PL EN DE FR RU

Wielka współpraca powiatu ostródzkiego i OKIP dotycząca kogeneracji

Dodano 13 listopada 2014

Powiat ostródzki rozbuduje szpital powiatowy i wybuduje przy nim instalacje nowoczesnych źródeł energii – kogeneracji. W realizacji projektu powiat nawiązał bardzo dużą współpracę z Ogólnopolskim Klasterem Innowacyjnych Przedsiębiorstw oraz Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Żorach, koordynatorem Polish Wood Cluster.

Najważniejszym z planowanych obecnie zadań inwestycyjnych Powiatu Ostródzkiego jest rozbudowa za 23 mln zł szpitala powiatowego. W ramach rozbudowy szpitala starostwo powiatowe zainwestuje także w budowę nowoczesnych źródeł energii – kogenerację, która pozwoli szpitalowi stać się niemal samowystarczalnym energetycznie.

Starosta Ostródzki Włodzimierz Brodiuk spotkał się z Bogdanem Węgrzynkiem, Prezesem Klastra OKIP i Prezesem Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, koordynatora Polish Wood Cluster w celu omówienia dalszych szczegółów realizowanego projektu. Ostróda może być zadowolona, bo wszystko idzie bardzo sprawnie w dobrym kierunku.

Kogeneracja jest wytwarzaniem ciepła i energii elektrycznej w najbardziej efektywny sposób. To proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni. Ze względu na mniejsze zużycie paliwa, zastosowanie kogeneracji daje duże oszczędności finansowe i jest korzystne pod względem ekologicznym.

Kogeneracja to doskonałe rozwiązanie na zaspokojenie potrzeb energii szpitala, który nie będzie musiał martwić się problemami znalezienia funduszy na jej zakup, ale spokojnie będzie mógł zająć się leczeniem ludzi. Ostróda będzie po Żorach drugim miastem w Polsce, który korzystać będzie z systemu kogeneracji, w jej przypadku dla rozbudowy szpitala i tworzenia nowych miejsc pracy. Zadania te będą realizowane wspólnie z Ogólnopolskim Klasterem Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Polish Wood Cluster to bardzo rozwinięte podmioty z branży drzewnej i energetycznej, które korzystają z najnowocześniejszych urządzeń. Obecnie ARP buduje w Żorach najnowocześniejszą w Polsce i drugą w Europie elektrociepłownię ORC na biomasę w systemie wysokosprawnej kogeneracji. Wielka współpraca jaką zawarł z klastrami powiat ostródzki to dla tego regionu wielkie wyróżnienie i szansa, którą starosta Brodiuk na rzecz rozwoju powiatu bardzo dobrze wykorzystuje.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP