrzeni nasłonecznionych pod zabudowę ogniw i paneli fotowoltaicznych – co za tym idzie ograniczenie kosztów przeznaczanych na energię,
- polepszenie świadomości społeczności na temat odnawialnych źródeł energii i przyczynianie się przez jej wykorzystanie do polepszenia warunków ekologicznych otoczenia w których żyjemy,
Więcej
|
„Tak dla Transplantacji”
|
Głównym zadaniem projektu „Tak dla Transplantacji” jest popularyzacja idei transplantacji ratującej życie, pomoc osobom niepełnosprawnym oraz wsparcie budowy modułu C Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w której mieścić się będzie Centrum Leczenia Mukowiscydozy i Przeszczepu Płuc.
Więcej
Tak dla Transplantacji, to hasło które zjednoczyło osoby po przeszczepie, stowarzyszenia, ludzi o wielkich sercach, osoby wrażliwe na ból i cierpienie. Sami walcząc ze swoimi słabościami potrafią podzielić się radością „drugiego życia” jaką czerpią z pracy zawodowej, aktywności fizycznej, uczestnicząc w igrzyska letnich jak i zimowych w kraju i za granicą, strzelectwie sportowym. Organizują i wspierają wiele imprez o charakterze sportowym i rekreacyjnym, biegi uliczne (np. w Rzeszowie, Wałczu, Jarosławcu) przygody i wyprawy rowerowe: Przygoda Rowerowa Osób po Przeszczepie z Zabrza do Krakowa, na zaproszenie pani Anny Dymnej, Prezesa Fundacji „Mimo Wszystko”, Zwierzyniec – Krasnobród, obozy sportowe(narciarski w Kluszkowcach. Wspierają ogólnokrajowe, jak i lokalne inicjatywy związane z pomocą osobom niepełnosprawnym (pomoc rodzinom, pokrzywdzonych podczas straszliwej powodzi, która nawiedziła w 2010r. Sandomierz. Chcą w ten właśnie sposób uświadomić polskiemu społeczeństwu, że przeszczep narządów nie tylko ratuje ludzkie życie ale pozwala normalnie funkcjonować w życiu społecznym i zawodowym jednocześnie spłacając dług, za to otrzymane lepsze „drugie życie”. Osobnym tematem są dzieci i młodzież w ramach kontynuacji pracy pod hasłem „Wszystkie dzieci są nasze”, który jest częścią projektu „Tak dla transplantacji”. Projekt prowadzi Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
|
Sportowi liderzy z obszaru działania LGD Ziemia Lubawska
|
Celem projektu „Sportowi liderzy z obszaru działania LGD Ziemia Lubawska” było nabycie przez 25 nauczycieli wychowania fizycznego uprawnień instruktorskich (w ramach krótkich form edukacyjnych) w dziedzinach: piłka nożna i lekkoatletyka.
Wartość projektu 142 170 ,00 PLN
Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 9.4 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Więcej
|
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy dla członków OSP z obszaru LGD Ziemia Lubawska
|
Celem projektu „Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy dla członków OSP z obszaru LGD Ziemia Lubawska” było przeszkolenie i uzyskanie przez 30 strażaków działających w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego, uprawnień ratownika medycznego.
Wartość projektu 49000,00 PLN
Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Więcej
|
Temida spod wiejskiej strzechy
|
Projekt Dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Głównym celem projektu było zwiększenie dostępności do edukacji prawniczej na terenie Gminy Kurzętnik. Odbiorcy 45 uczniów ze szkół gimnazjalnych / uczestnictwo w rozprawie sądowej, spotkania robocze
z notariuszem, radcą prawnym, doradztwo dla NGO, przygotowanie do działań Rzecznika Ochrony Konsumentów/. Wartość projektu 50 000,00 PLN
Więcej
|
Tu na razie jest ściernisko
|
Projekt „Tu na razie jest ściernisko” obejmował:
- warsztaty teatralno – taneczne oraz komunikacji interpersonalnej,
- warsztaty bębniarskie,
- warsztaty lokalnego ożywiania społecznego.
- warsztaty pisania i zarządzania projektem.
Wartość: 25 000,00 PLN
Projekt finansowany w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.
Więcej
Cel projektu:
- Animacja Społeczności Lokalnej,
- wyposażenie animatorów lokalnych w odpowiednie umiejętności, wiedzę i narzędzia do działania w ramach kultury,
- ekonomii społecznej oraz idei społeczeństwa obywatelskiego, rozbudzenie w mieszkańcach potrzeby aktywności w życiu społeczno – gospodarczym,
- wypracowanie kolejnych projektów.
|
Młodzi Globtroterzy
|
Głównym celem projektu „Młodzi Globtroterzy” było doprowadzenie do lokalnego ożywienia na rynku turystyki aktywnej poprzez wyłonienie i wykształcenie przyszłych liderów działających na rzecz rozwoju obszaru LGD Ziemi Lubawskiej. Cel ten był realizowany poprzez cykl szkoleń teoretycznych, obejmujących zagadnienia przyrodnicze, turystyczne i agroturystyczne oraz warsztaty praktyczne w formie rajdów pieszo-rowerowych i badawczych spływów kajakowych.
Więcej
Projekt realizowany był przez LGD Ziemię Lubawska wraz z Starostwem Powiatowym w Nowym Mieście.
Wartość 180 000,00 PLN
Projekt dofinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach grantu dla Organizacji Pozarządowych.
|
Prowadzenie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
|
Projekt Prowadzenie COPiW miał na celu wspieranie sektora pozarządowego oraz aktywności obywatelskiej w powiecie nowomiejskim poprzez działania informacyjne, promocyjne, animacyjne, doradcze, edukacyjne i integracyjne, a także wsparcie techniczne.
Więcej
Projekt realizowany był przez LGD Ziemię Lubawską i Powiat Nowomiejski.
Trzy edycje po ok. 10 000,00 PLN
Projekt finansowany ze środków samorządu Powiatu Nowomiejskiego.
|
Na elektorskim szlaku – czyli biegi terenowe z elementami poszukiwania własnej tożsamości kulturowej
|
Projekt obejmował:
- grę terenową opartą na scenariuszu serialu Czarne Chmury,
- tytułowe biegi terenowe kierowane do mieszkańców obszarów wiejskich
- piknik kulinarny obejmujący potrawy tradycyjne/staropolskie z obszaru Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Więcej
Projekt o dużej trwałości projektowej – pozostały stroje staropolskie i żołnierzy elektorskich i są wykorzystywane w dalszych interpretacjach gier terenowych oraz spektaklach historycznych.
Projekt realizowany w ramach inicjatywy Leader – tzw. Małe projekty.
Wartość projektu 25 700,00 PLN.
|
Aktywnie i zdrowo. Nie dajmy życiu walkowera
|
„Aktywnie i zdrowo. Nie dajmy życiu walkowera” to projekt pro sportowy, obejmujący cykl turniejów piłki nożnej dla oldboyów z terenów wiejskich 8 gmin tworzących obszar działania Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska.
Więcej
Projekt realizowany w ramach inicjatywy Leader – tzw. Małe projekty.
Wartość projektu 22 800 PLN.
|
„Kręcioł” – utworzenie wypożyczalni sprzętu turystyczno-rekreacyjnego w profilu turystyki rowerowej
|
Projekt „Kręcioł” obejmował utworzenie wypożyczalni rowerów /turystyczne dla rodziców, dziecięcych, tandemowych z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych/ oraz punktu serwisowania zakupionego na potrzeby wypożyczalni sprzętu.
Więcej
Projekt realizowany w ramach inicjatywy Leader – tzw. Małe projekty.
Wartość projektu 22 800 PLN – tzw. Małe projekty. Wartość projektu 36 900,00 PLN.
|
Trzy pomysły na biznes domowy
|
Projekt „Trzy pomysły na biznes domowy” kierowany był do mieszkańców wsi z 8 gmin tworzących obszar działania Lokalnej Grupy Działania. Obejmował warsztaty z wikliny papierowej, witrażu, warsztatów kulinarnych.
Więcej
Projekt realizowany w ramach inicjatywy Leader – w ramach instrumentu Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania.
Wartość ok. 15 000,00 PLN
|
Dzieci Neptuna
|
Projekt „Dzieci Neptuna” bazował na schemacie „Szkoły pod żaglami”. Projekt wybrany przez Ecorys Polska Sp. zoo do dofinansowania. Z przyczyn wycofania się strategicznego duńskiego partnera Ecorysu.
Projekt o wartości 427 880,00 PLN.
Więcej
|
Budowa Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku – I etap
|
Projekt budowy Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku – etap I dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 3 – „Infrastruktura Społeczna”, Działanie 3.1 – „Inwestycje w infrastrukturę edukacyjną” Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.
Więcej
Wartość całkowita projektu w dniu podpisania umowy wynosiła – 8 801 793,41 zł, z czego środki europejskie w kwocie 6 943 248,64 zł stanowią 85% wydatków kwalifikowanych. Pozostała kwota jest wkładem własnym Powiatu Nowomiejskiego.
|
Trzymając formę zimą
|
Projekt „Trzymając formę zimą” obejmował: turniej piłki halowej, siatkowej, lekkoatletykę.
Projekt realizowany w ramach inicjatywy Leader – w ramach instrumentu Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania.
Wartość ok. 20 000,00 PLN
Więcej
|
W sieci e-kompetencji. Szkolenia dla niepracujących osób niepełnosprawnych z powiatu nowomiejskiego
|
Celem projektu „W sieci e-kompetencji. Szkolenia dla niepracujących osób niepełnosprawnych z powiatu nowomiejskiego” było:
- zwiększenie aktywności zawodowej i zatrudnienia osób niepełnosprawnych w powiecie nowomiejskim,
- podniesienie kompetencji osób niepełnosprawnych w zakresie wykorzystania technik informatycznych przydatnych do wykonywania pracy zawodowej,
- w szczególności w obszarach dostosowanych do różnych form telepracy.
Więcej
W projekcie szkoleniowym wzięło udział 45 osób niepełnosprawnych pozostających bez zatrudnienia, zamieszkujących teren powiatu nowomiejskiego.
Projekt zrealizowany w partnerstwie z Olsztyńską Szkołą Biznesu – lider projektu.
|
Nauka i praktyka – zajęcia pozalekcyjne dla uczniów szkół zawodowych z Powiatu Nowomiejskiego
|
Projekt „Nauka i praktyka – zajęcia pozalekcyjne dla uczniów szkół zawodowych z Powiatu Nowomiejskiego” był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
Więcej
W Zespole Szkół Zawodowych w Nowym Mieście Lubawskim w ramach projektu przeprowadzone zostały:
- Warsztaty gastronomiczne „Kuchnia Europejska”,
- Warsztaty artystycznego dekorowania potraw CARVING,
- Wycieczka na targi Euro-Gastro,
- Zajęcia dydaktyczno wyrównawcze,
- Zajęcia dla przyszłych maturzystów,
- Zajęcia przygotowujące do egzaminu zawodowego – Kurs prawa jazdy kat C.
|
Wiedza i umiejętności – zajęcia pozalekcyjne dla 295 uczniów 3 szkół zawodowych z Powiatu Nowomiejskiego
|
„Wiedza i umiejętności – zajęcia pozalekcyjne dla 295 uczniów 3 szkół zawodowych z Powiatu Nowomiejskiego”
Projekt w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności szkolnictwa zawodowego pod tytułem „Wiedza i umiejętności-zajęcia pozalekcyjne dla 295 uczniów 3 szkół zawodowych z Powiatu Nowomiejskiego”.
Więcej
W ramach projektu od października uczniowie klas I Technikum uczestniczą w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych z języka polskiego oraz matematyki. Uczniowie klas IV Technikum przygotowują się na dodatkowych zajęciach do egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz matematyki. Pięciu uczniów Technikum otrzymało profesjonalne wsparcie z zakresu kompetencji kluczowych z języka angielskiego. Uczestniczą oni w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez szkołę językową. Ważnym zadaniem projektu jest udział uczniów w kursach pozwalających zdobyć nowe umiejętności i kwalifikacje. Uczennice Zasadniczej Szkoły Zawodowej uczestniczyły w kursie bukieciarstwa. Grupa młodzieży uczącej się w Technikum w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego poznawała podczas szkolenia tajniki pracy kelnera.
|
„Analiza badawcza potrzeb edukacyjnych w obszarze szkolnictwa zawodowego w powiecie nowomiejskim zgodnie z zapotrzebowaniem lokalnych i regionalnych pracodawców” POKL
|
Projekt „Analiza badawcza potrzeb edukacyjnych w obszarze szkolnictwa zawodowego w powiecie nowomiejskim zgodnie z zapotrzebowaniem lokalnych i regionalnych pracodawców” POKL miał na celu podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
Wartość projektu 268 800,00 PLN.
Więcej
|
Badania i ekspertyzy potrzeb osób niepełnosprawnych i pracodawców Powiatu Nowomiejskiego
|
Projekt „Badania i ekspertyzy potrzeb osób niepełnosprawnych i pracodawców Powiatu Nowomiejskiego” został zrealizowany w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich (SPO RZL) – 1.4 Integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych.
Wartość projektu 373 771,54 PLN
Więcej
|
Benchmarking klastrów
|
Benchmarking klastrów to projekt, któremu patronuje Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw. Ideą projektu jest porównanie Polskich Klastrów pod względem zasobów, możliwości działania i w końcu rozwoju podmiotów gospodarczych wchodzących w skład klastra.
Więcej
„… Benchmarking to znana i funkcjonująca w procesie organizacji od wielu lat metoda naśladowania innych. Jest to technika, która pozwala poprzez obserwacje i istniejące przykłady, poznać najlepsze w swojej klasie rozwiązania i wdrożyć je do działania. Pozytywne naśladownictwo, jak inaczej można nazwać omawianą metodę, jest sposobem uczenia się i adaptacji, pozbawionym w dużym stopniu ryzyka popełniania błędów.
Benchmarking, jako nowoczesna metoda dokonywania oceny działania i doskonalenia funkcjonowania różnych typów organizacji, jest metodą wyjątkowo przydatną i uzasadnioną do zastosowania w przypadku analizy klastrów. W ostatnich latach narzędzie to zyskało na znaczeniu i stało się popularnym instrumentem doskonalenia funkcjonowania klastrów oraz podnoszenia efektywności kształtowania polityki klastrowej, realizowanej na różnych poziomach władz publicznych.
W praktyce występuje jednak duża różnorodność kryteriów i metod dokonywania benchmarkingu tak złożonych struktur, jakimi są klastry. Jest to trudny obszar analiz benchmarkingowych, bowiem w literaturze brak jest jednoznacznej i powszechnie akceptowanej tak definicji klastrów, jak i metodologii ich benchmarkingu.
Bezpośrednim adresatem wyników benchmarkingu klastrów są przedsiębiorstwa funkcjonujące w ramach klastrów oraz koordynatorzy klastrów. Pośrednio, wyniki projektu adresowane są do wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem klastrów w Polsce, w tym przede wszystkim samorządów terytorialnych, instytucji wspierania przedsiębiorczości i innowacyjności, agend administracji rządowej oraz przedstawicieli świata nauki. …”
Źródło: http://www.pi.gov.pl/PARPFiles/file/klastry/Benchmarking_klastrow/Metodyka_benchmarkingu_klastrow_w_Polsce.pdf
|
Aktywizacja absolwentów
|
Projekt obejmował warsztaty, publikacje, wykłady, konkurs (na firmę), konferencję, wycieczki, video.
Tematyka warsztatów:
- trening rozwoju kompetencji Inter i intrapersonalnych, inteligencja emocjonalna, profile osobowości, emisja głosu,
- kreowanie własnego wizerunku, autoprezentacja, rozmowy kwalifikacyjne, Assesment Center, dobre CV, skuteczne poszukiwanie pracy,
- Coaching Grupowy i indywidualny. Indywidualne ścieżki rozwoju. Predyspozycje do wykonywania danego zawodu,
Więcej
- Prawo pracy, systemy ubezpieczeń społecznych. Nowoczesny system finansowy a budowanie niezależności finansowej,
- Władna firma, organizacja czasu pracy, skuteczna sprzedaż, marketing, rozwój firm przez struktury klastrowe. Strategie radzenia sobie ze stresem, higiena pracy,
- wyjazdy do przedsiębiorstw,
- Wykłady i warsztaty z przedsiębiorcami szukającymi pracowników, stażystów, praktykantów. Omówienie profilu osób, których poszukują,
- fundacje, stowarzyszenia, wolontariat,
- szkoła liderów.
|
Logistyczno-transportowy
|
Szeroka współpraca nad ponad narodowym projektem Logistycznym Polska – Francja – Niemcy.
Więcej
|