PL EN DE FR RU

XX Konferencja Energetyczna EuroPOWER

Dodano 21 listopada 2014

W dniach 19-20 listopada 2014 roku w Warszawie odbyła się jubileuszowa XX edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER, w koncepcji: Społeczeństwo – Energetyka – Gospodarka. Tematem przewodnim tegorocznego EuroPOWER było hasło „Polska Polityka Energetyczna 2050”.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas inauguracji XX konferencji EuroPOWER zapowiadał – Kończymy prace nad  Polityką Energetyczną Polski do 2050 r. Jednak będzie ona podlegać nieustannym nowelizacjom, tak by odpowiadać zmianom na rynkach, nowym surowcom, zjawiskom i technologiom. – Wskazywał on również, że energia jest nierozerwalnie powiązana z przemysłem i wpływa na jego konkurencyjność – Za rozwiązaniami energetycznymi kryją się dzisiaj fundamentalne wyzwania współczesnej gospodarki – powiedział. Dodał, że priorytetem w tym zakresie jest wytwarzanie energii z własnych surowców w korzystnych cenach – Dlatego dziś rozpisujemy te konkluzje na konkretne działania, czytelne dla rynku procesy inwestycyjne, w których wezmą udział eksperci, przedsiębiorcy i administracja – mówił.

Konferencja EuroPOWER należy do najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Przeprowadzone dyskusje dotyczyły najistotniejszych zmian zachodzących na rynku energetycznym, analizy najnowszych trendów oraz poszukiwania modeli biznesowych, które pozwolą najefektywniej realizować przyjęte strategie, przystosować się do nowych regulacji prawnych i odpowiedni sposób zareagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację rynkową.

W wydarzeniu uczestniczyły reprezentatywne grona kluczowych przedstawicieli branży energetycznej, nauki i administracji publicznej, co umożliwiło kompleksowe spojrzenie na energetykę i zaprezentowanie jej w szerokim kontekście społecznym i gospodarczym. W konferencji udział wziął także m.in. Bogdan Węgrzynek, prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw. Obecność na GPW największych polskich firm energetycznych pozwoliła uczestnikom na zebranie cennej wiedzy, pozyskanie kontaktów biznesowych, a tym samym niosła za sobą „lepszą jakość biznesu”.

Wiodącymi tematami pierwszego dnia konferencji była polska polityka energetyczna 2050, europejski rynek energii i energetyka jako źródło innowacji dla gospodarki oraz liberalizacja rynku gazu. Podczas drugiego dnia Konferencji dyskusje obejmowały zagadnienia takie jak energetyka rozproszona, polska energetyka na rynku kapitałowym i rynek paliw.

Uczestnicy dyskusji rozmawiając o obecnym stanie polskiej energetyki i jej strategii oceniali, że obecnie sektor znajduje się w przyzwoitej kondycji, ale stoją przed nim olbrzymie wyzwania. W przyszłej polityce energetycznej jednym z najważniejszych wyzwań będą zobowiązania w zakresie ochrony środowiska. Docelowy kształt polskiej energetyki powinien się ukształtować ok. 2035 r. Udziały poszczególnych źródeł energii będą zależeć przede wszystkim od kosztów emisji.

Anna Figiel

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP