4 lipca 2014 roku w Krakowskim Parku Technologicznym z udziałem Wicepremiera, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego odbyła się konferencja prasowa podsumowująca rekordowy w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej rok.
Podczas spotkania omówiono dotychczasowe działania KPT i zaprezentowano szczegóły kolejnych inwestycji.
– Krakowski Park Technologiczny to nowoczesny ośrodek rozwoju gospodarki w Małopolsce. Wkrótce dołączą do niego 24 firmy – mówił wicepremier Janusz Piechociński.
– Każda z 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce osiągnęła w tym roku bardzo dobre wyniki. Krakowska strefa to doskonały przykład na udaną współpracę urzędników z naukowcami – zaznaczał Janusz Piechociński. – Decyzja o wydłużeniu funkcjonowania sse w Polsce okazała się bardzo trafna. Krakowska sse to nie tylko znakomita obsługa inwestora. To także potężny przemysł motoryzacyjny i – od niedawna – ważne projekty z branży chemicznej. Gratuluję – dodał.
W spotkaniu udział wzięli m.in. Wojewoda Małopolski Jerzy Miller i Prezes Zarządu KPT Wiesława Kornaś-Kita. Obecny był także Bogdan Węgrzynek, Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie i Prezydent Zarządu Głównego organizacji parasolowej klastrów Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, który w KPT rozmawiał z wicepremierem Januszem Piechocińskim o możliwościach rozwoju regionalnego dzięki współpracy w strefach i klastrach.
Krakowska specjalna strefa ekonomiczna mieści się na ponad 707 ha i składa się z 27 podstref w 25 gminach. Oferuje inwestorom przede wszystkim tereny greenfield, a poza tym także powierzchnie biurowe. Strefa funkcjonować będzie do końca 2026 roku.
105 przedsiębiorców posiada 142 zezwolenia na działalność w strefie. Według stanu na koniec 2013 roku inwestorzy z krakowskiej strefy zainwestowali prawie 2 mld zł i utworzyli ponad 7,9 tys. nowych miejsc pracy.
– Rok 2014 jest rekordowy w dotychczasowej działalności krakowskiej sse pod względem ilości wydanych zezwoleń, nakładów inwestycyjnych, a także miejsc pracy. Wydaliśmy 45 zezwoleń, firmy zadeklarowały ponad 1,5 mld zł nakładów inwestycyjnych oraz zobowiązały się do stworzenia co najmniej 1738 nowych miejsc pracy – mówiła o przyszłych działaniach Wiesława Kornaś-Kita.
Warto zaznaczyć również, że działalność KPT wpisuje się idealniew strategię inteligentnych specjalizacji Małopolski. Największe nakłady inwestycyjne poniesie priorytetowa w regionie branża chemiczna (1,1 mld zł), a najwięcej miejsc pracy stworzy sektor nowoczesnych usług (953).
Anna Figiel