PL EN DE FR RU

Warsztaty Komisji Europejskiej nt. Cluster Excellence w Brukseli

Dodano 1 października 2014

Generalna Dyrekcja Przedsiębiorstw i Przemysłu Komisji Europejskiej zorganizowała 23 września 2014 roku w Brukseli warsztaty Cluster Excellence. Podczas spotkania poświęconego programowi polityki UE dla doskonalenia klastrów, zostały przestawione zdobyte doświadczenia oraz nowe wyzwania związane z klastrami w polityce i na poziomie operacyjnym.

Celem warsztatu była debata na temat kolejnych planów Unii Europejskiej dotyczących doskonalenia klastrów, w szczególności odnośnie działań, które warto zbadać i być może wdrożyć w ramach programu COSME, zarówno na poziomie polityki klastrowej, jak i poziomie operacyjnym. Warsztaty uzupełniła owocna i konstruktywna dyskusja.

W warsztatach uczestniczyli reprezentanci Polski – Małgorzata Ligas, Wiceprezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw oraz Tomasz Bober, Koordynator projektów w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., którzy przy okazji spotkania zapraszali jego uczestników – przedstawicieli licznych klastrów z całej Europy oraz przedstawicieli Unii Europejskiej – do udziału w I-szym Światowym Kongresie Klastrów – Cluster World Congress. Wydarzenie odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2014 roku w Polsce – w Dąbrowie Górniczej.

Warsztaty Cluster Excellence w Brukseli zostały przygotowane przy udziale European Secretariat for Cluster Analysis (ESCA). Ponadto, European Cluster Excellence Initiative (ECEI), współfinansowany przez CIP w okresie 2009-2012, odegrał kluczową rolę w promowaniu zarządzania klastrami jako kluczowego elementu strategii UE mającej na celu opracowanie rozwoju światowej klasy klastrów w Unii Europejskiej. Obecnie ponad 621 organizacji klastrowych z 36 krajów zostało poddanych benchmarkingowi, czyli porównaniu ich wyników zarządzania klastrem przy użyciu metodologii ECEI. W tym samym czasie około 40 instruktorów klastra zostało przeszkolonych jak poprawić poszczególne umiejętności menedżerów klastrów w zarządzaniu. W nowym okresie na lata 2014-2020 program COSME będzie realizować zadania zmierzające do doskonałości klastrów oraz zaprosi do składania wniosków, aby dać szanse europejskim organizacjom klastrowym na korzystanie z wyników ECEI.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP