Polski Innowacyjny Klaster Medyczny PIKMED to jeden z najprężniej rozwijających się klastrów w dziedzinie medycyny i ochrony zdrowia w Polsce. W struktury PIKMED’u włączone są jednostki naukowo – badawcze, uczelnie wyższe, placówki medyczne, przedsiębiorstwa, instytucje otoczenia biznesu oraz władze samorządu terytorialnego, które swoje działania koncentrują wokół szeroko pojętej medycyny. W ramach powiązań klastrowych powyższe jednostki działają wedle zasad konkurencji i kooperacji.
W programie „Halo Polonia” wyemitowanym 12 lipca br. mieliśmy okazję posłuchać rozmowy z wiceprezesem klastra PIKMED Tomaszem Szelągowskim oraz Mateuszem Palczewskim – lekarzem, chirurgiem dziecięcym, inicjatorem konferencji „Przypadki medyczne”, twórcą dwóch internetowych portali „MedFor.me” oraz „PrzypadkiMedyczne.pl”.
Portal „PrzypadkiMedyczne.pl” (opiniowany przez MNiSW) powstał z myślą o młodej kadrze lekarskiej, której brak wiedzy praktycznej z zakresu diagnostyki i leczenia pacjentów. Na portalu znaleźć można symulacje i opisy różnych przypadków medycznych czy chorób. Użytkownicy mogą podjąć konkretną drogę leczenia hipotetycznego pacjenta i w niedługim czasie (często po rozmowie z lekarzem – autorem przypadku) uzyskać informację, czy zdołali pacjentowi pomóc, czy wręcz przeciwnie. Ponadto na portalu znaleźć możemy wiele pouczających konferencji, które zamieszczone są w formie wykładów zawierających diagnostycznie i terapeutycznie trudne przypadki. Dzięki temu użytkownicy w każdej chwili mają dostęp do cennych informacji przekazywanych przez najbardziej doświadczonych lekarzy medycyny z naszego kraju.
Twórcza powyższych inicjatyw Mateusz Palczewski także zrzeszony jest w strukturach Polskiego Innowacyjnego Klastra Medycznego PIKMED. Dzięki temu może prężnie rozwijać swoje innowacyjne pomysły i wcielając je w życie podnosić konkurencyjność branży medycznej nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Sam PIKMED działa natomiast pod parasolem Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw – największej organizacji klastrowej w Polsce. Dzięki wsparciu OKIP przedsiębiorstwa i instytucje zrzeszone w klastrach wymieniają się posiadaną specjalistyczną wiedzą, rozwijają innowacyjne pomysły i technologie, a także tworzą sieć powiązań, która efektywnie wykorzystują ich potencjały w celu rozwijania konkurencyjności poszczególnych regionów Polski, jak i całego kraju.
Zapraszamy do obejrzenia wideo z rozmowy z Panem Tomaszem Szelągowskim i Mateuszem Palczewskim w programie „Halo Polonia”:http://halopolonia.tvp.pl/26131161/12072016-2220
Wszystkie innowacyjne rozwiązania dla medycyny, wypracowane poprzez Pikmed i Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw są skupione w ramach programu dla polskiej gospodarki – POLSKA 3.0.
Wioleta Ogorzałek