PL EN DE FR RU

Matchmaking klastrów w Brukseli

Dodano 30 października 2014

Wydarzenie matchmakingowe klastrów w Brukseli: 80 klastrów spotkało się, aby zbadać możliwości krzyżowań sektorowych

W dniu 20 października 2014 roku w Brukseli odbyło się spotkanie matchmarkingowe dla klastrów z całej Europy polegające także na rozmowach międzysektorowych. Wydarzenie wspierane przez Generalną Dyrekcję Komisji Europejskiej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu w ramach inicjatywy promującej międzynarodową współpracę klastrów dla MŚP, zostało zorganizowane przez innoTSD, jako część konsorcjum SPI.

Impreza zgromadziła ponad 80 klastrów reprezentowanych przez ponad 100 menedżerów klastrów, pochodzących z 18 krajów UE oraz z Turcji i Serbii. Zorganizowano 170 spotkań (C2C) klaster-to-klaster, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i niosły za sobą chęć przyszłej współpracy. Wydarzenie z udziałem tak dużej ilości klastrów europejskich, oferowało ich menedżerom wyjątkową okazję do przeanalizowania możliwych wspólnych obszarów zainteresowania dla współpracy i zidentyfikowania potencjału komplementarności w zakresie technologii, usług, łańcucha wartości oraz skupieniu się na rynku ich członków z sektora MŚP.

Wydarzenie było również doskonałą okazją do eksperymentalnych międzysektorowych dialogów mających na celu zbadanie potencjału dla synergii i współpracy. W rozmowach wzięli udział reprezentanci 15 sektorów, wśród nich szczególnie: ICT, energia, środowisko, zdrowie, biotechnologia, farmacja i kosmetologii, żywność rolnicza, lotnictwo, sektor samochodowy, transport i logistyka, przemysł kreatywny. Prawie połowa spotkań była spotkaniami międzysektorowymi. Opinie uczestników były bardzo pozytywne.

W wydarzeniu i spotkaniach matchmarkingowych aktywnie uczestniczył m.in. Bogdan Węgrzynek – prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Uczestnicy spotkania mieli również możliwość uczestniczenia w Europejskiej Konferencji Klastrów – European Cluster Conference, która odbyła się w tym samym miejscu w Brukseli w dniach 20-21 października 2014 roku. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP