W dniach 3-4 czerwca 2014 roku w Kielcach odbyÅ‚o siÄ™ IV Forum PolÂski WschodÂniej organizowane przez PolÂskÄ… AgenÂcjÄ™ InÂforÂmaÂcji i InÂweÂstyÂcji ZaÂgraÂniczÂnych. To ważne wydarzenie gospodarcze swojÄ… obecnoÅ›ciÄ… zaszczycili m.in.  byÅ‚y PrzeÂwodÂniÂczÄ…Âcy ParÂlaÂmenÂtu EuÂroÂpejÂskieÂgo i PreÂmier RP prof. Jerzy Buzek i byÅ‚y Komisarz Unii Europejskiej ds. Rozszerzenia Guenter VerÂheuÂgen.
W Forum udziaÅ‚ wzięło ponad 250 osób, w tym wielu ważnych goÅ›ci z kraju i zagranicy, a także przedÂsiÄ™ÂbiorÂcy, inwestorzy, przedstawiciele wÅ‚adz reÂgioÂnalÂnych, inÂstyÂtuÂcji otoÂczeÂnia bizÂneÂsu oraz Å›wiaÂta nauki, który sÄ… zainteresowani współÂpraÂcÄ… goÂspoÂdarÂczÄ… z PolÂskÄ… WschodÂniÄ….
Zaproszeni do udziału w wydarzeniu otrzymali przedstawiciele środowisk branżowych i opiniotwórczych oraz zagraniczni goście, którzy m.in. są zainteresowani inwestowaniem w tej części kraju. W Forum uczestniczyli reprezentanci biznesu ze Stanów Zjednoczonych, Azji i Afryki.Przykładem jest Arabia Saudyjska, która jest coraz bardziej zainteresowana polską żywnością.
WÅ›ród tematów poruszanych podczas tegorocznego Forum znalazÅ‚o siÄ™ podsumowanie 10-lecia obecnoÅ›ci Polski we Wspólnocie, wpÅ‚yw akcesji Polski do UE na zmianÄ™ w postrzeganiu kraju w Europie i na Å›wiecie oraz wykorzystanie Å›rodków finansowych w ramach nowej perÂspekÂtyÂwy unijnej na lata 2014-2020 i inteligentne specjalizacje, które majÄ… wpÅ‚ynąć na rozwój regionu. Regiony Polski Wschodniej w latach 2007-2013 objÄ™te byÅ‚y dodatkowym unijnym wsparciem, w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polska Wschodniej. W nowej perspektywie finansowej – na lata 2014-2020 – program bÄ™dzie kontynuowany jako Polska Wschodnia.
ByÅ‚y PrzeÂwodÂniÂczÄ…Âcy ParÂlaÂmenÂtu EuÂroÂpejÂskieÂgo i PreÂmier RP prof. Jerzy Buzek podczas Forum podsumowaÅ‚ osiÄ…gniÄ™cia programu promocji gospodarczej Polski Wschodniej oraz zachÄ™caÅ‚ firmy do aktywnego udziaÅ‚u w projektach w nowej perspektywie finansowej w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia.
ByÅ‚y Komisarz Unii Europejskiej ds. Rozszerzenia Guenter VerÂheuÂgen, który odpowiadaÅ‚ za negocjacje akcesyjne krajów przyjÄ™tych do Wspólnoty 10 lat temu, a wiÄ™c i Polski, mówiÅ‚ w Kielcach, że w 2004 r. oczekiwano, że akcesja pomoże Polsce dogonić gospodarczo Å›wiat, a przede wszystkim EuropÄ™ ZachodniÄ…. – „Wiele osób nie wierzyÅ‚o, że Polsce siÄ™ uda” – mówiÅ‚.  Niemiecki polityk tÅ‚umaczyÅ‚, że Polska byÅ‚a odbierana jako zapóźniony kraj rolniczy, ale jego zdaniem zwolennika takich poglÄ…dów nie rozumieli w caÅ‚oÅ›ci czynników wydajnoÅ›ci produkcji w Polsce, obecnoÅ›ci wykwalifikowanych pracowników, motywacji spoÅ‚eczeÅ„stwa do ciężkiej pracy, kreatywnoÅ›ci Polaków i zdolnoÅ›ci innowacyjnych.
Verheugen podkreÅ›laÅ‚, że fundamentem sukcesu gospodarczego Polski byÅ‚y „trudne i surowe, ale proste i udane” reformy, które przeprowadzono w latach 90-tych – „Polsce udaÅ‚o siÄ™ przeprowadzić reformy niezbÄ™dne przed przystÄ…pieniem do UE, bo miaÅ‚a ze strony Brukseli wiarygodnÄ… obietnicÄ™ czÅ‚onkostwa; tego zabrakÅ‚o w przypadku Ukrainy.” – Polityk kilkukrotnie odnosiÅ‚ siÄ™ również do sytuacji na Ukrainie. – „PowiedziaÅ‚bym dziÅ›, że najwiÄ™kszy wpÅ‚yw na to, co siÄ™ dzieje w UE majÄ… Francja, Niemcy i Polska. Dowodem tego jest aktywność niemieckiego i polskiego rzÄ…du, w zwiÄ…zku z kryzysem na Ukrainie” – oceniÅ‚.
Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych SÅ‚awomir Majman uważa, że zainteresowanie inwestorów wschodniÄ… częściÄ… Polski powoli roÅ›nie. WskazaÅ‚, iż wejÅ›cie Polski do UE pomogÅ‚o Polakom „żyć w normalny sposób i budować nowoczesne spoÅ‚eczeÅ„stwo”.  ZaznaczyÅ‚, że w Polsce pojawia siÄ™ coraz wiÄ™cej zagranicznych inwestycji. – „W ciÄ…gu ostatnich lat kryzysu udaÅ‚o nam siÄ™ pokazać, że Polska nie jest dokÅ‚adnie tym, czym pozostaÅ‚e kraje Europy Åšrodkowo-Wschodniej, że rozwija siÄ™ w innym tempie niż sÄ…siedzi i ze wzglÄ™du na stabilność gospodarczÄ…, można tu inwestować bez dużego ryzyka”
Przykładem atrakcyjności gospodarczej wschodniej części naszego kraju jest Podkarpacie, będące liderem przede wszystkim w przemyśle lotniczym, które dzięki firmom skupionym w Dolinie Lotniczej stało się trzecią gałęzią eksportową Polski. W Polsce Wschodniej poza lotnictwem szybko rozwijają się branże IT, budowlana, drzewna, spożywcza, chemiczna oraz przemysł metalowy i maszynowy.
Iwona Wendel, Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju zwróciÅ‚a uwagÄ™, że – „Dotychczas beneficjenci z obszaru Polski Wschodniej otrzymali z funduszy unijnych 2007-2013 łącznie ponad 60 mld zÅ‚. KoncentrujÄ…c europejskie wsparcie z nowej perspektywy na podniesieniu konkurencyjnoÅ›ci i innowacyjnoÅ›ci krajowej gospodarki, bÄ™dziemy chcieli w peÅ‚ni wykorzystać potencjaÅ‚y polskich regionów.”
Przedsiębiorcy współpracujący z jednostkami naukowo-badawczymi, uczelniami, samorządami terytorialnymi, a więc w tym klastry gospodarcze, będą głównym beneficjentem funduszy unijnych. Na wsparcie przedsiębiorczości w latach 2014-2020 skierowanych zostało około 18 mld euro z funduszy strukturalnych. Projekty finansowane będą zarówno z programów krajowych, takich jak Program Inteligentny Rozwój i Program Polska Wschodnia, jak i regionalnych.
Na IV Forum  Polski Wschodniej zaproszony był i uczestniczył w nim m.in. także Bogdan Węgrzynek, Wiceprezes Związku Pracodawców Klastry Polskie, Prezes Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Prezydent Zarządu Głównego organizacji parasolowej klastrów Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.
Forum  Polski Wschodniej w merytorycznych dyskusjach po raz kolejny zrealizowało swój cel, jakim jest  wzmacnianie pozytywnego klimatu gospodarczego Polski Wschodniej poprzez odwołanie się do atutów i cech charakterystycznych makroregionu. Spotkanie było także okazją do nazwiązania nowych kontaktów biznesowych.
Anna Figiel