PL EN DE FR RU

COP19: Konferencja BIOGAZ, BIOMETAN – finansowanie i przykłady wdrożeń

Dodano 25 listopada 2013

19 listopada 2013 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się konferencja „BIOGAZ, BIOTAN – finansowanie i przykłady wdrożeń” wraz z odbywającą się XIX Konferencją Stron Konwencji Klimatycznej ONZ COP19.

W Sali Konferencyjnej im. Kisielewskiego Pałacu Kultury i Nauki miało miejsce spotkanie z inicjatywy Baltic Sea Region BioenergyPromoiotion 2 Project, które zgromadziło liderów odpowiedzialnych za zrównoważony rozwój regionu Morza Bałtyckiego i nie tylko. Na wydarzenie zapraszali Związek Pracodawców „Klastry Polskie” wspólnie z Parlamentarnym Zespołem ds. Polityki Klastrowej.

BioenergyPromotion to projekt współfinansowany przez Europejski program krajów regionu bałtyckiego (EU BSR). Celem projektu jest wzmocnienie zrównoważonego rozwoju konkurencyjnego i terytorialnie zintegrowanego regionu bałtyckiego, szczególnie w zakresie bioenergetyki.

W trakcie wydarzenia doszło do spotkania przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych oraz decydentów ze środowiska biznesu orazczołowych polityków, przedstawicieli organizacji międzynarodowych, reprezentantów biznesu oraz nauki. W wydarzeniu udział wzięli reprezentanci Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, którymi byli m.in. Bogdan Węgrzynek, Prezes Zarządu Klastra OKIP i jednocześnie Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie oraz Agnieszka Frysiak, Wiceprezes Klastra OKIP. Jednym z prelegentów konferencji był Krzysztof Krystowski, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie.

Omawiana była strategia dla zrównoważonej produkcji i wykorzystania biopaliw w kontekście obszarów miejskich i wiejskich. Bioróżnorodność, wykorzystywanie konkurencyjności gruntów, efektywność wykorzystania zasobów to tylko niektóre z najważniejszych kwestii dotyczących produkcji i wykorzystywania biopaliw.

Uczestnicy mieli okazję przedyskutować różne strategie dla zrównoważonej bioenergii, poznać unijne systemy wsparcia dla energii odnawialnej, potencjał czystego paliwa dla pojazdów oraz mechanizmy budowania lokalnej niezależności energetycznej. Omawiane zagadnienia poparte zostały przykładami i już istniejącymi dobrymi praktykami i rekomendacjami.

Magdalena Borusiewicz

Facebook
Newsletter

Newsletter

Wprowadź swój adres email do formularza poniżej i bądź na bieżąco.

Newsletter OKIP