28 października 2014 r. w gmachu Ministerstwa Gospodarki w Warszawie w sali „Pod Kopułą”, z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, prezydenta Izraela Reuwena Riwlina i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, odbyło się Polsko-Izraelskie Seminarium dotyczące Innowacyjności.
Tematyka spotkania oscylowała wokół dwustronnej współpracy w zakresie przemysłowych prac badawczo-rozwojowych, wysokich technologii, innowacyjności i wsparcia dla firm typu start-up. Uczestnicy spotkani mieli możliwość przeprowadzenia rozmów z członkami izraelskiej delegacji, w składzie której byli przedstawiciele nauki i biznesu o zacieśnieniu współpracy i wymianie doświadczeń, zwłaszcza w odniesieniu do komercjalizacji wyników badań naukowych.
– „Izrael jest dla nas pożądanym partnerem” – powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas spotkania w Ministerstwie Gospodarki. Prezydent wyraził przekonanie, że innowacje stanowią dla obu krajów wielkie wyzwanie i szanse na osiąganie korzyści. – „To także dziedzina, w której polskie państwo jest skłonne sporo inwestować, gdyż chce utrzymać możliwości konkurowania z innymi gospodarkami” – dodał.
– „Współpraca inwestycyjna Polski i Izraela rozwija się dynamicznie. Mam nadzieję, że również w obszarze działań nauki biznesu będziemy mogli już niedługo odnotowywać sukcesy” – mówił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, który podkreślił, że niezwykle istotna dla obydwu krajów będzie współpraca w zakresie nowoczesnych technologii oraz bezpośrednie kontakty gospodarcze pomiędzy polskimi i izraelskimi firmami.
Obecny na spotkaniu w Ministerstwie Gospodarki był Bogdan Węgrzynek, prezes Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Żorach i prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, który uczestniczył w rozmowach nt. współpracy polsko-izraelskiej. Bogdan Węgrzynek rozmawiał z Prezydentem Izraelsko-Polskiej Izby Handlowej Henrykiem Lewińskim oraz z Gabrielą Zborowską z Ambasady Izraela o innowacyjności polskich przedsiębiorstw, rozwoju działalności badawczo-rozwojowej i współpracy technologicznej, wskazując także na współpracę przedsiębiorstw i instytucji naukowych w celu intensyfikacji transferu technologii.
Dyrektor Zarządzający Przemysłowego Centrum Izraela ds. B+R MATIMOP Michel Hivert zaprosił Bogdana Węgrzynka w przyszłym roku do Izraela. Polska gospodarka musi działać w kierunku budowy nowych zdolności konkurowania w coraz trudniejszych realiach rynku światowego. Bogdan Węgrzynek wyraził przekonanie, że zacieśnienie współpracy pomiędzy Polską i Izraelem w obszarze szeroko pojętej innowacyjności i współpracy naukowo-technicznej stanowi szansę na realizację tych planów.
Na zakończenie Polsko-Izraelskiego Seminarium dot. Innowacyjności zostało podpisane Memorandum o współpracy i wymianie informacji, doświadczeń oraz wspólnej realizacji projektów i organizacji wydarzeń wspierających rozwój współpracy biznesowej i technologicznej. Sygnatariuszami byli Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Michel Hivert, Dyrektor Izraelskiego Centrum Przemysłowego ds. Badawczo-Rozwojowych MATIMOP w obecności Prezydentów Izraela i Polski i polskiego ministra gospodarki.
Anna Figiel